ח"כ גדעון עזרא נפטר בגיל 74 לאחר מאבק במחלת הסרטן

חבר הכנסת מקדימה כיהן כסגן ראש השב"כ ומילא תפקידים בכירים רבים בארגון. בין תפקידיו בממשלות ישראל: השר לביטחון פנים, שר התיירות והשר להגנת הסביבה. באחרונה מיעט להגיע לכנסת בשל הידרדרות מצבו. הוא יובא למנוחות אחר הצהריים

אריק בנדר | 17/5/2012 6:41 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: גדעון עזרא
חבר הכנסת גדעון עזרא (קדימה) הלך לפנות בוקר (ה') לעולמו בגיל 74, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. הלווייתו תיערך היום, בשעה ארבע אחרי הצהרים במקום מגוריו בכוכב יאיר.

- המלחמה של חייו: גדעון עזרא נגד עישון

ח''כ עזרא. מאבק ממושך במחלה
ח''כ עזרא. מאבק ממושך במחלה צילום ארכיון: פלאש 90
עזרא, יליד ירושלים, היה איש שירות הביטחון הכללי במשך למעלה משלושים שנה. הוא מילא תפקידים בכירים רבים בארגון וכיהן כסגן ראש השב"כ.

הוא נבחר לכנסת בשנת 1996, מטעם רשימת הליכוד, וכיהן בה ברציפות מאז. עם הקמת קדימה, בשנת 2005, פרש מהליכוד והצטרף למפלגה החדשה. הוא כיהן כשר בממשלות ישראל, בתפקיד השר לביטחון פנים, שר התיירות והשר לאיכות הסביבה.

ח"כ עזרא נאבק בשנים האחרונות בסרטן הריאות. בחודשים האחרונים, בשל הידרדרות מצבו, הפסיק עזרא להגיע לכנסת. במקומו של עזרא צפוי להיכנס ברשימת קדימה אכרם חסון.

עזרא, אחד המעשנים הכבדים בכנסת, עישן ברציפות במשך למעלה מחמישים שנה. לאחר שהתגלתה המחלה בגופו השליך את קופסת הסיגריות שלו. בחודשים שלאחר הגילוי הוא עבר סדרה מסיבית של טיפולים כימותרפיים מתישים ועשרות הקרנות בריאתו הימנית. שיערו נשר והוא איבד משקל.

"את הסיגריה הראשונה שלי עישנתי בגיל 18. אני לא יודע למה, אבל מיד אחרי הבגרויות רציתי לעשן. כשעישנתי אותה, הייתי צריך להחזיק את המעקה כדי לא ליפול. היום אני יודע שאם אתה מצליח להימנע מהסיגריה הראשונה, אתה מרוויח לכל החיים".
קידם חקיקה נגד עישון

עזרא נהג לעשן שתי קופסאות סיגריות ביום. עם גילוי המחלה, החל להרצות בנושא בבתי ספר ובמפעלים. "הנוער שלנו אוהב סיגריות", אמר אז בצער. "גם כחלק מההתבגרות שלו וגם כתוצאה מלחץ חברתי. במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה" הדבר הראשון שהחיילים ביקשו זה סיגריות, לא תחתונים ולא אוכל".
 
הוא קידם חקיקה שקבעה כי כל תלמיד תיכון יעבור הדרכה והסברה על נזקי העישון והסביר כי בארצות הברית הפחיתו את סרטן הריאות ב-15 אחוזים בזכות הפחתת העישון. "אבל אצלנו ב"האח הגדול" ממשיכים לעשן חופשי. ניסיתי להעיר את תשומת לבם, אבל זה

לא עניין אותם", אמר כשהציג את הצעת החוק.

בראיון לתקשורת לפני מספר חודשים, בעקבות החלטת הממשלה להחמיר את הצעדים נגד עישון, אמר: "אני לא יודע אם חליתי בסרטן בעקבות העישון, אף אחד לא יכול לומר את זה בוודאות, אבל אני בהחלט חושב כך".

עוד הוסיף בראיון: "אני חושב שאם הייתי רואה סרט מאיים על הסיגריות והנזק שהן גורמות, יום לפני שהתחלתי לעשן, אולי לא הייתי מתחיל לעשן. אני בטוח שסרט כזה היה משפיע עליי טוב יותר מאשר ההוראות של משרד החינוך כיום. אני עובר ביקורות באופן קבוע ובא לעבודה בכנסת. בסך הכל אני בסדר".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים