הסלמה

מצרים הזהירה את ישראל: אל תצאו למבצע בעזה

צה"ל כבר הכין את התוכניות ונתניהו כבר החל להכשיר את דעת הקהל הבינלאומית. אבל אתמול הבהירו המצרים: אם ישראל תבצע פעולה צבאית נרחבת בעזה נגיב בתקיפות עד כדי החזרת השגריר לקהיר

אלי ברדדנשטיין, אורי בינדר, אחיקם משה דוד | 13/11/2012 7:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעוד שמכל עבר נשמעות דרישות לבצע פעולה צבאית נרחבת בעזה כדי לפתור את הבעיה "אחת ולתמיד‭,"‬ מתברר כי ישראל חוששת לנקוט צעד כזה מחשש לתגובה קשה מצד מצרים, עד כדי החזרת השגריר לקהיר והשהיית היחסים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום (ג') את פורום שרי התשיעייה כדי לדון במצב בדרום ובגבול סוריה, אולם אף שכל התוכניות הצבאיות לפעולה בדרום כבר מוכנות, ספק רב אם תתקבל החלטה להוציאן לפועל.

במסגרת המגעים המתקיימים בין המדינות בימים האחרונים, העבירה ישראל מסר למצרים כי אם ירי הטילים לא ייפסק והתיווך המצרי להפסקת האש לא יצלח, היא תיאלץ להגיב בחריפות עד כדי מבצע רחב היקף בעזה למיגור חוליות השיגור.

במצרים מבינים שנתניהו לא יוכל להבליג עוד זמן רב, במיוחד על רקע מערכת הבחירות המתקרבת והחשש שהמשך ההסלמה יחליש אותו בזירה הפוליטית.
צילום: אי-אף-פי
שיגור רקטה מכיוון רצועת עזה צילום: אי-אף-פי
70 שגרירים כונסו באשקלון

בפגישה שנתניהו קיים אתמול באשקלון עם כ‭70-‬ שגרירים זרים הוא הבהיר כי אם השיגורים לכיוון ישראל לא ייפסקו, ישראל תחריף את תגובתה.

"העולם חייב להבין שלישראל יש זכות וחובה מלאה להגן על אזרחיה. לא נשב בחיבוק ידיים מול התקפות חוזרות ונשנות על אזרחינו,

על ילדינו‭."‬

נוכח האיום המפורש הבהירו המצרים כי יגיבו באופן קיצוני אם ישראל תצא לפעולה נרחבת ברצועה. המצרים הסבירו כי הם פועלים בנחישות להשיג הפסקת אש וכי הם זקוקים לזמן כדי להתמודד עם הנעשה בעזה, ובינתיים הם דורשים מישראל להתאפק.

עוד יום קשה בדרום

על יישובי הדרום עבר אתמול עוד יום קשה. התושבים, שמייחלים לקצת שקט, מנסים לשמור על שגרת חייהם בכל מחיר. אולמות השמחה בנתיבות פעלו אמש כרגיל וכך גם יתר העסקים, אף שבשעות הצהריים התפוצצו בעיר שתי רקטות גראד וגרמו נזקים רבים ועשרות נפגעי חרדה, שטופלו על ידי רופאים ופסיכולוגים. "עשרות דירות ספגו פגיעות הדף והחלונות התנפצו‭,"‬ אמר ראש העיר יחיאל זוהר. "משפחות רבות נותרו בקור העז ללא חלונות ועובדי העירייה נאלצו לסגור אותם באמצעות ניילון‭."‬

"עברנו עוד יום מפחיד של אזעקות, ומי שלא חווה את זה אינו יכול להבין את הפחד‭,"‬ אמר פיני אזולאי, שביתו נהרס מפגיעת רקטת גראד בספטמבר. "רק בנס ניצלתי אז בזכות העובדה שהסתתרתי בשירותים. נאלצתי לשכור דירה בעיר‭."‬

מטחי הירי החלו כבר בשעת בוקר מוקדמת. המטח הראשון לעבר אשקלון הסתיים ביירוט מוצלח של "כיפת ברזל‭,"‬ שפוצצה באוויר שתי רקטות. אחר כך נפלו בנתיבות שתי רקטות וגרמו לנזקים ברכוש ולעשרות נפגעי חרדה.

בערב שוגרו שלוש רקטות גראד לעבר נתיבות ואופקים. שתיים מהן יורטו על ידי "כיפת ברזל‭,"‬ השלישית התפוצצה בשטח פתוח.

צילום: אדי ישראל
פגיעת טיל גראד ליד בית בנתיבות, אתמול צילום: אדי ישראל
ברק: "להפסיק את הדיבורים"

בזמן שבדרום המשיכו ליפול הרקטות והקטיושות, בצה"ל הכינו את התוכניות למקרה שיוחלט על תקיפה נרחבת נגד חוליות השיגור. במקביל הגיב צה"ל לירי על הדרום בצורה מינורית. כלי טיס של חיל האוויר ביצע ירי אל מתקני טרור בדרום ובצפון הרצועה.

שר הביטחון אהוד ברק כינס הערכת מצב עם בכירי צה"ל, ובהם הרמטכ"ל, לקראת אפשרות למבצע נרחב. בצה"ל רצו להגיב בעוצמה רבה בהרבה על האירועים, אולם, כאמור, מכשולים מדיניים מסכלים זאת בשלב זה.

שר הביטחון ברק ביקר אתמול את אחד החיילים שנפצעו מירי טיל הנ"ט לעבר רכב הסיור בגבול הדרום בשבת, ותקף את הפוליטיקאים שהחריפו את התבטאויותיהם בעד תקיפה רחבה בעזה.

"כל ההחלטות יתקבלו כשנצטרך אותן‭,"‬ הבהיר ברק. "צריך להפסיק את הדיבורים האין-סופיים על מה, איפה, איך ומתי לעשות לחמאס. זה משרת אך ורק את חמאס. צריך להפסיק את הדיבורים ולתת לצה"ל להתכונן לבאות ולדרג המדיני להחליט איך בדיוק צריך להגיב‭." ‬

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים