סין תנחית חללית על הירח בשנה הבאה

הסינים שואפים לבצע נחיתה היסטורית במחצית השנייה של 2013. במקביל, צילומים הוכיחו כי 5 דגלי ארה"ב עדיין עומדים על פני הירח

סוכנויות הידיעות | 31/7/2012 13:03 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: סין, ירח,נאס"א
התקשורת הסינית דיווחה היום (ג') כי המדינה מתכוונת להנחית בשנה הבאה רכב ראשון על הירח, עדות נוספת לתוכנית החלל השאפתנית של בייג'ינג.

- אדום עולה: תוכנית החלל של סין

סוכנות הידיעות הסינית מסרה כי צ'נגה-3, החללית הסינית השלישית לחקר הירח, תשוגר במחצית השנייה של 2013, כאשר בפעם הראשונה היא תנחת על הקרקע ותעביר נתונים על פני השטח.
 
הירח מעל מדבר אטקמה בצ'ילה.
הירח מעל מדבר אטקמה בצ'ילה. צילום: אי-פי-אי
 
אם אכן תצליח המשימה, היא תקרב את סין צעד נוסף לעבר המטרה שהוצגה בנייר הלבן האחרון של המשטר – להציב אדם על הירח. עם זאת, הרשויות הסיניות עדיין לא הציגו את תאריך היעד המתוכנן.

תוכנית חקר הירח של סין יצאה לדרך בשנת 2007 עם שיגורה של החללית צ'נגה-1 אשר סיפקה מידע מדעי ומיפתה את הירח במלואו. החללית צ'נגה-2 ששוגרה לפני שנתיים יצרה מפה ברזולוציה גבוהה של הירח וסיפקה תמונה באיכות גבוהה של "מפרץ הקשתות", אחד האזורים היפים על הירח.

בייג'ינג רואה את תוכנית החלל היוקרתית שלה, אשר הושקה בשנת 1999, בתור סמל להפיכתה למעצמה בינלאומית. בחודש שעבר שוגרה החללית שן-ג'ואו-9 למשימה של 13 יום, הארוכה ביותר עד כה, ועליה הייתה האישה הראשונה. אנשי הצוות הצליחו לבצע את העגינה הידנית הראשונה למודול טיאן-גונג-1.
איפה הדגל של אפולו 11?

הלילה הודיעה סוכנות החלל האמריקאית נאס"א, היחידה שהצליחה עד כה להנחית אדם על הירח, כי צילומים חדשים מוכיחים כי חמישה מהדגלים שהציבו האסטרונאוטים על פני הירח לפני יותר מארבעים שנה עדיין עומדים על כנם.

חללית המחקר שמקיפה את הירח ומצוידת במצלמה בעלת רזולוציה גבוהה במיוחד (LROC) צילמה את האתרים של הדגלים ומצאה כי חמישה מששת הדגלים של צוותי אפולו עדיין עומדים. היחיד שלא נמצא הוא הדגל של אפולו 11, החללית הראשונה שנחתה ביולי 1969.

"מהתמונות אנחנו בטוחים שהדגלים האמריקאיים עדיין עומדים ויוצרים צל בכל אחד מהאתרים, מלבד

אפולו 11", ציין החוקר הראשי של הפרויקט, פרופסור מארק רובינסון מאוניברסיטת אריזונה סטייט.

"באז אולדרין (שהיה אחד משלושת אנשי הצוות של אפולו 11) סיפר כי הדגל הועף בשל פליטה מהאגזוז של החללית במהלך ההמראה, ונראה שהוא צדק1", הוסיף רובינסון בדברים שכתב בבלוג שלו.

רובינסון הודה כי הוא לא ציפה למצוא את הדגלים בשל הקרינה הגבוהה, הטמפרטורות הקיצוניות ושאר התנאים החריגים על הירח. "באופן אישי, הופעתי שהדגלים שרדו את האור האולטרא סגול ואת הטמפרטורות של פני השטח, אבל הם עשו את זה", אמר. "איך הם נראים, זו כבר שאלה אחרת".

צילום: אי-אף-פי
הדגל שהשאירה אפולו 16 על הירח. צילום: אי-אף-פי
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום המדע -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חלל ופיזיקה''

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים