ישראל דורשת מאובמה להצהיר שיפעל צבאית נגד איראן

על רקע הפרסומים לפיהם עשויה ישראל לתקוף באיראן עוד לפני הבחירות בארה"ב, מצפים נתניהו וברק מהנשיא האמריקאי לשאת עד לפתיחת עצרת האו"ם בערב יום כיפור הצהרה פומבית תקיפה בדבר פעולה צבאית, שעשויה למנוע מישראל לפעול לבדה

אלי ברדנשטיין | 14/8/2012 10:06 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק מצפים מנשיא ארצות הברית ברק אובמה שיבהיר כי ארצות הברית תפעל צבאית כדי לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית - וזאת מעל במת עצרת האו"ם בערב יום הכיפורים, או מעל כל במה פומבית אחרת עד מועד זה. התחייבות כזו של הנשיא עשויה למנוע תקיפה ישראלית עוד לפני הבחירות בארצות הברית.

"מה שעשינו עד עכשיו לא הספיק". הנשיא אובמה בנאומו בכנס איפא"ק צילום: איי-אף-פי
בלשכת ראש הממשלה מסרבים להתייחס לנושא, אך לדברי גורמים בירושלים, במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה כבר החלו בניסיונות ראשונים לתאם זאת מול הבית הלבן ומול שגרירת ארצות הברית לאו"ם, סוזן רייס, המקורבת מאוד לאובמה.

אובמה יהיה אחד הנואמים הראשונים בעצרת האו"ם שתיפתח בסוף ספטמבר ובישראל כבר החלו לפעול בנושא. לדברי פקיד בכיר בירושלים, אם אכן יאמר אובמה את הדברים שישראל מצפה ממנו לומר, תהיה בכך תרומה מכרעת לתחושת האמון שלה שארצות הברית אכן תפעל צבאית כדי לעצור את איראן, והצהרה כזאת תפיג את החשש שישראל תתקוף לפני הבחירות לנשיאות בארצות הברית, שנקבעו לשישה בנובמבר.

עבור ישראל הזמן דוחק להצהרה כזו, בשל לוח הזמנים המתקצר להתקפה על איראן, שלפי ההערכות עשויה להתבצע בחודשיים וחצי הקרובים. עם זאת, בלשכות ראש הממשלה ושר הביטחון מודעים לכך שאם יחליט אובמה לשאת הצהרה כזאת, הוא יעדיף לעשות זאת רק סמוך לבחירות ולא כעת.
אובמה מנסה להרגיע, נתניהו וברק מתקשים להאמין

התבטאות המפתח של אובמה בסוגיית הגרעין האיראני נשמעה בנאומו בכנס השדולה למען ישראל (איפא"ק) בוושינגטון במרס השנה. "איראן גרעינית מנוגדת לאינטרס הביטחוני הלאומי של ארצות הברית", אמר הנשיא. "מה שעשינו עד עכשיו לא הספיק. אנחנו חייבים להשלים את המשימה". עם זאת, בהמשך הדגיש אובמה כי "כנשיא וכמפקד הצבא אני מעדיף שלום ולא מלחמה. אשתמש בכוח רק כשהעיתוי והנסיבות יחייבו זאת".

זמן קצר לפני הנאום באיפא"ק אמר בריאיון כי "ארצות הברית לא תכיל איראן גרעינית". בהמשך החריפה ארצות הברית את הטון ושר ההגנה ליאון פאנטה אמר

בביקורו האחרון בישראל כי "איראן לא תחזיק נשק גרעיני בעתיד. האיראנים לעולם לא ישיגו נשק אטומי".

למרות זאת מתקשים נתניהו וברק להאמין שארצות הברית אכן תמנע מאיראן להגיע לנשק גרעיני. הם מציגים שוב ושוב את הדוגמאות של צפון קוריאה ופקיסטן, שלמרות כל האיומים, ארצות הברית כן "הכילה" נשק גרעיני בידיהן, ואת המקרה של עיראק, שרק בעקבות פלישתה לכוויית הפעילו נגדה האמריקאים כוח צבאי ובפועל מנעו ממנה להפוך לגרעינית. ארצות הברית אף התנגדה להפצצת הכור הגרעיני של סוריה, ולפי פרסומים זרים, ישראל הייתה זו שהשמידה אותו.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים