עו"סים לכחלון: אין לנו כלים לטפל במצוקות

איגוד העובדים הסוציאליים שיגר מכתב לשר הרווחה, בו מתחו ביקורת על הקמת צוות 'אורות אדומים', שהוקם בשל מותו של משה סילמן

יובל גורן | 2/8/2012 15:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
העובדים הסוציאליים מותחים ביקורת על יעילות צוות 'אורות אדומים', שהונחה על ידי שר הרווחה משה כחלון לתת מענה מיידי למקרים קיצוניים בעקבות האירוע הטראגי של משה סילמן. העו"סים, הפוגשים בשטח את המצוקות בגינם פונים אליהם אלפי אזרחים שלחו מכתב בנידון לשר כחלון.

אין לנו איך לעזור להם, הפניות רבות
אין לנו איך לעזור להם, הפניות רבות צילום ארכיון: ברקאי וולפסון
מאז הקמת הצוות לפני שבועיים, פנו לקו החירום של משרד הרווחה אלפי אזרחים מרחבי הארץ, מהם מאות פניות סווגו כ'אורות אדומים', פניות אשר במהלכן עלה חשש כי הפונה יפגע בעצמו או אף איים לעשות זאת במפורש, אם בעיותיו בתחום הכלכלי-חברתי לא ייפתרו.

במשרד הרווחה ובלשכת השר כחלון סירבו למסור את המספר המדויק של הפונים לקו החירום בשבועיים האחרונים או את מספר הפניות מתוכם שסווגו כ'אורות אדומים'.

אך במכתב ששלח שלשום איגוד העובדים הסוציאליים, מתריעים יו"ר האיגוד איציק פרי ויו"ר ארגון מנהלי הרווחה ברשויות המקומיות שולה מנחם, ממצב בו אין לעובדי הרווחה את המשאבים והכלים להתמודד עם המצוקות הקשות בהן הם נתקלים מדי יום.

לדבריהם, העובדה היא כי מרבית הפניות לרווחה, הן בשל מצוקת דיור והן בסיוע מול הביטוח הלאומי, מובילות להתגברות ניסיונות אובדניים ומעשי ייאוש מצד אזרחים במצוקה. זאת לאחר שהם מבינים כי אין בידי העובדים הסוציאליים לסייע להם.
"הבעיות אינן זוכות למענה"

"הקמת צוות 'אורות אדומים', על רקע פרסומים והתבטאויות בנושא מרמז ועלול להתפרש כאילו אירועים אלה הינם באחריותם של שירותי הרווחה – ולהווה ידוע לך, שלא כך הדבר", כותבים ראשי איגוד העו"סים לשר כחלון.

"לשכות הרווחה והעובדים הסוציאליים מתמודדים מדי יום בניסיון לתת מענה לבעיות חברתיות–כלכליות, ביניהן גם למחסור הקיים בדירות ציבוריות ולסיוע המזערי בשכר דירה הניתן לאלה הנזקקים לכך, וידם קצרה מלעזור", הוסיפו.

לדבריהם, מדי יום נדרשים העובדים הסוציאליים להכין דוחות סוציאליים לזכאי הדיור הציבורי, אולם אלה מתויקים במשרד השיכון ולעיתים אפילו לא זוכים למענה כלל.

ראשי איגוד העו"ס מוסיפים כי "רשימת ההמתנה הארוכה של משפחות ויחידים הזכאים לדיור ציבורי

או לסיוע בשכר דירה רק הולכת ומתארכת מידי יום. לצד אנשים עם בעיות חברתיות-כלכליות אחרות, שאינם בתחום הדיור, הינם כולם הינם בבחינת אורות אדומים, האמורים להידלק ודורשים מעורבות והתערבות בדחיפות רבה".

באיגוד הדגישו כי התייצבות משרד הרווחה והשירותים החברתיים בחזית, עלולה ליצור אצל אלה שנדרשנו לתת להם מענה מיידי מפח נפש, כאילו שירותי הרווחה יכולים לפתור להם את הבעיות ובכך ליצור אצלם ציפיות שווא.

כך גם, כלשונם, בבעיות שעניינן דיור, גובה וקבלת זכאות לקצבאות הביטוח הלאומי ובעיות חברתיות נוספות, המובילות את הסובלים בגינם לייאוש, ולעיתים את חלקם, אף לניסיונות אובדניים. על כן, הם מבהירים: "קצרו ידינו מלסייע, ועל כך התרענו בעבר פעמים אין ספור".

"איך אפשר לתעדף סבל?"

בתוך כך, מכתב נוסף שמכיל האשמות חמורות יותר כלפי שר הרווחה, הגיע לשולחנו של כחלון בימים האחרונים מצד עובדות סוציאליות החברות בתנועת 'עתידנו', אשר רבות מהן פגשו בשבועיים האחרונים את אותם אזרחים במצוקה ושמעו מהם על כוונתם לפגוע בעצמם, לאחר שהבינו כי רק כך, אולי, יקודם הטיפול בעניינם.

"נראה שאתה, שר הרווחה, ער למצוקה הרבה של השכבות המוחלשות, ועקב כך החלטת לעשות מעשה ולהקים צוות התייחסות דחופה למקרים קיצוניים בהם נדרש מענה מהיר ומשמעותי", כותבות העובדות מ'עתידנו',

"מדובר ביוזמה חשובה, אך בעייתית ביותר. משה סילמן עשה מעשה קיצוני, אך המקרה שלו אינו קיצוני או חריג, יש עשרות אלפים כמוהו שסובלים מעוני ומצוקה ולעיתים קרובות גם 'נופלים בין הכיסאות'.

"הורית להקים צוות שתפקידו לתת מענה מיידי למקרים קיצוניים וחריגים מתוך נקודת הנחה ש'המקרה' של משה סילמן היה מקרה קיצוני וחריג, וכך במו ידיך הכשרת את האיומים באובדנות, ניסיונות אובדניים ומעשי הצתה עצמאיים. איך אפשר להשוות בין סיפורים אישיים המתארים חיים של אנשים? או לתעדף סבל?", שואלות העובדות הסוציאליות, על רקע הדרישה מהן לסווג מקרה מצוקה קשה כדחוף יותר לעומת משנהו.

"כאשר בסופו של דבר מדובר בהיעדר תקציב תקין או מענה הולם בשירותים אשר רוקנו מתוכן ומיכולת אמיתית לעזור לאזרחים במצוקה, הקמת הצוות הינו פיתרון קוסמטי בלבד, אין ביכולתו להחזיק מים", כותבות העו"סיות מ'עתידנו'.

"נטיעת תקוות השווא שאם המקרה ייחשב לקיצוני יימצא מענה מיידי הינה אשליה מסוכנת המעמיסה עבודה אדירה על העובדות הסוציאליות המצויות בחזית המאבק ופותחות פתח נוסף לאכזבה נוראית של האזרחים מאיתנו העובדות הסוציאליות וממשרד הרווחה, אשר אין בידיהם מענה אמיתי וקונקרטי במצב הנוכחי".

תגובת שר הרווחה טרם התקבלה.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים