פאנטה הביע תסכול בשיחות סגורות: "ישראל כפוית טובה"

בפגישות בין שר ההגנה האמריקאי לראש הממשלה ושר הביטחון הביעו האחרונים ביקורת על המדיניות המאופקת של ארה"ב בנושא האיראני. מאחורי הקלעים, הביע פאנטה תסכול מהגישה שבה בחרו. גורם ישראלי: בוושינגטון סבורים כי מדובר ב"חזירות"

אלי ברדנשטיין, אריק בנדר וליאור אבני | 2/8/2012 7:51 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פגישותיו של שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה עם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק והנשיא פרס התקיימו אמנם באווירה חיובית, אך בשיחות סגורות הוא הביע תסכול מחוסר האמון שמביעים נתניהו וברק במחויבות האמריקאית לעצור את הגרעין האיראני. מקור ישראלי ציין שהאמריקאים סבורים כי מדובר בסוג של "כפיות טובה" ואף "חזירות" על רקע התמיכה האמריקאית הבלתי מעורערת בביטחונה של ישראל.

- לאחר ביקור פאנטה: ארה"ב החריפה את הסנקציות על איראן
- פאנטה לפרס: מתחייב באופן אישי שאיראן לא תחזיק בנשק גרעיני
- נתניהו לפאנטה: ההצהרות שלך לא שכנעו את איראן לסגת מתכניתה

פגישת נתניהו-פאנטה. תסכול מאחורי הקלעים
פגישת נתניהו-פאנטה. תסכול מאחורי הקלעים צילום: משה מילנר, לע''מ
ביקורו של פאנטה בישראל נשא אופי פוליטי שנועד לחזק את תדמית הממשל האמריקאי בראשותו של אובמה כמי שתומך בישראל ללא עוררין. כך התפרשה בקרב גורמים מדיניים החלטתו של פאנטה לבקר בסוללת "כיפת ברזל" באשקלון ולהצטלם לידה.

פאנטה נפגש אתמול עם ראש הממשלה נתניהו, שאמר כי עד כה דיפלומטיה, סנקציות והצהרות לא הניאו את האיראנים מתוכניתם הגרעינית. נתניהו הוסיף כי הזמן לפתור את הסוגיה בדרכי שלום הולך ואוזל.

נתניהו הדגיש בפני שר ההגנה כי אין אתגר גדול יותר מבלימת חתירתה של איראן להשגת יכולת גרעינית צבאית. "איראן היא נותנת החסות הגדולה בעולם לטרור, ויש לעשות הכל כדי למנוע מאיראן, המשטר המסוכן ביותר בעולם, לפתח את הנשק המסוכן ביותר בעולם", אמר ראש הממשלה. "כיום המשטר האיראני מאמין שאין לקהילה הבינלאומית את הרצון לעצור את תוכניתו הגרעינית. זה חייב להשתנות וזה חייב להשתנות מהר מכיוון שהזמן לפתור את הסוגיה בדרכי שלום הולך ואוזל".
"ידידים נהדרים"

מאוחר יותר הגיע פאנטה יחד עם מקבילו הישראלי, שר הביטחון ברק, לביקור בסוללת "כיפת ברזל" המוצבת דרומית לאשקלון. השניים הגיעו לאתר שבו מוצבת סוללת יירוט הטילים לאחר פגישה בקריה בתל אביב. השר האמריקאי אמר כי ארצות הברית נמצאת בשיאו של מאמץ דיפלומטי מול איראן.

"הסנקציות הכי קשות שהוטלו על איראן אי פעם הן כרגע", אמר פאנטה. "איראן תומכת במשטר אסד, בחיזבאללה ובעוד גורמי טרור. יש לנו מחויבות חזקה לביטחון ישראל. הלחץ על איראן יימשך, אבל האופציה הצבאית נמצאת על השולחן אם הדיפלומטיה תיכשל".

השר ברק אמר בתגובה כי הצמרת הישראלית פסימית לגבי האפשרות כי איראן תזנח את שאיפותיה הגרעיניות בעקבות הסנקציות. "האפשרות שהאייתוללות יישבו מסביב לשולחן ויחליטו לוותר על הגרעין היא נמוכה ביותר", הסביר ברק את עמדת הממשלה. "ישראל צריכה לקבל החלטות בעניין,

וגם הממשל האמריקאי מבין את זה".

בשעות אחר הצהריים נפגש פאנטה עם נשיא המדינה שמעון פרס במשכנו. פאנטה התייחס בדבריו בהרחבה להתחמשות הגרעינית האיראנית ואמר: "אנו מודאגים מהאיום המרכזי שמציבה איראן באזור וחולקים יחד את הדאגה הזו". הוא הבטיח לנשיא כי "לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני".

בפגישה שהתקיימה בארבע עיניים התמקדו השניים בהידוק שיתופי הפעולה הביטחוניים-מדיניים בין ישראל לארה"ב בכל הנוגע לאיום האיראני, לנעשה בסוריה ולמצב הביטחוני בסיני.

שר ההגנה של ארה"ב אמר בפתח הפגישה כי הוא נחוש לבנות קשר חזק יותר בין ארצות הברית לישראל והוסיף: "אתם ידידים נהדרים ובעלי ברית. אני מאמין שהקשר בינינו הוא ההדוק ביותר שהיה אי פעם, ועם זאת תמיד ניתן להעמיקו על מנת להתמודד עם האתגרים כדי לאחד שורות, לשמר שלום ולהביא שגשוג לאזור".

לעדכונים נוספים, עקבו אחר אלי ברדנשטיין בטוויטר: https://twitter.com/EliBardenstein

צילום: מארק ניימן/לע''מ
פאנטה עם פרס. נחוש לחזק את הקשרים צילום: מארק ניימן/לע''מ
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים