הדרוזים בגולן רוצים תעודת זהות ישראלית

בעקבות הלחימה המתמשכת והזוועות בסוריה, חלה עלייה של מאות אחוזים בבקשות שהוגשו למשרד הפנים לקבלת אזרחות ישראלית

עדי חשמונאי | 5/10/2012 9:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האם המלחמה הממושכת בסוריה מתחילה לסדוק את נאמנותם בת 45 השנים של הדרוזים תושבי רמת הגולן למולדתם שמעבר לגבול? מנתוני רשות האוכלוסין וההגירה עולה כי בחודשים האחרונים נרשם זינוק של מאות אחוזים במספר הדרוזים תושבי ארבעת הכפרים שבצפון רמת הגולן שהגישו למשרד הפנים בקשה לקבלת אזרחות ישראלית.

עוד בחדשות:
- המשטרה עצרה חשוד בביצוע רצח ולדימיר דרנוב בחיפה
- דיווח בארה"ב: ממשל אובמה דחה הצעה איראנית לעצירת הגרעין
- נתניהו שקל בימים האחרונים לפטר את אהוד ברק

הפגנת הדרוזים במג'דל שמס בעד הנשיא אסד
הפגנת הדרוזים במג'דל שמס בעד הנשיא אסד צילום ארכיון: חמד אלמקת
מדובר בסוגיה רגישה וטעונה במיוחד. כל הדרוזים תושבי רמת הגולן שהתראיינו לכתבה זו סירבו לחשוף את שמותיהם ואף הביעו את חששם מ"רעידת אדמה חברתית" בכפריהם.

"מדובר בעיקר בחבר'ה צעירים", סיפר בזעם תושב מג'דל שמס, שהיה בעבר אסיר ביטחוני בכלא הישראלי אחרי שהורשע בפעילות חבלנית נגד צה"ל. "אנשים מגיעים למסקנה שהאזרחות הישראלית יותר טובה מהאזרחות הסורית, המדינה שהורגת את אזרחיה.

הם מאשימים את אסד במצב, אבל סוריה היא המולדת שלנו. זו המדינה שאנחנו שייכים לה בעבר, בהווה ובעתיד. בכל מקרה, לא הם יחליטו מה יהיה המצב הפוליטי בגולן. מי שיחליטו יהיו אנשי הגולן. העם הסורי הוא שיחליט על עתיד הגולן הכבוש, בשלום או במלחמה".

מאז כיבוש הגולן במלחמת ששת הימים הביעו הדרוזים תושבי הכפרים הכבושים את נאמנותם למולדתם הסורית. נאמנות זו התחזקה עם החוק לסיפוח הגולן לישראל, בשנת 1982, אז תמו ימי הממשל הצבאי ברמת הגולן.

נציגי המדינה עלו לארבעת הכפרים בצפון הרמה וביקשו לחלק לתושבים תעודות זהות כחולות. רוב התושבים הגיבו בהצתת תעודות הזהות שחולקו להם, בשביתת מחאה שנמשכה חצי שנה ובהכרזת השייחים המקומיים כי מי שיסכימו לקבל אזרחות ישראלית ולשתף פעולה עם "האויב הציוני" ישלמו בנידוי דתי וחברתי, כלומר הדרה מאירועים קהילתיים, הלוויות ושמחות.

מתוך 20 אלף התושבים החיים במג'דל שמס, מסעדה, בוקעתה ועין קיניה, במהלך 30 השנים שחלפו מאז רק כמה מאות ביקשו אזרחות ישראלית וקיבלו אותה.
"הזרם יילך ויתגבר"

עכשיו חלה תפנית: במינהל האוכלוסין מסבירים כי אם עד לפני שנה הגיעו רק בקשות ספורות לקבלת אזרחות ישראלית, לאחרונה הוגשו עשרות בקשות כאלה.

"אני מאמין שהזרם הזה רק ילך ויתגבר", אומר תושב הכפר מסעדה, המחזיק באזרחות ישראלית. "יותר ויותר אנשים מפנימים שכאן יש מדינה מתוקנת ואפשר לחיות ולגדל ילדים. זה עדיף על להפוך לפליטים במדינה אחרת.

בסוריה יש רצח המוני, ואם הם היו תחת ריבונות סורית, הם היו עלולים להיהפך קורבנות לזוועות הללו. אנשים רואים ילדים שנרצחים ופליטים שנמלטים לירדן ולטורקיה חסרי כל, ושואלים את עצמם: איפה אני רוצה לגדל את הילדים שלי? התשובה ברורה - בישראל ולא בסוריה".

תושבים

אחרים בכפרי הגולן סבורים שהסיבה לעלייה החדה בכמות הבקשות לאזרחות ישראלית היא ההבנה שאסד לא ישרוד בשלטון. "אני אזרח ישראלי, אבל גם תומך באסד", אומר תושב בוקעתה. "למרות שברמת הגולן קמה גם אופוזיציה לאסד, רוב התושבים יודעים שאסד טוב לדרוזים, המהווים מיעוט בסוריה.

העדה הדרוזית היא השנייה בחשיבותה בסוריה, אחרי העדה העלווית שאליה משתייך אסד, וגם היא מיעוט בסוריה. לפני שאביו חאפז אסד עלה לשלטון, הדרוזים סבלו משליט שהתעמר בהם. אסד האב הביא מהפך ביחס הממשל הסורי לעדה הדרוזית. עכשיו התושבים מפנימים ששלטון אסד לא יאריך ימים, ומבינים שכבר אין להם סיבה לחזור לסוריה".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים