חיזבאללה החדיר לישראל חומרי נפץ ואמל"ח במסווה של סמים

הותר לפרסום כי לאחר פעילות משותפת של השב"כ והמשטרה נחשפו אמצעי לחימה רבים, שהוברחו דרך סוחרי סמים הגרים בנצרת ובכפר רג'ר. ע"פ הפרסום, הסוחרים לא ידעו כי מדובר בחומרי נפץ, וכי תשתית הטרור הפועלת בישראל טרם נחשפה

עדי חשמונאי ואחיקם משה דוד | 8/8/2012 11:35 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הותר לפרסום: ארגון חיזבאללה הצליח להבריח לישראל 20 ק"ג חומרי נפץ, שיועדו לביצוע פיגועים בישראל, באמצעות סוחרי סמים ערבים-ישראלים. הפרשה, שהוגדרה כ"אחת הפרשיות הבטחוניות המסוכנות שידענו בשנים האחרונות", נחשפה על ידי השב"כ ומשטרת ישראל.

20 חבילות חומר נפץ
20 חבילות חומר נפץ צילום: תקשורת שב''כ
מטעני החבלה, הנשקים מסוג M-16 ופרטי האמל"ח הנוספים שנתפסו, נועדו לשמש לביצוע פיגועים המוניים על ידי תשתית טרור של חזבאללה שעדיין לא נחשפה.

עד כה נעצרו בפרשה 12 ערבים ישראלים, ונגד שמונה מהם הוגש היום (ד') כתב אישום. המבריחים ככל הנראה לא ידעו שהם מבריחים חומר נפץ בשירות ארגון הטרור, וחשבו כי מדובר בסמים.

"אנחנו חושפים היום את אחת הפרשיות הבטחוניות מהמסוכנות ביותר שידענו כאן בשנים האחרונות", אמר היום ניצב רוני עטיה, מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר במטה המחוז.

ניצב עטיה סיפר כי היחידה המרכזית של מחוז צפון הביאה לחשיפת הפרשה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידיה. "ברגע שהמידע הגיע, שיתפנו את השב"כ והתחלנו לבצע חקירה משותפת שנמשכה 40 ימים - במהלכה חשפנו עשרות מטענים תקניים", אמר.
צילום: תקשורת שב''כ
פירוט פרשת הברחת חומרי הנפץ ע''י חיזבאללה צילום: תקשורת שב''כ
למי נועדו המטענים? לא ברור

על פי הערכות גורמים בכירים בשב"כ המטענים במשקל 20 ק"ג יכלו לשמש לפיגועים בהיקף חסר תקדים בישראל. לשם השוואה, בפיגוע בבורגס פוצצו 3 ק"ג חומר נפץ 'בלבד'.

- הלחץ של נסראללה: למה פרסם קלטת החטיפה?
- תוכנית נסראללה: סיוע למשטר אסד בכל מחיר
- חיזבאללה: חשפנו תא ריגול לטובת ישראל

למרות שרשת המבריחים שהכניסו את החומרים לתוך ישראל נחשפה, בישראל לא יודעים מיהו אותו אדם שהיה אמור לבוא ולאסוף את חומרי הנפץ מנצרת - ולפוצץ אותם בישראל.

ההערכה בקרב גורמי השב"כ היא כי

חיזבאללה מנסה להקים תשתית מחבלים בישראלים ויתכן אף כי כבר הקים אותה.

"חיזבאללה נמצא במצוקה ובלחץ ולכן התפתה למבצע של ניסיון לבצע פיגועים באמצעות רשת סמים", אמר היום גורם בכיר בארגון ל-nrg מעריב. "הפרשה ממחישה פעם נוספת את הקשרים ההדוקים בין חיזבאללה לסוחרי הסמים הלבנונים שמהווים למעשה זרוע ביצועית שלו".

הגורם הסביר כי באמצעות שימוש בסוחרי סמים, חיזבאללה מנסה לנקות את עצמו מאשמה. "הכוונה של חיזבאללה היא לנקות את לבנון מסימנים מחשידים כדי שיראל לא תתקוף שם - אבל להמשיך לבצע פיגועים נגד ישראל וישראלים". 

צילום: תקשורת שב''כ
התיק שבו הועברו המטענים, חשבו שמדובר בסמים צילום: תקשורת שב''כ
איך זה עבד?

ארגון החיזבאללה, באמצעות אנשי קשר - מבריח באופן תמידי סמים לישראל, אולם הפעם נוצל נתיב הברחת הסמים להברחת חומרי הנפץ, מערכות ההפעלה ואמצעי לחימה נוספים.

מלבנון לרג'ר

אמצעי הלחימה הועברו בארבעה תיקים דרך גדר הגבול מלבנון לכפר רג'ר על ידי סוחרי הסמים הלבנונים שפעלו עבור חזבאללה. אחד מהסוחרים הלבנונים, הוא סעד קהמוז, ישראלי לשעבר שברח ללבנון ועמד בקשר עם הסוחרים הישראלים.

הסוחר הישראלי שהיד יוסף אברהים, תושב רג'ר, היה בקשר עם קהמוז הלבנוני, ושלח למשימת העברת המטענים את אחד הקטינים תושבי הכפר. כשהגיעו אליו המטענים, הוא הסתיר אותם בשטח חקלאי שבבעלותו.

מרג'ר לנצרת

נואף שעבאן מוחמד חטיב-עגר,חשוד בעיסקת הנשק עם חיזבאללה
נואף שעבאן מוחמד חטיב-עגר,חשוד בעיסקת הנשק עם חיזבאללה צילום: תקשורת שב''כ
לאחר שהתיקים כבר הגיעו לכפר, תושב רג'ר אחר, נואף שעבאן מוחמד חטיב, יצר קשר עם ג'ורג' נימר, סוחר סמים לבנוני, לצורך תיאום הוצאת התיקים מהכפר לתוך ישראל, תוך שהוא יודע כי נימר קשור לחזבאללה.

על מנת להוציא את התיקים לישראל - חטיב יצר קשר עם תושב נצרת, עבד אל באסט זועבי, ותיאם עימו את העברת החומרים לעומק ישראל. תושב אחר של הכפר, מוסא חטיב, שימש כבלדר וב-11 ליוני הוא העביר את הסחורה לידי עראפת ביומי - תושב נצרת ושליחו של אל באסט בכפר קנא הסמוך לנצרת.

לאחר מבצע שמוגדר ע"י גורמי השב"כ כצבאי לכל דבר, כולל תצפיות מקדימות. הסחורה מועברת לאל באסט שמחביא אותו בחצר ביתו בנצרת. סוחר לבנוני בשם 'אבו עלי' מורה אז לאל באסט להמתין שאדם אחר יגיע לקחת ממנו את הסחורה ויאמר לו ססמא מוסכמת.

במהלך התקופה הזאת בה התיק מוחבא בחצר ביתו, מגלה אל באסט כי בתיקים בהם היה בטוח שיש סמים - נמצאים חומרי נפץ. הוא יוצר קשר עם 'אבו עלי' ונשאל על ידו האם הוא מעוניין להרכיב את המטענים מכיוון שהוא חשמלאי. אל באסט משיב בשלילה אולם לא מגלה לכוחות הביטחון הישראלים מה מתחבא בביתו.

צילום: תקשורת שב''כ
חצר ביתו של עבד אל-באסט זועבי. החץ מסמן את מקום המסתור. צילום: תקשורת שב''כ
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים