ריח המלוח על המים: למה לשמור על הים?

ארגוני הסביבה יוצאים לא פעם להגן בחירוף נפש על הים. האם שאלתם את עצמכם לאחרונה מדוע? בחברה להגנת הטבע בדקו

nrg מעריב | 29/10/2012 11:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לא פעם נשמעים דברי ביקורת כנגד ארגוני הסביבה והפעילים הירוקים. "אתם מתנגדים לקידמה", זועקים ראשי רשויות, יזמי נדל"ן וקבלנים. הפעילים מצדם, מוכנים לעיתים אף להיעצר על ידי המשטרה, כדי למנוע בפגיעה בחולות.

בואו להיות חברים של nrg ירוק גם בפייסבוק

האם הם עדיין שואלים את עצמם למה הם עושים את זה? מי קבע ששמירה על הים, החוף או החולות חשוב יותר מפיתוח ומבנייה. ומדוע, למעשה, אנחנו מתאמצים לשמור על הטבע? לקראת כנס ירושלים לסביבה וטבע של החברה להגנת הטבע, החליטו גם בחברה לשאול את השאלות הללו. הם פנו בימים האחרונים לציבור הרחב ושאלו מדוע חשוב לשמור על הים. התשובות הנבחרות מופיעות כאן.

הכנס צפוי להתקיים ביום שני הבא בבנייני האומה בירושלים. הוא מתקיים זו השנה החמישית והפעם יוקדש לנושא הים, הלחצים המופעלים עליו ואיך ניתן לשמור עליו בצורה הטובה ביותר. בכנס ישתתפו שרי ממשלה, חברי כנסת, מומחים מחו"ל לנושא ניהול הים, אנשי אקדמיה, קובעי מדיניות, מקבלי החלטות והציבור הרחב.

יש חופים בירושלים
מאבק מחוף לחוף: בצת פינת פלמחים
עוד גל גדול: לא סיימנו לשמור על החופים
לנצח במאבק סביבתי: פתרון נוסח פלמחים
צילום: מקס ילינסון
חוף נחשולים. בגלל יופיו הקסום צילום: מקס ילינסון

בגלל יופיו הקסום. מיכל: "מי יכול להתעלם מיופיו הקסום של הים? ובכן, אני מעריצה אותו! אני נהנית משחייה וצלילה ושאיפה מספר אחת שלי היא להמשיך לעבוד עם בעלי חיים, ובעיקר בעלי חיים ימיים, להמשיך ללמוד עליהם ועל האקולוגיה המקיפה אותם, ובלתי נמנע, גם אותנו! כבר שש שנים אני לומדת ועובדת באקדמיה ותמיד בשיחות עם עמיתים עולה הדיון מה אנחנו יכולים או לא יכולים לעשות כדי לעצור את ההידרדרות המתמשכת של שוניות אלמוגים ברחבי העולם וזיהומים שהאדם שופך לים".

לחבק את החוף. אידה: "כשהגעתי  לארץ  בשנות  השישים, באונייה, ראיתי  את  כל החוף  הנהדר מרחוק. הדבר  הראשון  שעשיתי,  לפני  לפרוק  חפצים,  היה ללכת לים, נשמתי עמוק  ורציתי  לחבק  את כל החוף. חבל שאי  אפשר להחזיר את הגלגל  אחורה, כי היום כל חוף מלא זבל, כואב  לי כשאני  רואה  את  הלכלוך  גם במים, מי  יחזיר לנו את מה  שהיה???".

בגלל תחושת המרחבים. איריס: "אני אוהבת את הים, את הריח המלוח על המים ואת תחושת המרחבים שיש למי שעומד מולו. כואב לי הלב על רצועת החולות שהייתה בעבר בין תל אביב וראשון לציון ואשר בנסיעה בין עירונית מבאר שבע לתל אביב והפוך - יכולתי לראות ואפילו להרגיש ולהריח.

כואב לי הלב כשאני מגיעה היום עם ילדיי לחופים כדי להיכנס ולשבת בצורה מסודרת ואני נאלצת להסכים לשוד . אני מאמינה גדולה בכך שצריך לתת לטבע את הכבוד הראוי לו, לצערי הגענו לזמנים בהם ממש צריך לשמור על הדבר הפשוט הזה והטבעי הזה".

הים קרוב לליבי. רותם: "הנושא מאוד קרוב לליבי, שמדינת ישראל חייבת להשקיע יותר בנושא הסביבתי ולקדם את ערכי שימור הסביבה שלנו".

כי הדבר בנפשנו. סטיבן: "הים משתרע על כ - 3/4 משטח פני כדור הארץ. מה הוא הים אינו ידוע לרובנו. עקב אי ההיכרות, אנו נוטים לזלזל בו וגם לחשוב שהוא אין סופי. חשוב מאד ללמוד על הים וכיצד לשמור אותו, כי הדבר בנפשנו".

צילום: אלי דסה
חוף פלמחים. בגלל תחושת המרחבים צילום: אלי דסה

משמעות קריטית למעשנו. נעה: "כירושלמית, תמיד כמהתי אל הים. במשך שש שנים גם גרתי בקרבתו וביליתי יום יום בדיאלוג מתמיד איתו. על פני השנים שהים היה חלק מחיי ראיתי את השינויים (לרעה!) במערכות שהים מקיים. אין לי ספק שעלינו להתגייס להגן על המערכת העדינה הזו, שלא יכולה 'לבלוע הכול', כפי שפעם חשבו. למעשים שלנו (ולחוסר המעשים שלנו) היום יש משמעות קריטית לשימור וקיום ראוי של המערכת האקולוגית החשובה הזו, שמשפיעה באופן רחב על איכות והמשך חיינו כאן."

מרכיב חשוב בהווייתי. גייל: "כישראלית שכמעט רוב חייה התגוררה מחוץ למדינה ורק בשנתיים האחרונות חזרה לישראל, אני רוצה להגיד שהים הוא מרכיב חשוב בהווייתי. האנרגיות שאני מקבלת כשאני שוהה בים הם דבר שרק אחד שהים עושה לו את זה, יכול להבין. השבוע הייתי בתל אביב, לראיון עבודה, ונותרה לי שעה פנויה לפני שאחזור הביתה לשגרת הערב עם הילדים. הים משך אותי אליו, קרא בשמי ולא עמדתי בפיתוי. נסעתי לחוף, ישבתי לי וחשתי את המלח על פניי. הרגשתי איך כל המתח חולף ובמקומו שלווה עטפה את נשמתי. אני אדם של ים".

עוצמה למען האנושות. רפאל: "מים הם מקור החיים, מאגר בלתי נלאה של טיהור ואיזון סביבתי. מים והים, כמו שיודעים לתת את החיים, במידה ויזוהמו או יאבדו את המרקם הטבעי שלהם, עשויים להפוך לגורם  מסוכן ומסכן. תרבויות רבות ידעו להגיע לגדולות כאשר ידעו לקבל את עוצמתם של מים ולהתחבר ולהוביל את העוצמה הזאת לטובת האנושות והטבע".

צילום: אדי ישראל
חוף אשקלון. מים הם מקור החיים צילום: אדי ישראל

צריך ואפשר להציל. חמוטל: "כשהייתי בת שנתיים גרתי ביישוב  צוקי ים, שכשמו כן הוא, נמצא על צוקו של הים התיכון, בין חופי נתניה למכמורת. אני זוכרת ימים שלמים שהיינו מבלים בבריכות קטנות וצלולות, חוזים בדגים וקיפודי ים ושלל חיות אחרות. שם למדתי לשחות, שם למדתי לחקור, שם למדתי לאהוב את הטבע הבראשיתי הזה".

להגן, דווקא כיום. טליה ושבתאי: "דווקא כיום, כשגוברים הקידוחים של גז ונפט בים ליד חופי ישראל, ועם הנחת צנרת ההובלה, חשוב להגן על הים, הצמחייה והחי שבו, מפני שרבות הן התקלות הגורמות לזיהומים ולהרס".

הירגעות וצבירת אנרגיות. שיר: "בימים של מחאה חברתית על יוקר המחיה, הים הינו בין המרחבים הציבוריים הבודדים שנותרו בעלויות נמוכות - זהו בילוי אישי/ זוגי/ משפחתי אולטימטיבי, המאפשר למשפחה לצאת לחופש מבלי לפשוט את הכיס. הים הינו מקום להירגעות ולצבירת אנרגיה מחודשת - שעה אחת בים לעיתים שווה יותר מסוף שבוע במלון או פגישה אצל פסיכולוג. יש להמשיך ושלמור על המשאב הציבורי הזה נגיש לכל אחד ואחד, לאסור מצב של השתלטות על ידי בעלי ממון, שיוצרים לעצמם חוף פרטי, זוהי חלק מהזכות הבסיסית של אדם לחיים בכבד".

כדאי לשמור לילדינו. אובל: "כדאי שנשמור את מה שירשנו גם לילדינו, שיוכלו לראות את היצורים הנפלאים ששוכנים בים, ולמנוע את הסבל של פגיעה במרחב החיים שלהם, שנהרס בצורה שיטתית וגוברת. ההרס בסביבה הימית פוגע וימשיך לפגוע גם בנו ובאיכות חיינו והשאלה היא למה? ביחד נוכל למנוע את ההרס והחורבן!"

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום איכות הסביבה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים