סיפורו של משה סילמן, האיש שהצית את עצמו בהפגנה בת"א

חבריו של סילמן סיפרו על האיש ועל המצוקות שחווה בשנים האחרונות. על פשיטות הרגל, המצב הבריאותי הקשה, והמאבקים למציאת דירה. "הוא המחאה בעצמו", סיפרו. " הבדידות, הקושי הכלכלי ומצוקת הדיור - שלחו אותו לצעד הזה".

יונתן הללי | 15/7/2012 1:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חבריו של משה סילמן, שהצית את עצמו אמש במחאה בחברה, סיפרו על האיש בן ה-58 ועל מצוקותיו בתקופה האחרונה. על פשיטות הרגל, המצב הבריאותי הקשה, המאבק לקיים את עצמו והקשיים במציאת דירה. "הוא המחאה בעצמו", תיארו. "הוא חווה את כל התהליכים שלה לאורך השנים".

אדם הצית עצמו בת"א: "מאשים את המדינה"
- פעילי המחאה: "המפגין הוא האזרח שהמדינה הזניחה"
- שנה למחאה: 10,000 מפגינים בת"א ובי-ם

משה סילמן בעת שהצית עצמו אמש בהפגנה בתל אביב
משה סילמן בעת שהצית עצמו אמש בהפגנה בתל אביב 
החברים בחיפה מספרים כי סילמן היה בעברו איש אמיד מאד ואף היו בבעלותו שתי חברות, כשאחת מהן הייתה חברת הובלות. "לפי מה שסיפר מצבו הכלכלי היה מצויין - ולכן ההתרסקות הייתה כל כך קשה", סיפרו. 

כפי הנראה, קריסת עסק ההובלות של סילמן החלה בשל חוב של כ-5,000 שקלים בלבד לביטוח הלאומי. החוב, שהלך וגדל, הוביל לעיקול מספר משאיות שהיו ברשותו של סילמן, והוא נאלץ להשבית את פעילות ההובלות - עד שלבסוף קרס כלכלית. 

"הוא היה איש חם מאד ואחד הפעילים המרכזיים במחאה, למרות שהיה סקפטי לגבי הצלחתה", אמרו חבריו. "זה כואב לשמוע את מה שעשה אבל כנראה שהבדידות, הקושי הכלכלי ומצוקת הדיור - שלחו אותו לצעד הזה".

"הוא הצטרף למחאה בכרמל על רקע מצוקה אישית קשה", סיפר אתמול רפי קמחי אחד מחבריו של סילמן ופעיל במחאה בחיפה. "הוא הגיע אלינו בעקבות מצוקה פיננסית קשה. הוא סבל ממצוקת דיור ולא היה לו איפה לגור".

"אנחנו מלווים אותו כבר שנה שלמה", אמר קמחי. "אנחנו עוקבים אחרי הנסיונות שלו להשיג לעצמו פרנסה. להשיג לעצמו את הצרכים הבסיסיים כדי להתקיים".

צילום: אורי דוידוביץ, יונתן הללי ומשטרת ישראל
צילום: אורי דוידוביץ, יונתן הללי ומשטרת ישראל
צילום: אורי דוידוביץ, יונתן הללי ומשטרת ישראל


ניסה למצוא עבודה

חבריו סיפרו כי סילמן אינו חיפאי במקור, אלא תושב מרכז הארץ שהגיע לעיר בעקבות המצוקה הכלכלית אליה נקלע. יעל לבנון, אחת הפעילות ומכרה של סילמן סיפרה כי לפי מה שידוע לה, הוא פשט את הרגל פעמיים בעבר, והידרדר למצוקה כלכלית קשה מאד.

"לכן הוא הגיע מתל אביב לחיפה", אמרה לבנון. "הוא גר בדירה קטנה בהדר, שום גורם מוסדי לא נתן לו עזרה ואת הדירה הזו הוא קיבל מחבר כדי שתהיה לו קורת גג". חבר אחר, קמחי, תיאר את המאמצים למציאת דירה כ"מסע ייסורים אחד גדול".

חבריו

סיפרו כי ככל הידוע להם הוא אינו נשוי ואין לו ילדים, אך יש לו שתי אחיות שגם הן לא תושבות חיפה. 

החברים סיפרו על המצוקה הקשה של סילמן במציאת עבודה וקורת גג. "הוא לא אדם בריא", סיפרו. "מבחינה בריאותית הוא סבל מבעיות קשות ושונות".

"סילמן אושפז מספר פעמים מה שמנע ממנו לקבל עבודה", הוסיפו. "הוא ניסה כל מיני דרכים למצוא עבודה. הוא לא ישב בחיבוק ידיים. הוא עבר קורס קונדיטורים - אבל לא הצליח להשתחל לעבודה למרות שניסה וזה החמיר את מצבו האישי".

צילום: יוסי אלוני
סילמן, לאחר שהצית עצמו אמש בהפגנה צילום: יוסי אלוני
החברים: לא ידענו

החברים בחיפה התייחסו למצבו הנפשי של סילמן, וטענו כי לא הייתה דרך לדעת שהוא מתכנן לפגוע בעצמו. "שאף אחד לא ינסה להגיד שידענו שזה מה שהוא הולך לעשות. זה ממש לא נכון" אמר קמחי.

לדבריו, השמועות לפיהן הוא איים לעשות את המעשה בחיפה, אך מכיוון שבצפון הוצבה סביבו שמירה הוא הלך לבצע את המעשה בתל אביב משוללות יסוד. "לא היה לנו מושג שהוא יעשה את זה. לא ידענו שיפגע בעצמו, לא הייתה שום ציפייה מוקדמת", הדגיש קמחי.

"זה נכון שהוא איים מדי פעם לעשות פרובוקציה רצינית אבל אף אחד לא חזה את מה שהוא עשה", הוסיף קמחי.

צילום: מתוך טוויטר
המכתב שחילק סילמן בין המפגינים בתל אביב לפני שהצית עצמו צילום: מתוך טוויטר
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים