האיום

ישראל: תקיפה באיראן עדיין עומדת על הפרק

התחזית האופטימית של יו"ר הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית לא משכנעת גורמים בירושלים, שמעריכים: סבב המו"מ יסתיים ללא תוצאות

אלי ברדנשטיין, חנן גרינברג וסוכנויות הידיעות | 22/5/2012 7:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יממה לפני פתיחת הסבב השני של שיחות הגרעין בין איראן למעצמות, בישראל מעריכים כי למרות האופטימיות שמשדר ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית שנחת אתמול בטהרן, גם הפעם לא תושג פריצת דרך במגעים ואיראן לא תוותר על המשך העשרת אורניום לרמה צבאית של 20 אחוז.

- נתניהו: איראן רוצה להשמיד את ישראל, אסור לוותר לה
- יו"ר סבא"א בטהרן: זה הזמן להגיע להסכם
- השיחות בבגדד: תוצע לאיראן חבילת תמריצים

ראש צוות המו''מ הבינלאומי יוקיה אמנו והנציג האיראני סעיד ג'לילי
ראש צוות המו''מ הבינלאומי יוקיה אמנו והנציג האיראני סעיד ג'לילי צילום: איי אף פי
במקביל, בירושלים מבהירים כי בכל מקרה אין פגיעה בחופש הפעולה של ישראל בכל הקשור לתקיפה צבאית באיראן.

יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, נחת אתמול בטהרן לביקור נדיר שעורר ציפיות גבוהות במערב, אך הסתיים בלא פריצת דרך ממשית. אמנו נועד עם ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, פיירדון עבאסי דבאני, ועם ראש צוות המשא ומתן האיראני, סעיד ג'לילי, לקראת חידוש השיחות הרשמיות מחר בבגדד עם שש המעצמות.

"השיחות היו מועילות מאוד והתנהלו באווירה טובה", אמר אמאנו על פי אתר האינטרנט של הטלוויזיה האיראנית, אולם הוסיף כי בנוגע להסכם הפשרה שמנסים הצדדים לגבש, "לנו יש כמה נקודות מבט משלנו, ולאיראן כמה נקודות מבט משלה".

נכון לאמש אין אינדיקציה לכך שהאיראנים הביעו נכונות להסכים לדרישה שהעלה אמנו בדבר גישה חופשית של פקחי הסוכנות שלו לאתרי הגרעין באיראן.
מסרבים למצמץ ראשונים

בשיחות שיתחדשו מחר בבגדד מצפות המעצמות (ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה) לקבל תשובה על שלוש דרישות עיקריות - הפסקת הפעילות במתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו, הפסקת העשרת אורניום לרמה של 20 אחוז והוצאת החומר שכבר הועשר אל מחוץ לגבולות איראן.

בשיחות המקדימות שהתקיימו בשבוע החולף

בדרג נמוך, סירבו הנציגים האיראנים "למצמץ ראשונים" ולומר אם יסכימו לכל הדרישות או לחלקן - אך ביקשו הבהרות לגבי המחוות שיקבלו בתמורה להסכמה עתידית, בדגש על השהיית הסנקציות.

אלא שהמעצמות מסרבות, נכון לרגע זה, להשהות את אמברגו הנפט של האיחוד האירופי שייכנס לתוקף ב-1 ביולי.

תקיפה עדיין על הפרק

למרות ההצהרות האופטימיות, כאמור, בישראל מטילים ספק בהצלחתם בפועל של המגעים עם טהרן. החשש הישראלי נובע מהניסיון האיראני ליצור מראית עין של רצון טוב, על מנת להיחלץ מסנקציות כבדות ובכך להרחיק מהם את הלחץ הבינלאומי. גורם בכיר בישראל טען אתמול כי גם אם יושג הסכם בשיחות אלה, משמעותו לכל היותר היא השהיה של תוכנית הגרעין ולא עצירתה המוחלטת.

גורם בכיר בירושלים המעורה בסוגיה הבהיר אתמול כי למרות ההערכות של גורמי ממשל שונים בארצות הברית ובקרב יתר המעצמות הלוקחות חלק בשיחות, לפיהן המשך השיחות מונע תקיפה ישראלית - למיטב הבנתו, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יאפשר לשיחות להשפיע על חופש הפעולה של ישראל.

מסר דומה שמעו גם גורמים רוסים לאחר פגישתו האחרונה במוסקבה של ראש המועצה לביטחון לאומי יעקב עמידרור עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. אותם גורמים סיפרו כי הבינו מעמידרור, שנוקט בגישה ישירה ולא דיפלומטית, שאם בתוך זמן קצוב המאמצים הדיפלומטיים לא יישאו פרי, ישראל תיאלץ לפעול צבאית כדי לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית. מקורות ישראליים כבר ציינו בעבר כי תקיפה של חיל האוויר, אם תצא לפועל, תתרחש עוד לפני הסתיו.

יצוין כי ההערכה בקרב גורמים ישראלים היא שהשיחות של המעצמות עם האיראנים יימשכו לפחות לסבב שלישי שיתקיים בחודש יוני, ואולי אף מעבר לכך. בירושלים מאמינים שהמצמות חוששוץ לפוצץ את השיחות למרות שלא תחול התקדמות ממשית בשיחות, במטרה למנוע תקיפה צבאית מצד ישראל.

האיראנים, לטענתו של דיפלומט אירופי, מודעים לכך ומנסים "להרוויח זמן ככל שניתן, עד הבחירות לנשיאות ארצות הברית בנובמבר", ומכאן נובעת "עמדת הכוח שלהם". עם זאת, גם בוושינגטון יש מי שמרגיעים את ישראל, כפי שהבהיר גורם אמריקאי: "לא ניתן לטהרן למסמס את השיחות, לא מדובר במסלול אינסופי".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים