"נתיבי תחבורה ציבורית מופרדים יצמצמו את מספר התאונות"

עמותת אור ירוק: "יש לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית על ידי הקצאת מסלולי נסיעה מיוחדים שיקצרו את זמני ההגעה והנסיעה"

nrg מעריב | 26/4/2012 22:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
באזורים רבים בעולם חלה צמיחה מהירה המאופיינת בגידול באוכלוסיה, במסחר, בבעלות על כלי רכב ובנפח התנועה. הדבר גורם לעליה בבעיות הקשורות לתחבורה, כמו עומסי תנועה, רעש וזיהום אוויר ובמיוחד בעיות בטיחותיות.
תחבורה ציבורית. דרושה הפרדה
תחבורה ציבורית. דרושה הפרדה צילום: ראובן קסטרו


בבוגוטה, בירת קולומביה, מערכת התחבורה הציבורית התנהלה באמצעות הסדר מוסדי, שבמסגרתו אוטובוסים פרטיים התחרו על הנוסעים. הדבר גרם לכך שכלי רכב רבים לא היו מתוחזקים כראוי, היה עודף קבוע של מלאי אוטובוסים באזורי העיר המרכזיים, הנהגים נהגו בצורה מסוכנת ושעות העבודה היו ארוכות.

בשנת 2000 נכנסה מערכת תחבורה ציבורית "טרנסמיליניו" במרכז העיר ולאחריה בהדרגה באזורים אחרים. מדובר במערכת הכוללת נתיבי אוטובוסים המופרדים לחלוטין מכלי הרכב והנוסעים משתמשים בתחנות שנבנו בקו החציון באמצע הכביש. מעבר לכל, שופרו גם נתיבי נסיעה ומדרכות. שירותי ההפעלה ניתנו למפעילים פרטיים, באמצעות מכרזים כשהדרישות הן תנאי עבודה טובים יותר לנהגים, כולל משכורת קבועה וזמני עבודה התואמים לחוקי העבודה. התוצאה הייתה הפחתת  זמני נסיעה, עלויות נסיעה, זיהום אוויר ותאונות דרכים.

נתוני תאונות הדרכים הראו כי ח לה ירידה מובהקת בתאונות החמורות בעשור שבין 1998-2008. באזור אחד שבו הוכנסה מערכת אוטובוסים מהירה חלה ירידה של 60% ובאזור השני מספר תאונות הדרכים החמורות ירד ב-48%. ברחבי העיר כולה חלה ירידה קטנה יותר במספר התאונות – 39% פחות משני אזורי ישום מערכת אוטובוסים מהירה.

בסך הכול נרשמה ירידה מובהקת במספר תאונות הדרכים. השיפור הגדול נבע בעיקר משיפור התשתית, בהסדר מוצלח יותר עם חברת האוטובוסים ובארגון נכון יותר של מערכת התחבורה הציבורית. נבלמה התחרות בין החברות על הנוסעים, זמני האוטובוסים נכנסו ללוח זמנים מסודר וההיצע הגדול הופחת. הנהגים החלו לקבל הכשרה טובה יותר ושעות העבודה הוגבלו כנדרש בחוקי העבודה.

ערים רבות במדינות מתפתחות הן בעלות תחבורה ציבורית כאוטית ובלתי מסודרת, עם נהיגה מסוכנת ורמה גבוהה של תאונות דרכים. הניסיון מלמד כי ניתן

להפחית את מספר תאונות הדרכים באזורים מרכזיים של התחבורה ציבורית בערים הגדולות.

עמותת אור ירוק: "שימוש בתחבורה ציבורית יקל על עומסי התנועה בערים, על בעיות החניה וגם על זיהום האוויר. יש לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית על ידי הקצאת מסלולי נסיעה מיוחדים שיקצרו את זמני ההגעה והנסיעה. בנוסף, יש להגביר את האכיפה בנתיבים המיועדים לתחבורה הציבורית. מקומות העבודה צריכים לעודד הסעות מרוכזות או הגעה בתחבורה ציבורית. על התחבורה הציבורית להיות זמינה, זולה ונוחה לשימוש".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים