וויאג'ר 1 הגיעה לגבול של מערכת השמש

החללית ששוגרה לפני 35 שנה ממשיכה לשבור שיאים ובנאס"א ציינו כי היא על סף כניסה היסטורית לתחום שמעבר למערכת השמש

סוכנויות הידיעות | 17/6/2012 11:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: וויאג'ר 1
הולכת על הקצה: סוכנות החלל האמריקאית נאס"א הודיעה כי חללית המחקר וויאג'ר 1 הגיעה לקצה מערכת השמש, 35 שנה אחרי ששוגרה, ובכך המשיכה לשבור את השיא בתור הרכב המלאכותי שהגיע למרחק הרב ביותר בחלל.
 
חללית המחקר וויאג'ר.
חללית המחקר וויאג'ר. צילום: אי-פי
 
לפי אנשי נאס"א, החללית שלחה מידע שמראה עלייה חדה בחלקיקים הטעונים שמגיעים מחוץ למערכת השמש. "מדעני וויאג'ר שבוחנים את העלייה המהירה הזו מגיעים למסקנה ההיסטורית והבלתי נמנעת – השליחות האנושית הראשונה לחלל הבין כוכבי נמצאת על סף מערכת השמש", אמרו בסוכנות.

מקורם של החלקיקים הוא בכוכבים שהתפוצצו במקומות אחרים ברחבי הגלקסיה, וככל שהחללית התקרבה לחלל הבין כוכבי גבר קצב הפגיעה.

"מינואר 2009 ועד ינואר 2012, הייתה עלייה הדרגתית של כ-25 אחוז בכמות הקרניים הקוסמיות שמולן ניצבה וויאג'ר", אמר אד סטון, מדען בפרויקט וויאג'ר במכון קליפורניה לטכנולוגיה בפסדינה. "החל מ-7 במאי, פגיעות הקרניים גדלו בחמישה אחוזים בשבוע ובתשעה אחוזים בחודש".

וויאג'ר 1, אשר שוגרה בשנת 1977, נמצאת כעת במרחק של 18 מיליארד ק"מ מהשמש. היא נעה במהירות של 17 ק"מ בשנייה והמידע שהיא מעבירה לכדור הארץ עושה מסע של 16 שעות ו-38 דקות עד שהוא מגיע לאנטנות של נאס"א. וויאג'ר 2, ששוגרה יחד אתה, נמצאת כעת במרחק של 15 מיליארד ק"מ מהשמש.

במהלך מסען לעומק החלל, חקרו שתי החלליות את כוכבי הלכת הגדולים ביותר של מערכת השמש ואת הירחים שלהם. כעת, הן עומדת הוויאג'ר 1 לעשות היסטוריה ולהיות רכב החלל הראשון שבנה האדם אשר יוצא מגבולות מערכת

השמש.

"חוקי הפיזיקה אומרים שיום אחד הוויאג'ר תהפוך לאובייקט המלאכותי הראשון שייכנס לחלל הבין כוכבי, אבל אנחנו עדיין לא יודעים מתי יהיה היום הזה", אמר סטון. "המידע האחרון מעיד שאנחנו באזור שבו דברים משתנים במהירות. זה מלהיב ביותר. אנחנו מגיעים לגבול מערכת השמש".

מנועי הפלוטוניום של שתי החלליות האחיות נועדו לאפשר להן לפעול עד שנת 2025. גם כאשר הן יסיימו את תפקידן, ימשיכו השתיים לנוע בחלל לעבר כוכבים אחרים בגלקסיה של מערכת השמש, אבל כבר לא יעבירו מידע.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום המדע -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חלל ופיזיקה''

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים