ביהמ"ש: לפתוח סניפי AM-PM בר"ג בשבת

ביהמ"ש המחוזי בת"א תקף בחריפות את עיריית רמת גן, אשר התנתה את פתיחת רשת המרכולים בכך שייסגרו בשבת. "זו התנהגות מפלה"

ניר ארנון | 14/8/2012 19:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בית המשפט המחוזי בתל אביב תקף היום (ג') בחריפות את עיריית רמת גן ואת העומד בראשה צבי בר, לאחר שהתנו קבלת רשיון עסק לרשת המרכולים AM:PM בכך שלא יפתחו את סניפיה בימי שבת. השופטת פסקה כי שיקולי העירייה היו פסולים ואף הטילה עליה עונש כספי כבד.
רשת המרכולים AM-PM
רשת המרכולים AM-PM ללא

השופטת אסתר קובו ביקרה את התנהלות העירייה והחליטה לחייב את העירייה בהוצאות רשיון עסק למרכולים ובנוסף הענישה אותה ב-50 אלף שקל הוצאות בגין התנהגות מפלה ובלתי מידתית כלפי רשת AM:PM בעיר.

עיריית רמת גן טענה כי בחירתה שלא לאפשר את פתיחת המרכולים בשבת איננה רק בשל שמירת השבת, וכי ישנם שיקולים דומיננטיים יותר, כמו שמירה על איכות הסביבה, בריאות הציבור ומניעת מפגעים ומטרדים.

"סירובה של עיריית רמת גן להוציא רשיון עסק לרשת פסול", נימקה קובו. "הן מן הטעם שהוא מבוסס על שיקולי דת, הזר למטרות הרישוי, והן מן הטעם כי לעירייה אין שום ראייה המלמדת שפעילותו מהווה מטרד", כתבה השופטת קובו בפסק הדין, וחייבה את העירייה לנפק רשיון עסק לרשת.

"המסקנה היא כי כוונתה של עיריית רמת גן לקדם שמירה על ה'סטאטוס-קוו' באמצעות שימוש בסמכות הנתונה לה כרשות רישוי, פסולה מיסודה", הבהירה השופטת.
"דווקא בשבת יש פתאום מטרדים?"

בנוסף ביקרה השופטת את העירייה באומרה: "רמת גן היא עיר בעלת אוכלוסייה הטרוגנית, וייתכן שפלח כזה או אחר בה דווקא יבקש כי עסק מסוגה של העותרת יהיה פתוח ביום הפנוי העומד לרשותו.  אמנם מבחינתם של שומרי המצוות בעיר עדיף כי היא תתנהל על פי דיני ההלכה, אך יש להתחשב גם בפגיעה בנוחות החיים של הציבור החילוני כאמור".

אחת מטענותיה העיקריות של העירייה היו שאין להתערב בהחלטותיה הואיל ולרשות המקומית סמכות כללית להתנות מתן רישיון עסק בקיום חוקי עזר, ובהם החוק המסדיר את זמני הפעילות העסקית המותרת. השופטת דחתה טענה זו והדגישה כי לעירייה אין סמכות כללית להתנות מתן רישיון בקיום חוק העזר האוסר פעילות בשבת.

לגבי טענת העירייה כי הפתיחה

בשבתות מהווה מטרד, שאלה השופטת בציניות "האם שישה ימים בשבוע אין כל מטרד ודווקא בשבת יש מטרדים?". לדבריה, "את הטענה שקיום חוק העזר נחוץ על מנת לשמור על 'איכות הסביבה' ועל 'בריאות הציבור ושלומו' מצאתי כסתמית שאיננה נתמכת בראיות. אם עסק לממכר מזון היה מסכן את בריאות הציבור, ניתן להניח שרשות סבירה לא הייתה נותנת לו לפעול כלל".

רשת AM:PM הגישה נגד עיריית רמת גן והעומד בראשה צבי בר, עתירה מנהלית בה ביקשה מבית המשפט להורות לעיריית רמת גן לתת לה רישיונות עסק קבועים ולא להתנות אותם בסגירת הסניפים בשבת. מדובר בחברה פרטית שיש לה סניפים רבים בפריסה ארצית בגוש דן ומחוצה לו חלק מסניפיה פתוחים בכל ימות השבוע, 24 שעות ביממה.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים