בכירים אמריקאים: אם ישראל תתקוף, ארה"ב תצטרף לפעולה

גורמים פוליטיים ודיפלומטיים, הן מהמפלגה הרפובליקנית והן הדמוקרטית, העבירו מסר ברוח זו ללשכת נתניהו ולשגריר ישראל בוושינגטון. להערכתם, אובמה ייאלץ להגן על ישראל מפני מתקפת טילים איראנית, משום שהדבר יסייע לבחירתו מחדש לנשיאות

אלי ברדנשטיין | 13/8/2012 8:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ממשל ארה"ב אמנם הבהיר פעמים רבות כי הוא מתנגד
ברק אובמה. האם הבחירות יגרמו לארה
ברק אובמה. האם הבחירות יגרמו לארה"ב להצטרף לתקיפה? רויטרס
באופן חריף לכל פעולה צבאית של ישראל באיראן בחודשים הקרובים, וכי על ישראל להמתין למיצוי המהלכים הדיפלומטיים ולתוצאות הקשחת הסנקציות הכלכליות עליה.

אולם כעת מתברר שלא כולם תמימי דעים בוושינגטון בנושא זה: מסדרת מסרים חשאיים, שהעבירו לאחרונה גורמים בכירים מוושינגטון - הן מהמפלגה הדמוקרטית והן מהמפלגה הרפובליקנית - אל בכירים בלשכת ראש הממשלה נתניהו, עולה ההערכה כי אם ישראל תתקוף באיראן לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב (בשישה בנובמבר‭,(‬ הנשיא אובמה ייאלץ להורות על הצטרפותה של ארצו למערכה הצבאית נגד איראן.

על פי אותן הערכות, צבא ארה"ב אף יספק מטריית הגנה לישראל כמענה לתגובות של איראן וגרורותיה דוגמת חיזבאללה, במקרה של מתקפת טילים על ישראל. בין הגורמים שהעבירו את המסרים ללשכת ראש הממשלה ניתן למנות מהצד הרפובליקני יועצים פוליטיים בסביבתו של המועמד לנשיאות, מיט רומני, וכן גורמי ממשל רפובליקנים לשעבר המועמדים לתפקידים בכירים בבית הלבן אם רומני ייבחר. מהצד הדמוקרטי מדובר בפקידי ממשל המקורבים לנשיא אובמה.

שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן העביר גם הוא מסרים דומים ללשכת ראש הממשלה בעקבות שיחות שקיים בוושינגטון. הערכות דומות שמעו גם גורמים ששוחחו עם בכירי השדולה למען ישראל בארה"ב (איפא"ק‭,(‬ הנמצאים בקשר עם חברי קונגרס וגורמי ממשל בוושינגטון. דובר שגרירות ישראל בוושינגטון מסר כי השגרירות אינה מעוניינת להגיב בנושא זה.

עוד בחדשות:
"התיאום הביטחוני בין ישראל ומצרים לא ייפגע"
מורסי: נוביל את מצרים לעתיד חדש
פרשנות: האם מצרים בדרך להפיכה נוספת?
הלהבה כבתה: אולימפיאדת לונדון הסתיימה
שאלת המפתח והפגישה הגורלית באו"ם

לפי ההערכות הנ"ל מפי גורמים בוושינגטון, שכאמור הועברו לסביבת נתניהו, הנשיא אובמה לא יוכל להתעלם ממתקפה צבאית ישראלית על איראן ערב הבחירות בארה"ב, ובוודאי לא מתגובת נגד קשה של איראן או גרורותיה כלפי העורף הישראלי, שכן במקרה כזה ייווצר סיכוי גבוה שיפסיד בבחירות לרומני.

מצד שני, על פי אותן הערכות, אם אובמה יצטרף להגנה על ישראל, הדבר יסייע לו לנצח ולזכות בקדנציה נוספת. הנחה נוספת, ברוח זו, היא שהבוחרים בארה"ב לא יחליפו נשיא מכהן בזמן מלחמה. 

המסר שהגיע ללשכת נתניהו מתייחס לשאלת מפתח, שבה מתחבטים ראש הממשלה ושר הביטחון: האם אכן תצטרף ארה"ב למלחמה במקרה שישראל תתקוף?

כל זאת על רקע ההנחה, שישראל לבדה תתקשה לעכב את תוכנית הגרעין האיראנית ביותר משנתיים, בעוד שצבא ארה"ב יכול להביא לדחייה משמעותית יותר. לפיכך, השאלה אם אובמה יורה על הצטרפות ארה"ב לפעולה צבאית כנגד איראן, הינה קריטית.

בנימין נתניהו צפוי להיפגש עם אובמה בעצרת האו"ם בניו יורק ב‭27-‬ בספטמבר, ערב המועד שבו עשוי על פי ההערכות להיסגר חלון ההזדמנויות האפקטיבי של ישראל לתקוף באיראן ולעכב את תוכנית הגרעין - לקראת חודש נובמבר השנה. נתניהו יגיע לנאום בעצרת האו"ם יממה לאחר נאומו של אובמה. קרוב לוודאי שהגרעין האיראני יתפוס מקום מרכזי בשיחה בין השני המנהיגים.

צילום: עמוס בן גרשום לעמ
פגישה גורלית באו''ם. נתניהו ואובמה צילום: עמוס בן גרשום לעמ
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים