נתוני הזכאות לבגרות: 86 אחוז בשוהם, 10 בביתר עילית

יישובים מבוססים כמו כוכב יאיר, הוד השרון ורעננה מככבים בעשירייה הראשונה בדירוג הזכאות, בעוד בקריית מלאכי, במגדל העמק ובאילת נרשמה ירידה חדה בשיעור הזכאים, ואת הרשימה סוגרים יישובים חרדיים וערביים. רק כ-48% מבני ה-18 זכאים

עמרי מניב | 22/8/2012 19:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חמישה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים, משרד החינוך מפרסם הערב (ד') נתונים מטרידים לגבי הזכאות לתעודת בגרות בקרב תלמידי י"ב. בעוד אחוז התלמידים בבירה המסיימים 12 שנות לימוד בהצלחה נשחק באופן דרמטי, בתל אביב המצב רק הולך ומשתפר. באופן מסורתי היישובים הערביים והחרדיים בקצה הרשימה.

- מהפכה: קורס אקדמי במקום בחינת בגרות
- המורות תלו בשירותים את הפתרונות לבגרות
- תשע"א: ירידה קטנה באחוז הזכאים לבגרות

תלמידים בבחינה
תלמידים בבחינה צילום ארכיון: פלאש 90
נדמה שלמערכת החינוך תהיה עבודה קשה בשנת הלימודים שנפתחת בשבוע הבא, במיוחד נוכח ההידרדרות באחוז המסיימים י"ב עם תעודת בגרות בעיר הגדולה בישראל.

41.68% בלבד מתמידי י"ב בירושלים זכו אשתקד לתעודת בגרות, מה שמהווה ירידה של 4.55% לעומת שנת הלימודים תש"ע. נתון זה מציב את בירת ישראל במקום ה-135 מתוך 150 יישובים שנמדדו (בהם מעל עשרת אלפים תושבים). יש לציין כי נתונים אלו כוללים את ערביי מזרח ירושלים שרובם אינם לומדים על פי תוכנית הלימודים הישראלית ואינם ניגשים לבחינות הבגרות.

לעומת זאת, 73.68% מתלמידי תל אביב-יפו זכאים לבגרות. מדובר בעלייה דרסטית של 3.5% בתוך שנה אחת בלבד. ראש מינהל חינוך בעיריית תל אביב, דפנה לב, אמרה כי "מדובר בהישג משמעותי, בעיקר בשל ההטרוגניות של מערכת החינוך בעיר. השקענו בפרויקטים רבים ואנו מנסים להשתפר כל הזמן".

בשני המקומות הראשונים ברשימת היישובים והמועצות בעלי אחוז הזכאים הגבוה ביותר ניצבים אותם היישובים כמו בשנה שעברה. שוהם ראשונה עם 86.20% וכוכב יאיר אחריה עם 84.82%.

"שוהם זה ישוב שהוא כמו בית ספר אחד גדול, עם הוויה חינוכית מקומית חזקה ומוטיבציה גבוהה להצלחה המציבה אותנו במקום הראשון בחינוך כבר עשור", אמר ראש המועצה, גיל ליבנה. "הנוסחה שלנו להצלחה מורכבת מכוח הוראה איכותי ומסור, מלחמה על כל תלמיד, ניהול מושכל של משאבי החינוך ותמיכה בתלמידים מבית".  
נתוני הזכאית לבגרות-הפערים
מי ביצע את הזינוק המשמעותי ביותר בזכאות?

הרשימה נחתמת באופן מסורתי על ידי היישובים החרדיים, שם רוב התלמידים אינם לומדים במוסדות הממלכתיים או הממלכתיים-דתיים. בביתר עילית רק 10.88% מהתלמידים זכאים (ירידה של כ-6 אחוז). לפניה בתחתית בני ברק ומודיעין עילית, שתיהן עם פחות מ-11% זכאות.

בקצה העשירייה הראשונה (מקום 9) ניצב כפר מראר שבגליל, ראשון מבין היישובים הלא יהודיים. תלמידי היישוב,

המורכב ברובו מתושבים דרוזים, עשו קפיצה של 13.91% בזכאות לבגרות בתשע"א.

עם זאת, את הזינוק המשמעותי ביותר רשמה המועצה המקומית הערבית ג'סר א-זרקא, עם עלייה של 25.15% לעומת שנה שעברה, והתייצבה על 37.65% אחוז זכאים. אריאל קפצה ב-15.38%, אולם עלייה זו, כפי שאירע גם בג'סר א זרקא, היא למעשה "תיקון" של ירידה בזכאות שהייתה בשנה הקודמת.

במגזר החרדי רק 8.8% מכלל שכבת הגיל זכאים

מי שרשמה עלייה רצופה היא מועצה אזורית חוף השרון, שניצבת עתה במקום השלישי הכלל ארצי במספר הזכאים. תוך שנתיים עלתה חוף השרון ב-15.86%. גם בערד נרשם שיפור ניכר של למעלה מעשרה אחוזים.

כפר קאסם זוכה בתואר המפוקפק של היישוב בו נרשמה הצניחה הגדולה ביותר בשיעור הזכאים. בתוך שנה 20.36% פחות תלמידים קיבלו שם תעודת בגרות - והיא במקום ה-150 והאחרון ברשימה.
גם בקריית מלאכי ישנה ירידה משמעותית בזכאות, עובדה שהציבה אותה במקום ה-141 הלא מחמיא ברשימה.

לסיכום: האחוז הארצי של הזכאים לתעודת בגרות עומד על 59.8% בממוצע מבין התלמידים שהגיעו לכיתה יב', ומתוך כלל שכבת הגיל (כולל אלו שפרשו מבתי הספר ועוד) - מדובר על 48.1%. במגזר היהודי הנתון עומד על 54.5% ואילו במגזר החרדי לבדו על 8.8% בלבד. במגזר הערבי ללא ערביי מזרח ירושלים עומד הנתון על 38.2%.

זכאות לבגרות בקרב תלמידי י''ב
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים