האיום

אובמה הציע לחדש את היחסים עם איראן

מעט אחרי שנכנס לבית הלבן ובניגוד לעמדת ישראל, ביקש אובמה לחדש את הקשרים עם טהרן. אחרי כמה פגישות חשאיות, המגעים כשלו

אלי ברדנשטיין | 28/10/2012 8:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מספר חודשים אחרי שנבחר לנשיאות ארצות הברית, ניסה ברק אובמה לחדש באופן הדרגתי את היחסים הדיפלומטיים עם איראן, עד כדי פתיחת שגרירויות וכינון יחסים דיפלומטיים מלאים. הרפובליקה האיסלאמית דחתה את ההצעה מחשש לעתיד שלטון האייתוללות. כך עולה ממידע שהגיע לידי "מעריב" משני דיפלומטים מערביים, המקורבים מאוד לממשל האמריקאי.

אובמה. ניסיון הפיוס נכשל
אובמה. ניסיון הפיוס נכשל צילום ארכיון: רויטרס
ההצעה האמריקאית הייתה חלק משינוי גישה כולל של אובמה עם כניסתו לבית הלבן ביחסי החוץ של ארצות הברית. התוכנית התמקדה בהדגשת כלי המשא ומתן ובהושטת "יד דיפלומטית". זמן קצר לאחר היבחרו הודיע הנשיא החדש שהוא מתכוון להושיט יד לאיראן.

בהודעה שפרסם הבית הלבן נאמר כי אובמה תומך ב"דיפלומטיה תקיפה וישירה עם איראן, ללא תנאים מוקדמים". בכך שינה אובמה מקצה אל קצה את מדיניות קודמו, ג' ורג' בוש. בממשל החדש קיוו שההתקרבות תסייע להם להגיע להבנות עקרוניות עם איראן על השהיית תוכנית הגרעין שלה.

בשלב ראשון הציעו האמריקאים לאיראנים לפתוח משרדי אינטרסים, בטהרן ובוושינגטון, שהוא השלב הנמוך ביותר ביחסים בין מדינות. בהמשך הייתה כוונת הממשל האמריקאי להיכנס למתווה של הסכמים מפורטים.
איראן חששה לסמן נורמליזציה

היחסים בין ארצות הברית לאיראן נותקו ב-1979, עם השלמת ההפיכה האיסלאמית ועלייתו של חומייני לשלטון. למעריב נודע כי התקיימו לפחות שתי פגישות ישירות בין נציגים אמריקאים רשמיים לנציגים איראנים בסוגיה החל מקיץ 2009.

לפחות בפגישה אחת מבין השתיים השתתפו תת-שרת החוץ, ויליאם ברנס, וראש צוות המשא ומתן האיראני, סעיד ג'לילי. השניים נפגשו בשולי מפגש שש המעצמות עם איראן במהלך אוקטובר 2009 בז'נבה. המפגש הישיר נמשך כשעה.

לדברי מקור ישראלי שהיה מעורה במגעים, חששה הרפובליקה האיסלאמית

מכל סממן של נורמליזציה עם ארצות הברית וסירבה לתת "פרס" לאמריקאים. החשש המרכזי של איראן היה שמשטר האייתוללות ייפגע בשל התערבות אמריקאית בחברה האיראנית.

באותם ימים התקיימו במקביל מגעים בין שש המעצמות (חמש החברות במועצת הביטחון וגרמניה). במגעים אלו נידונה עסקה דרמטית, שבמסגרתה הייתה אמורה איראן להעביר למדינה שלישית את רוב האורניום המועשר שלה לרמה נמוכה, ובתמורה לקבל מוטות דלק המועשרים לרמה של 20 אחוז. אלא שהאיראנים הכשילו את ההצעה המדוברת, וגם את המשך המגעים.

צילום ארכיון: אי-אף-פי
עלי חמינאי. סירבו מחשש למשטר האייתוללות צילום ארכיון: אי-אף-פי
השיחות יחודשו אחרי הבחירות בארה"ב?

פרטי ההצעה האמריקאית שכשלה מתבררים על רקע דיווח על ניסיון נוסף של האמריקאים לקיים ערוץ שיחות ישיר עם איראן ב"ניו יורק טיימס". הבית הלבן הכחיש את הפרסום. ל-nrg מעריב נודע כי האמריקאים העבירו בשבועות האחרונים, באמצעות אחת מקבוצת שש המעצמות, מסרים ברוח זו לאיראנים. עם זאת לא ברור אם התקיימו מגעים ישירים בין פקידים רשמיים של המדינות.

לפי שני מקורות ישראלים בכירים, במסגרת המסרים שהועברו, הממשל האמריקאי העריך שהאיראנים יהיו מוכנים לחדש את השיחות הישירות זמן קצר לאחר הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-6 בנובמבר. ככל הידוע, בסדרת המסרים האחרונה, ההצעה לחידוש היחסים אינה עומדת על הפרק.

במועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית בחרו שלא להתייחס לנאמר, אך הפנו את תשומת הלב להודעת הבית הלבן בשבוע שעבר שלפיהם. "אנו מוכנים לשקול משא ומתן בין המדינות, אך הדבר לא נקבע ואין לנו שום הסכמים עם האיראנים".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''אמריקה''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים