גילויים חדשים על הרג 21 בני המשפחה בעזה

מהתיק נגד המח"ט שהורה להפציץ את בית משפחת א-סמוני בעופרת יצוקה עולה כי הוא הוזהר שישנם דיירים בבניין, אך טען כי לא שמע

חנן גרינברג | 18/5/2012 8:48 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ב‭5-‬ בינואר ‭,2009‬ בעת מבצע עופרת יצוקה, הופצץ ביתה של משפחת א-סמוני בעזה. 21 מבני המשפחה נהרגו. מי שאישר את ההפצצה היה אל"מ אילן מלכא, שהיה מפקד החמ"ל. עתה התגלו למעריב פרטים חדשים מתוך תיק החקירה המקיף שנסגר לפני כשבועיים.

תקיפה ברצועת עזה במבצע עופרת יצוקה
תקיפה ברצועת עזה במבצע עופרת יצוקה צילום ארכיון: רויטרס
יותר משלוש שנים עסקו בצה"ל בתחקיר הטרגדיה, שאירעה בשכונת זייתון בעיר עזה ביום השלישי למהלך הקרקעי של מבצע "עופרת יצוקה‭."‬

בזמן פעילות כוחות מחטיבת גבעתי, זוהה בית בשכונה, שבו התגוררו בני משפחת א-סמוני, כמקום שבו נמצאים פלסטינים חמושים. כלי טיס של חיל האוויר תקפו את הבית. 21 פלסטינים נהרגו, בהם נשים וילדים.

התוצאות הקשות של האירוע הביאו לסדרת תחקירים - בראשות הרמטכ"ל, שני צוותי בדיקה, חקירת מצ"ח ולאחריו בירור משפטי ארוך.

חומרי החקירה עולה כי אחת הסוגיות המרכזיות בחקירה הייתה לגבי מסר שהגיע לחמ"ל, שבראשו עמד אל"מ אילן מלכא, בעוד הוא ואנשיו עוקבים אחרי שני חשודים המנופפים בידיהם ונעים לעבר המבנה. אל"מ מלכא, מפקד החמ"ל, הורה על שתי תקיפות לצד המבנה. הוא לא שיער באותו רגע כי בתוכו נמצאים אזרחים.
טען שלא שמע את המידע בגלל הרעש

אז גם הגיע המסר הקריטי מאת אנשי המקצוע בחיל האוויר שצפו וניתחו בזמן אמת את התמונות ששידר המזל"ט. "אני חושב שאלה דיירים מבוהלים‭,"‬ נשמעה עדותם. אל"מ מלכא, סיפרו גורמים המעורים בפרשה, טען שכלל לא שמע את אותו מידע, בגלל הרעש העצום שהיה בחמ"ל בעיצומה של הלחימה.

אל
אל"מ אילן מלכא. לא יקודם צילום: יהודה לחיאני

מנגד, טען נציג חיל האוויר בחמ"ל, קצין בדרגת רב-סרן שנחקר תחת אזהרה, שהמסר לגבי החשש שמדובר באזרחים הועבר למח"ט באופן ברור. הדעות לגבי השאלה מה-היה-קורה-אילו היה מגיע המסר לאוזניו של המח"ט - חלוקות.

גורם צבאי המכיר את הפרשה היטב טען כי יתכן שמלכא היה פועל אחרת. בפרקליטות הצבאית הגיעו למסקנה שבכל מקרה הוא היה מאשר את התקיפה. לבסוף קיבלה הפרקליטות
את עמדתו של אל"מ מלכא כי המסר לא הגיע לאוזניו, וקבעה כי הוא "פעל באופן סביר‭."‬

חקירת התקרית הקשה, עם זאת, לא הסתיימה בכך ונבדק גם מה שאירע לאחר מכן. מתברר, כי לאחר התקיפה האווירית נמלטו מהמבנה שהותקף כמה עשרות אנשים, רובם אזרחים. עובדה זאת שללה באופן מוחלט את הנחת היסוד שהוא ריק מאזרחים והצריכה משנה זהירות בפעולות התקיפה הבאות.

חקירה מקיפה

אך לא זה מה שקרה. למעריב התגלה כי דקות ספורות לאחר תקיפת המבנה הראשון, שבה נהרגו בני משפחת אסמוני, ניתקו שלושה אנשים שאינם חמושים מגע מהקבוצה שיצאה ממקום ורצו למבנה קרוב. הפעם, כך עולה מחקירת צה"ל, האצבע על ההדק הייתה קלה, קלה מדי.

עו
עו"ד שלומי ציפורי. "חקירה פלילית על כל מקרה מוות היא תמימות וטפשות" צילום: ראובן קסטרו

ללא ירי מקדים ובחינה האם שוב ישנם אזרחים בתוך המבנה, דבר שכאמור התבקש לאחר שהתבררו תוצאות המקרה הראשון, נתן המח"ט מלכא אישור תקיפה נוסף. רק ברגע האחרון, שניות לפני שנורה הטיל ממסוק הקרב, נראו על המסך, סמוך לאותו מבנה, פנים של ילד. "חדל‭,"‬ נשמעה הצעקה בחמ"ל, והתקיפה נמנעה.

במילים אחרות: מה שהחל כחקירת תקיפת בית משפחת אסמוני, התפתח לחקירה מקיפה. דווקא התנהלות המח"ט באירוע הראשון זכתה לביקורת פחותה מאשר התנהלותו באירוע השני. אישור התקיפה הנוסף שאושר, ואשר נמנע ברגע האחרון הוא האירוע שבו מצא הרמטכ"ל בני גנץ "כשלים מקצועיים‭."‬ זהו האירוע שבגינו קבע שאל"מ מלכא לא יקודם בציר הפיקודי.

לאור הצעד שנקט הרמטכ"ל, לא מצאו בפרקליטות כל סיבה להעמיד את אל"מ מלכא לדין וסגרו את התיק.

הפרשה אמנם הסתיימה, אבל ממשיכה להעסיק את קציני צה"ל, שחלק מהם מגבים את מלכא, "הוא פעל הכי טוב שהיה יכול בנסיבות שהיו, רצה להגן על חייליו במקום בו האויב עושה שימוש ציני באזרחים ‭,"‬ אמר קצין בכיר. קצין נוסף אמר: "מלכא עשה טעויות, אך המחיר ששילם עשוי להזיק להבא גם לאחרים‭,"‬ אמרו.

"לא למהר לחקור"

בתוך כך נודע, כי ח"כ מירי רגב (ליכוד) מתכוונת לפעול לשינוי השיטה הנהוגה כיום, לפיה הפרקליטות הצבאית מורה על פתיחת חקירות מצ"ח נגד חיילים שהשתתפו באירוע לחימה. "צה"ל חייב להגן על חייליו שלוקחים חלק באירועי לחימה, לא למהר לפתוח נגדם בחקירת מצ"ח בגלל שיקול דעת מוטעה, אלא רק במקרים חריגים ביותר‭,"‬ אמרה.

עורכי הדין שלומי ציפורי ושלומי רכבי, שליוו מספר חיילים שמצאו עצמם בחדר החקירות לאחר המבצע, תומכים במהלך. "פתיחת חקירה פלילית על כל מקרה מוות במלחמה הינה תמימות וטיפשות‭,"‬ אמר עו"ד ציפורי.

 מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כלל הטענות בנושא הנדון נבחנו במסגרת חקירת מצ"ח. תיק החקירה הועבר לבחינת הפרקליטות הצבאית ולאחר בחינת חומר הראיות, ושאר ההיבטים, הוחלט לסגור את תיק החקירה. החקירה הפריכה לחלוטין את ההאשמות החמורות שהוטחו בצה"ל על ידי גורמים שונים, לפיהן התקיפות שבוצעו, כוונו במודע ובמישרין נגד אזרחים שלא נטלו חלק ישיר בלחימה, או שנעשה מתוך פזיזות או קלות דעת‭." ‬

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים