פרסום ראשון: פגישה חשאית בין פרס ונציגי החרדים

לאחר פרישת נציג החרדים מהוועדה לקידום השוויון בנטל ופיזורה על ידי ראש הממשלה נתניהו, מתערב נשיא המדינה בניסיון לתווך בין הצדדים ולמנוע משבר קואליציוני, ונפגש במעונו עם יו"ר סיעת יהדות התורה משה גפני, אחד המתנגדים הבולטים לגיוס חרדים

חיים גריידינגר ואריק בנדר | 4/7/2012 16:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: שמעון פרס
על רקע המשבר הקואליציוני סביב ועדת פלסנר, התערב נשיא המדינה שמעון פרס ונפגש עם נציגי החרדים כדי לנסות ולמצוא פתרון בסוגייה.

- ח"כ פלסנר הציג את מסקנות הוועדה לבדו
- נתניהו קבר את הוועדה: לא תוכל להשיג רוב
- נציג החרדים עו"ד וינרוט פרש מוועדת פלסנר

אחר הצהריים (ד') הגיע למעונו של הנשיא בירושלים ח"כ משה גפני, יו"ר סיעת יהדות התורה, הנחשב לאחד המתנגדים הבולטים לגיוס החרדים. בפגישתם ינסו פרס וגפני לגשר על הפערים בין הצדדים ולהגיע להסכמה בשאלת הגיוס.

מבית הנשיא נמסר כי הוא נפגש עם ח"כ גפני על פי בקשת האחרון, כדי לדון בהתפתחויות האחרונות בסוגיית גיוס החרדים. "הנשיא נפגש מפעם לפעם עם חברי כנסת מכל הסיעות והוא נוהג להיפגש לעיתים קרובות עם ח"כ משה גפני", מסרה דוברת בית הנשיא. "לשכתו של נשיא המדינה פתוחה בפני כל חברי הכנסת מכל הסיעות והוא נענה בחיוב לכל פנייה שנעשית אליו על ידי חברי הכנסת ושרי הממשלה".

שלשום, לאחר הלווייתו של יצחק שמיר, נפגש הנשיא עם במשכנו יו"ר קדימה שאול מופז, לשיחה ממושכת שעסקה אף היא בנושא. פרס ידוע בעמדתו בעד גיוס החרדים, ובעבר מתח ביקורת על ההסדר המאפשר אי גיוסם של תלמידי ישיבות. אתמול אמר הנשיא בטקס חנוכת אנדרטה לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה כי "אני תקווה שימצאו בנו כוחות הנפש ותובנות החוכמה לאחד את העם בנשיאה בנטל".
צילום: פלאש 90
ח''כ משה גפני מגיע לפגישה החשאית בבית הנשיא, היום צילום: פלאש 90
החרדים וסיעות הימין פרשו, ועדת פלסנר פוזרה

מאז הוקמה ועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל, סירבו החרדים לשתף עמה פעולה באופן רשמי, אך עשו זאת בערוץ חשאי באמצעות עורך הדין החרדי יעקב וינרוט. ביום ראשון האחרון החליט וינרוט לפרוש מהוועדה, זאת בעקבות הכוונה להטיל סנקציות אישיות על צעירים חרדים שלא יתגייסו.

עוד קודם לכן קיים יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שיחה נוקבת עם נתניהו, והודיע לו על פרישת חברי סיעתו מהוועדה, לאחר שנדחתה דרישתם להחיל גיוס חובה גם על אזרחים ערבים. זמן קצר לאחר מכן הודיעה גם סיעת הבית היהודי על פרישתה מהוועדה. "מי שמקבל מהמדינה צריך לתרום לה - ובלי תרומת הערבים אין שוויון בנטל", אמר יו"ר

הסיעה, ח"כ דניאל הרשקוביץ.

בעקבות פרישת הנציגים החליט שלשום ראש הממשלה נתניהו לפזר את הוועדה. "לצערי, ועדת פלסנר לא הצליחה להגיע לתוואי מוסכם עקב פרישת חברים ממנה, והיא אינה יכולה לגבש המלצה שתשיג רוב בכנסת", הסביר את ההחלטה, והודה לחבריה על עבודתם.

פיזור הוועדה עורר זעם בסיעת קדימה, השותפה הבכירה בקואליציה, שאיימה להביא לפירוק הממשלה אם לא יימצא פתרון לסוגייה. במקביל הציג היום ח"כ יוחנן פלסנר את מסקנות הוועדה, ובהן פירוט הסנקציות הצפויות לחרדים שלא יתגייסו. פלסנר נאלץ לסכם את עבודת הוועדה לבדו, לאחר ששאר החברים בה החליטו שלא לצרף את חתימותיהם לדוח.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים