שדרן הרדיו מתל אביב שכובש את אמריקה

אהרון קליין מסעיר את ארה"ב עם למעלה ממיליון מאזינים: פוליטיקאים עומדים בתור לראיון אצל הבחור שמשדר מדירתו הקטנה ברחוב הירקון

עמיחי אתאלי | 17/5/2012 8:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אהרון קליין הוא עיתונאי יהודי-אמריקאי שמשדר תוכנית רדיו שבועית בתחנת הרדיו ‭,WABC‬ הפופולרית ביותר בארה"ב. השדר הצעיר חושף לא מעט פרשיות שגורמות לטלטלה בוושינגטון, ופוליטיקאים בכירים עומדים בתור כדי להתראיין אצלו. הסיפור הזה היה נשמע בנאלי אלמלא העובדה המסעירה שהכל נעשה מדירה לא גדולה במיוחד ברחוב הירקון בתל אביב.

המרחק לא קובע. אהרון קליין בתחנת הרדיו בביתו בתל אביב
המרחק לא קובע. אהרון קליין בתחנת הרדיו בביתו בתל אביב צילום: אלי דסה
קליין, שאינו אזרח ישראלי, הגיע ארצה כשליחה של רשת התקשורת WND למזרח התיכון. הוא מתרוצץ ברחבי ישראל ומעביר דיווחים לאתר האינטרנט של הרשת. במקביל, משמש קליין פרשן מזדמן לענייני ישראל ברשת "פוקס ניוז‭,"‬ אז הוא מסביר לצופים האמריקאים את המציאות הישראלית הסבוכה.

"בכל תוכנית אני מזכיר כמה פעמים במפורש שאני נמצא כרגע בתל אביב‭,"‬ מתגאה קליין. "אני מרגיש שמכיוון שאני נמצא במרחק של ‭5,000‬ מיילים מאמריקה, יש לי פרספקטיבה הרבה יותר רחבה מהאנשים שנמצאים שם. אני נמצא כאן ומנתח את מה שמתרחש, ויש לזה ערך מוסף חשוב מאוד‭."‬

בתחילת החודש פרסם מגזין ‭,"talkers"‬ שנחשב התנ"ך של תוכניות הטוק שואו הרדיופוניות בארה"ב, את דירוג מאה שדרי הרדיו המובילים שלו. את המקומות הראשונים תפסו שדרי הרדיו בתוכניות היומיות שקובעות את סדר היום באמריקה, ובמקום ה‭99-‬ ניצב אהרון קליין בן ה‭,34-‬ שהוא צעיר השדרים ברשימה היוקרתית.

בשנים האחרונות קליין אחראי לכמה שערוריות בפוליטיקה האמריקאית, כשהוא בכלל נמצא בדירתו בתל אביב. לפני שלוש שנים הוא חשף שוואן ג'ונס, היועץ של הנשיא ברק אובמה לענייני איכות הסביבה, חתם על עצומה שייחסה לממשל בוש קשר לתכנון פיגועי 11 בספטמבר. המידע הזה גרם לתגובת שרשרת היסטרית בערוצי החדשות בטלוויזיה ובעיתונים האמריקאיים, והתשובה לא איחרה לבוא: בתוך ימים ספורים נאלץ היועץ ג'ונס להתפטר כדי לבלום את המתקפה על הנשיא.
גורם מבוכות לממשל

 התוכנית של קליין משודרת אמנם יום אחד בשבוע, אבל ההכנות והתחקירים לקראתה תובעים ממנו עבודה מפרכת בכל ימות השבוע. קליין מחזיק ברזומה מרשים של מרואיינים: לצד חברי קונגרס וסנאטורים שעולים אצלו לשידור כעניין שבשגרה, גם פוליטיקאים בכירים ממדינות ערב מבינים שדרכו אפשר להעביר מסר למיליוני אמריקאים.

מחמוד א-זהאר, חבר ההנהגה המדינית של חמאס, וליד ג'ונבלאט, מנהיג הדרוזים בלבנון, ושרים בכירים מסוריה, ירדן ומצרים זכו אמנם לזמן איכות באוויר, אבל גם נאלצו להתמודד עם שאלות לא פשוטות מצד השדר הנועז. בעבר ראיין קליין את ראש הממשלה בנימין נתניהו, עוד לפני שהיה ראש ממשלה, וגם הוא, כנראה כמו כל מראיין אחר, נכבש על ידי הפוליטיקאי הישראלי שמיטיב להתראיין.

אובמה. חשיפה של קליין אילצה את יועצו להתפטר
אובמה. חשיפה של קליין אילצה את יועצו להתפטר רויטרס
 
לסיפור שהביא להתפטרות יועצו של הנשיא הצטרפו עוד כמה מבוכות שגרם קליין לממשל הדמוקרטי: במהלך הקמפיין שלו לנשיאות בשנת 2008 ראיין קליין את בכיר חמאס, אחמד יוסוף, שאמר בשידור כי הפלסטינים ותנועת חמאס תומכים באובמה במרוץ מול ג'ון מקיין הרפובליקני.

הצהרת התמיכה הזו, יחד עם חשיפה אחרת שברצועת עזה נפתחה מגבית איסוף כספים לקמפיין של אובמה, גרמו למנהלי הקמפיין של אובמה להזיע.
בסופו של דבר, נאלץ אובמה להחזיר באופן פומבי אלפי דולרים שנתרמו לו מעזה כדי להתנער מחמאס.

"אין לי שום דבר מיוחד נגד אובמה‭,"‬ אומר קליין. "אני עיתונאי חוקר, והתפקיד שלי הוא לעסוק בכל מי שנמצא בשלטון, לא משנה מאיזו מפלגה הוא‭."‬ הספר שלו על "מאחורי הקלעים של ממשל אובמה" נכנס לרשימת רבי המכר היוקרתית של "ניו יורק טיימס" ומכר קרוב למיליון עותקים.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים