יעלון: "ברק העלה את ישראל על העץ וברח"

המשנה לראש הממשלה האשים כי שר הביטחון עשה "מעשה שלא ייעשה", ובמפלגת עצמאות מיהרו להגיב: "הוא מתחנף לימין הקיצוני". בנושא המצרי אמר יעלון כי "אם זה היה תלוי בו, מורסי היה מבטל מיד את הסכם השלום, אך הוא תלוי בסיוע אמריקאי"

אלי ברדנשטיין | 13/10/2012 12:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
" שר הביטחון העלה את מדינת ישראל על העץ, ברגע האחרון ברח ועוד הציג את עצמו כמתון", כך אמר השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, נשא דברים היום (שבת) באירוע "שבת תרבות" ברמת חן. בין היתר התייחס יעלון למגוון נושאים שעל סדר היום, ביניהם האיום האיראני, הנעשה במצרים, בדרום הארץ ואף לפרסומים האחרונים בנושא סוריה שדיווחו כי בשנת 2010 התקיימו מגעים בין ישראל לשלטון אסד.
בוגי יעלון
בוגי יעלון צילום: יהונתן שאול

יעלון פתח בביקורת חריפה על שר הביטחון אהוד ברק, "קרה משהו בסיפור האיראני שהוא בהחלט לא תקין ועל זה ראש הממשלה זעם על שר הביטחון, כששר הביטחון העדיף שיקולים פוליטיים על שיקולים לאומיים", אמר. "ראש הממשלה סבר ששר הביטחון איתו בנושא האיראני לאורך כל הדרך, היו אפילו תדרוכים בנושא שלא את כולם אהבתי, ובסוף שר הביטחון העלה את מדינת ישראל על העץ, ברגע האחרון ברח ועוד הציג את עצמו כמתון", תקף.

"לא עושים דברים כאלו ומשעבדים אינטרסים ביטחוניים לטובת אינטרסים פוליטיים. כשאתה מציג את עצמך כמישהו שממתן ומוכן לוותר אז אתה זוכה לנקודות גם בארצות הברית ומשפיע על האלקטורט גם כאן. זה היה מעשה שלא ייעשה", הוסיף.

לגבי תקיפה אפשרית באיראן אמר כי "האופציה הצבאית מול איראן צריכה להיות הדבר האחרון. היה נכון להטיל סנקציות כלכליות כבר מזמן, וגם היום לא מוטלות כל הסנקציות. נמתין לראות את הסנקציות שמתוכננות מצד האירופים השבוע. בסופו של דבר ניתן להביא להפסקת פרויקט הגרעין האיראני ללא הפעלת כוח צבאי, וכדי לעשות את זה צריך להביא אותו לדילמה האם הוא ממשיך בפרויקט או שורד. המשטר האיראני נמצא בפני שוקת שבורה כלכלית. אבל כל זה לא יהיה אפקטיבי אם לא תהיה אופציה צבאית אמינה. לצערי דווקא העמדה האמריקנית לא שכנעה את האיראנים שיש נחישות במערב ללכת כל הדרך".
"נתניהו לא ויתר על רמת הגולן"

על הנעשה במצרים אמר יעלון כי בסיני נוצרה מציאות שבה חצי האי סיני הפך להיות "גן עדן של טרור". "יש לנו בעיה, כי אנו לא יכולים שם לפעול כמו שאנחנו פועלים בעזה. אנו רואים את המשטר המצרי אחראי לעניין, תובעים ממנו לממש את הריבונות שלו שם באשר לקיני הטרור שצמחו בסיני ובאשר להברחות הנשק מסודן ומלוב", אמר.

עוד הוסיף השר כי "אם זה היה תלוי בנשיא המצרי הוא מיד היה מבטל את הסכם השלום איתנו מעצם היותו איש האחים המוסלמים, אבל כל עוד הוא תלוי בסיוע אמריקני, ויש זיקה בין זה לבין המחויבות שלו להסכם השלום, הוא נאלץ להיות מחויב להסכם".

"למיטב ידיעתי נתניהו לא ויתר על רמת הגולן", יעלון  IBA POOL ,רויטרס , דו''צ
"הייתי רוצה נורמליזציה עם כל מדינות ערב, אבל מה לעשות שגדלים דורות לשנוא אותנו. זה לא הולך כל כך מהר. לכן אין די בנייר כתוב שמנוסח על ידי משפטנים. צריך אינטרסים שיהיו בהם מקלות עבים וגזרים. כרגע, בגלל האינטרסים, הנשיא המצרי מחויב להיות להסכם השלום".

לבסוף התייחס השר לפרסומים על מגעים לכאורה בין ישראל לסוריה בנושא רמת הגולן, בהם נאמר כי בשנת 2010 לפני פרוץ המהומות, ארה"ב ניסתה לגשר בין המדינות. "למיטב ידיעתי נתניהו לא ויתר על רמת הגולן. לגיטימי שראש ממשלת ישראל יפתח ערוצים באופן דיסקרטי מול גורמים בסביבה. ידנו שלוחה לשלום לכולם, ובתנאי שאנחנו לא שואלים
מיד מאיזה שטח אנחנו נסוגים כדי להשיג שלום. היה ניסיון לשבור את ציר הרשע. אם מישהו מדבר על נסיגה מרמת הגולן, אז השנתיים האחרונות מוכיחות איזו טעות קשה הייתה לו היינו הולכים למהלך הזה. ניתן לייצב מצב שבו איננו מוותרים על רמת הגולן. רמת הגולן היא נכס ביטחוני", סיכם.

מנכ״ל מפלגת העצמאות, אושי אלמליח, אומר בתגובה לדברי משה יעלון: "צורכי הפריימריס בליכוד והצורך להתחנף לימין הקיצוני בליכוד, גוררים את משה (בוגי) יעלון לאמירות פתטיות. שר הביטחון אהוד ברק, פועל וימשיך לפעול להתמודדות עם האיום האיראני, לחיזוק ביטחונה של ישראל ולהעמקת יחסיה עם ארה"ב".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים