טלטלה

סוריה: התקפה עזה על המשמר הרפובליקני

באופוזיציה מסרו על קרבות עזים ליד מפקדות של יחידת העילית בפאתי דמשק. ראש המורדים: מפקד היחידה הכימית של אסד ערק

חיים איסרוביץ | 26/6/2012 12:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: סוריה
מתנגדי משטר סורים דיווחו היום (ג') על קרבות קשים בין המורדים לבין כוחות הביטחון בפרברי דמשק, בין השאר סמוך למפקדה של המשמר הרפובליקני, יחידת העילית הנאמנה לנשיא בשאר אסד. בתוך כך, מפקד צבא המורדים טען כי בין הקצינים שערקו לטורקיה נמצא מי שהיה מפקד היחידה ללוחמה כימית.

- נוטשים את אסד: קצינים בכירים ערקו לטורקיה
- טורקיה: סוריה ניסתה ליירט מטוס שני

לפי המכון הסורי לזכויות אזרח, יש חילופי אש קשים ליד בסיסים של המשמר הרפובליקני בקודסייה ובאל-חמה, שתי שכונות במרחק של כשמונה ק"מ מדמשק, וכי כמה בני אדם נהרגו. כמו כן פשטו כוחות הביטחון על שכונת בארזה בדמשק.
 
מורד סורי בקרב יריות עם כוחות המשטר.
מורד סורי בקרב יריות עם כוחות המשטר. צילום: אי-פי
 
אחד מפעילי האופוזיציה, סמיר א-שאמי, סיפר כי טנקים וכלי רכב משוריינים נראו ברחובות הפרברים, בעוד מתנגדי משטר אחרים מסרו כי ראו לפחות טנק אחד שהתפוצץ. מהדיווחים עולה כי מדובר בעימותים החמורים ביותר באזור מאז פרוץ ההתקוממות במרץ אשתקד.

"זו הפעם הראשונה שהמשטר משתמש בארטילריה כדי להילחם כל כך קרוב לבירה", אמר ראמי עבד א-רחמן מהמכון הסורי לזכויות אזרח. "ההתפתחות הזו חשובה כי זו הלחימה הכבדה ביותר באזור וקרוב ללב הבירה. בפרברים האלה יש בסיסים של חיילים שחשובים ביותר עבור המשטר".

המשמר הרפובליקני נחשב ליחידת העילית החשובה ביותר, כאשר תפקידם של החיילים  הוא להגן על הבירה דמשק ועל משטרו של אסד. ההתקפות היום מהוות עדות נוספת לכך שהמורדים ממשיכים להתקדם לעבר לבה של דמשק ולהכות ישירות במטרות המזוהות עם צמרת השלטון.
20 עד 30 עריקות ביום

מפקד המורדים, ריאד אל-אסעד, טען היום כי אחד העריקים שעבר את הגבול לטורקיה הוא ליווא (אלוף) עדנאן סלו, לשעבר מפקד הכוחות ללוחמה כימית של צבא סוריה, וכי מדובר בקצין הבכיר ביותר שנטש את המשטר מאז תחילת ההתקוממות.

בראיון ליומון א-שרק אל-אווסט, אמר אסעד כי סלו – שהחליט להצטרף לצבא סוריה החופשית – הגיע לטורקיה עם שמונה קצינים בכירים נוספים, בהם שני קולונלים. "בתקופה האחרונה מספר העריקות גדל באופן משמעותי, ומדי יום עוברים לטורקים בין 20 ל-30 קצינים", טען.

סלו ואנשיו, כך עולה מהדיווח, היו בקשר

עם המורדים עוד בזמן שהותם בסוריה והועברו לטורקיה תחת אבטחה של אנשי צבא סוריה החופשית. אסעד ציין כי למרות שקשה ליצור קשר עם הקצינים בתוך סוריה, הרי "שאדם שרואה את משפחתו נרצחת מול עיניו ויש לו תחושת אנושיות, מסרב לבצע את הפקודות".

בצבא סוריה החופשית ציינו כי גם בקרב הדיוויזיה הרביעית, אשר נמצאת תחת פיקודו של אחי הנשיא מאהר אסד, יש התרופפות במשמעת. "יש לנו מידע מאושר כי כמה קצינים מהדיוויזיה הרביעית מסרבים לצאת מבתיהם ולא מוכנים לבצע את הפקודות שניתנו להם", אמר אחד מבכירי המורדים.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים