ישראל וארה"ב יתרגלו התגוננות מפני איראן

אלפי חיילים אמריקאים וישראלים ייקחו חלק בתרגיל המשותף הגדול בתולדות שני הצבאות. התרחיש: שיגור של מאות טילים מאיראן ומסוריה

חנן גרינברג  | 25/6/2012 7:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עשרות טילים מאיראן ומאות טילים מסוריה - זהו תרחיש האימה שלקראתו יערכו ישראל וארה"ב אימון משותף באוקטובר, אז צפויות להתברר תוצאות הסנקציות על איראן. בתרגיל ייקחו חלק כ-3,000 חיילים אמריקאים ואלפים מחיילי צה"ל.

- דיווח באיראן: מתקפת סייבר על הבנק המרכזי
- דגן: אילו הונחיתי לתקוף באיראן, הייתי מציית
- ח"כ שאמה: נשיא איראן בירך אותי לשלום וחייך

שיגור טיל באיראן. יש בתרגיל מסר ברור לאיראן
שיגור טיל באיראן. יש בתרגיל מסר ברור לאיראן צילום: אי-פי
במסגרת ההכנות לתרגיל ביקר בישראל באחרונה הגנרל קרייג פרנקלין, מפקד האוויריה השלישית בפיקוד אירופה של צבא ארה"ב, וכן הוקמה מנהלת משותפת לשני הצבאות, שהחלה לתכנן את האימון הנרחב ביותר שקיימו שתי המדינות עד כה. במרכז האימון תיבחן יכולת ההגנה מפני טילים.

ישראל תציב לראשונה את מערכת החץ 2 בגרסה חדשה ומשופרת, בעיקר ביכולת לגלות מוקדם יותר את השיגור. האמריקאים יביאו לישראל את מערכת ההגנה איג'יס ויפרסו גם סוללת טילי פטריוט "פאק 3" כ"רשת ביטחון" במקרה שהמערכות בשכבה העליונה לא יצליחו ליירט את הטילים מאיראן.

הדגש בתרגיל הוא על האיום הבליסטי, וגורמים ביטחוניים ציינו כי יש בכך מסר ברור לאיראן, המאיימת בתקיפה נרחבת על ישראל אם יותקפו מתקני הגרעין שלה. במסגרת התרגיל יילקחו בחשבון תרחישים נוספים על רקע השינויים במזרח התיכון בתקופה האחרונה: האירועים בסוריה, התעצמות חיזבאללה והגידול במלאי הרקטות של ארגוני הטרור בעזה.

 יש פרשנים המצמידים לתרגיל את הכינוי "חזרה גנרלית", למה שעלול להתרחש בישראל כתגובה איראנית לאחר תקיפת מתקני הגרעין שלה. גורמים ביטחוניים ציינו כי לתרגיל חשיבות עצומה, וייקחו בו חלק גם מערכות הגנה בשכבות נמוכות יותר, כגון "שרביט קסמים" ו"כיפת ברזל".
ראש נפץ רב-עוצמה

אתר האינטרנט בעל המוניטין "ביזנס אינסיידר" פרסם שלשום תחת הכותרת הדרמטית "איך ישראל וארה"ב מתכוננות לתקיפה אפשרית באיראן" כתבה נרחבת על מהלכים צבאיים משמעותיים שנקטו לאחרונה שתי המדינות, ואשר יכולים להתפרש כצעדים מקדימים לפעולה צבאית באיראן.

האתר ציין במיוחד חוזה חריג בהיקפו שנחתם לאחרונה בין הפנטגון לחברת רייתאון, יצרנית טילי השיוט המפורסמים "טומהוק", לרכישת 361 טילים מהדגם החדיש ביותר תמורת 338 מיליון דולר. "טומהוק" ידוע בטווח הארוך שלו, בדיוק הרב ובראש נפץ גדול שיכול לגרום נזק רב גם למטרות מבוצרות. הצי האמריקאי הזמין לאחרונה גם 17 אלף מצופי סונאר לגילוי צוללות אויב.

"ביזנס אינסיידר" מציין את הצטיידותו של צה"ל בצוללת רביעית מסוג "דולפין", אשר על פי פרסומים זרים ביכולתה לשגר טילי שיוט ארוכי טווח. חלק מהפרסומים אשר ניסו לחזות את הדרך שבה תתקוף

ישראל באיראן מצביעים על אפשרות של תקיפה משולבת בשלוש זרועות: מטוסי תקיפה, טילים בליסטיים וטילי שיוט מצוללות.

בנוסף למהלכי ההצטיידות של הצבא האמריקאי ושל צה"ל, האתר מציין גם את "החוק לשיתוף פעולה ביטחוני מוגבר בין ארה"ב לישראל" שעבר בבית הנבחרים בחודש שעבר. פיליפ גיראלדי, לשעבר מומחה לטרור ולמודיעין צבאי של הסי-איי-אי, כינה את החוק "צ'ק פתוח על חשבון משלם המסים האמריקאי, שמטרתו לשמר את יתרונה האיכותי של ישראל בתחום הביטחון על פני כל שכניה".

בימים האחרונים פרסמה סוכנות "רויטרס" ידיעה מפי מקור בכיר בישראל, שטען כי ראש הממשלה נתניהו כבר קיבל למעשה החלטה לתקוף באיראן לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב שייערכו בנובמבר. על פי הידיעה, נתניהו מקווה שהדבר יגרום לאמריקאים להבין שהמהלך הישראלי הוא בלתי נמנע ולהצטרף אליו כדי להבטיח שתוצאות התקיפה יהיו אפקטיביות.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

איראן בדרך לפצצה

צילום: אי-פי

כל הדיווחים והעדכונים על תוכנית הגרעין של איראן, המאמצים לעצור אותה וההשלכות האזוריות והבינלאומיות

לכל הכתבות של איראן בדרך לפצצה

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים