הערכה: ישראל תתקוף בפצצה אלקטרומגנטית

מומחים אמריקאים טוענים כי ישראל צפויה להשתמש בטכנולוגיה ש"תחזיר את איראן לתקופת האבן" ואשר תשבש את מערכות החשמל

עוזי מחניימי, The Sunday Times | 9/9/2012 7:25 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ישראל עשויה לשתק את רשת החשמל של איראן באמצעות פולסים אלקטרומגנטיים, כחלק מניסיונותיה לעצור את תוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, כך דווח . האפשרות לשימוש בנשק כזה, שיחזיר את איראן "בחזרה לתקופת האבן", הועלתה לא מכבר, בזמן שבמערכת הפוליטית בישראל מתנהל ויכוח על תקיפה.
צילום לווין של הכור הגרעיני מערבית לטהרן
צילום לווין של הכור הגרעיני מערבית לטהרן צילום מסך: גלובל סקיוריטי

לפי ביל גרץ, מומחה הביטחון האמריקאי ועורך אתר האינטרנט השמרני "וושינגטון פרי ביקון", סוכנויות המודיעין האמריקאיות מדווחות על חשש גובר, שלפיו ישראל תתקוף את איראן באמצעות שימוש בפצצה אלקטרומגנטית שמסוגלת לשבש את מערכות החשמל במדינה.

פולס אלקטרומגנטי (EMP) הוא התפרצות עזה של אנרגיית גמא המגיבה עם השדה המגנטי של כדור הארץ ויוצרת זרם רב עוצמה שמסוגל להרוס מכשירי חשמל ומעגלים חשמליים.

הטכנולוגיה הזו, שאינה הורגת, מוכרת זה כמה עשורים. תחילה היא זוהתה כתוצר לוואי של ניסויים גרעיניים שנערכו בשנות ה-50 וה-60 בגובה של יותר מ-30 קילומטר מעל פני הים.

עם זאת, ניתן לייצר פולס אלקטרומגנטי גם ללא שימוש בגרעין, למשל באמצעות מחוללי מיקרוגלים, והוא מסוגל לשתק את רשתות החשמל והתקשורת, ולשבש את מערכי התחבורה, החירום והכלכלה.

עוזי רובין, שסייע בפיתוח

המערך הישראלי להגנה מפני טילים, אמר: "השימוש במתקן גרעיני, אפילו לצורך הפולס הלא קטלני הזה, אינו בא בחשבון". לדבריו, אפשר לייצר פולס אלקטרומגנטי מהקרקע, שמסוגלות לשתק את מערכת המכ"מ האיראנית.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים