המועמד הערבי במרצ: "ישראל ופלסטין הן האמהות שלי"

אם הציפיות יתממשו והמפלגה תזכה בחמישה מנדטים, את אחד הכיסאות יאייש עיסאווי פריג' מכפר קאסם. עד לבחירות הוא חורט על דגלו את שוויון הזכויות וקובע: "מרצ באה להציג עמדות שלפיהן מה שטוב ליהודים טוב גם לערבים"

אריק בנדר | 13/11/2012 11:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: מרצ,פריימריז
לחמישה מנדטים מצפים במערכת הבחירות הקרובה אנשי מפלגת מרצ, בניגוד לשלושת המושבים שבהם זכו בבחירות הקודמות. אם הציפיות יתממשו עשוי עיסאווי פריג', רואה חשבון מכפר קאסם, להפוך לחבר הכנסת הערבי הראשון של התנועה מאז שנבחרה לכנסת חוסניה ג'בארה ב-1999.

בוועידת המפלגה שנערכה שלשום התברג פריג' למקום החמישי ברשימה כשהוא דוחק שני ח"כים לשעבר, אבשלום (אבו) וילן ומוסי רז, למקומות בלתי ריאליים. את ההישג יכול פריג' לזקוף לזכות הימור שלקח - במפלגה שוריין המקום השביעי לנציג המגזר הערבי, אבל פריג' דרש לבטל את משבצת השריון, התמודד על מקום בחמישייה הראשונה וזכה בכל הקופה. הוא קיבל 425 קולות לעומת 367 קולות של וילן ו-363 קולות של רז.
"כבוד גדול לכפר". פריג' צילום: יוסי אלוני


פריג' בן ה-49 הוא אב לשש בנות ולבן זקונים. הוא מתגורר במרחק של ארבעה בתים בלבד מביתו של חבר כנסת אחר, אברהים צרצור, איש התנועה האסלאמית ויו"ר סיעת רע"ם-תע"ל. "אם אבחר לכנסת זה בהחלט יהיה כבוד גדול לכפר קאסם, אבל אני לא רואה עצמי כשליח של הכפר אלא כנציג שווה בין שווים של השמאל הישראלי ושל מפלגת מרצ", מצהיר פריג'.

לוועידת המפלגה הוא הגיע כשאמתחתו מכתב תמיכה מהסופר עמוס עוז. "עיסאווי פריג' הוא פעיל ותיק ורב זכויות בתנועה. עמדותיו בעניין השלום ובנושאים החברתיים מקורן בליבה של מרצ. נוכחותו של ח"כ ערבי בסיעה תסייע להבליט את המסרים העיקריים של תנועתנו", נכתב שם.

את דרכו הפוליטית החל פריג' לפני יותר מ-20 שנה. במהלך לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים, שם למד כלכלה וראיית חשבון, הצטרף לתא הסטודנטים היהודי-ערבי "קמפוס" ואחר כך עבר לרצ ולמרצ. "האמנתי אז ואני מאמין גם היום בחשיבות הרבה של השותפות היהודית-ערבית" הוא אומר.

"כאזרח מדינת ישראל, ערבי-פלסטיני, אני סבור שאסור לנו כאזרחים ערביים להסתפק עוד בתפקיד המוכיח בשער השמור למפלגות הערביות. אינני רוצה להיות מי שרק אומר את הדברים הנכונים. אני מבקש שותפות בעשיית המעשים ובהתוויית דרכה של מדינת ישראל. מרצ, כמפלגה יהודית-ערבית בהגדרתה, היא המקום היחיד שבו קיימת שותפות אמת שנובעת מתפיסת עולם. כולי תקווה שהשותפות הזו תשמש דוגמה למקבילה דומה במישור הלאומי".

שלוש פעמים התמודד פריג,' אך עכשיו, בעקבות המקום הריאלי שכבש, הוא רוצה לכהן לראשונה כחבר כנסת. "התחלתי את דרכי בתנועה כטוראי פשוט ועם השנים התקדמתי, הפכתי לקצין בשורותיה של מרצ, וכעת אני רוצה להפוך לאלוף ולייצג אותה בכנסת", הוא אומר. "אני מאמין שהפעם אזכה לחבוש את ספסלי הכנסת במפלגה שלא מתהדרת בתואר 'אוהבת ערבים' אלא בכזה של אוהבת זכויות אדם באשר הם. מרצ שמה את השוויון ואת האדם במרכז, וכאחד שצמח בשורותיה אני מרגיש מתאים וראוי להיות בהנהגתה".

בקרב המגזר הערבי מרצ זכתה לרבע מנדט בקושי. כמה מנדטים להערכתך אתה שווה? "אני לא קבלן קולות. מרצ זוכה לאהדה גדולה ברחוב הערבי, אבל בשלוש מערכות הבחירות האחרונות היא לא השכילה להציב מועמד ערבי במקום ריאלי. אני יכול לומר בביטחון שמרצ תגדיל בבחירות האלה את כוחה באופן משמעותי ותזכה במגזר הערבי לפחות לפי שלושה קולות ממה שקיבלה בעבר. ערביי ישראל רוצים לראות את נציגיהם שותפים למערכת קבלת ההחלטות ולא משמשים רק חיות מחמד שמקשטות רשימות לכנסת". 

החגיגות אתמול במרצ
החגיגות אתמול במרצ צילום: יוסי אלוני

מרצ אמנם ממוקמת בקצה השמאלי של המפה, אך עדיין נחשבת למפלגה ציונית. איך ערבי ישראלי מרגיש כחבר במפלגה ציונית? "אני אגדיר את עצמי איך שאני רוצה ואתה תגדיר את עצמך איך שאתה רוצה. לנו במרצ יש מצע חברתי מדיני כלכלי משותף, וזה מה שמנחה אותנו. ההגדרה אינה פרסונלית. אני רוצה לומר די לתפיסה שקובעת שמה שטוב ליהודים רע לערבים או להפך. מרצ באה להציג עמדות שלפיהן מה שטוב ליהודים טוב גם לערבים. אני מרגיש כך, וכמוני חשים רבים במגזר". מאשימים את נציגי הציבור הערבי, ובמיוחד את חברי הכנסת, שהם מתעסקים יותר מדי בבעיה הפלסטינית ומזניחים את הנושאים שלשמם נשלחו לכנסת.

"אני אומר לך כך: אני מרגיש כמו ילד שנולד לשתי אמהות. אמא ביולוגית שהיא פלסטין ואמא מאמצת שהיא מדינת ישראל. אני חי בין שני העולמות האלה. כשאני בא להתקרב לאמא הביולוגית, המאמצת
אומרת תיזהר, נהיית גיס חמישי. כשאני מתקרב למאמצת, הביולוגית זועקת לעברי 'שכחת אותי, אתה בוגד'. זה קונפליקט לא פשוט, ולכן הפתרון הוא גשר בין שתי האמהות. עבור המיעוט הפלסטיני בישראל השלום הוא כורח קיומי. הוא חשוב לנו יותר מאשר ליהודים כי אנו נמצאים בין הפטיש לסדן, ולכן זו מטרה ראשונה עבורנו, אבל כמובן לא על חשבון יתר האינטרסים של הציבור הערבי בישראל.

"אנחנו חייבים לדעת מה מקומנו, לאן אנו הולכים, למשל איפה נהיה אם מחר יהיה שלום בין ישראל לפלסטין. לכן הדגל שאני מתכוון להניף הוא בעצם דגלה של מרצ. דגל השלום והשוויון, דגל שתי מדינות לשני עמים, דגל סיום הכיבוש, הצדק החברתי, השוויון לכולם והמאבק בגזענות."

מחויבות להגנה

נבחרת לרשימה בתקופה לא פשוטה שבה העימות בין ישראל לחמאס עולה מדרגה, ירי הטילים מרצועת עזה לא פוסק וישראל עומדת על סף פעולה צבאית.
 

"מאמין בדו-קיום". פריג' חוגג אמש צילום: יוסי אלוני
"כל מדינה מחויבת להגן על כל אזרחיה - יהודים וערבים. המדינה מחויבת לתת הגנה לכולם. עם זאת אני מצפה שתעשה זאת בחוכמה ולא בטיפשות. סבב נוסף של מלחמה לא יוליד פתרון. את הפתרון אפשר להשיג רק סביב שולחן הדיונים עם חמאס. ישראל השיגה הפסקת אש עם חיזבאללה ולכן גבול הצפון שקט. אם ישראל הצליחה להגיעה להבנות עם חיזבאללה מדוע שלא תצליח להגיע להבנות דומות עם חמאס? אני מציע לנהל מו"מ מיידי ובמקביל לחדש את המשא ומתן עם הנציג הנבחר של העם הפלסטיני, אבו מאזן".

כיליד כפר קאסם נושא איתו פריג' את הזיכרונות הקשים והכואבים של טבח כפר קאסם בשנות החמישים. עם זאת הוא מעדיף להסתכל קדימה ולא להרהר בעבר. "אח של סבא שלי נרצח ודוד שלי נפצע בטבח", הוא אומר. "זה פצע שלא הגליד אבל אני לא רוצה להתעסק בזה. דווקא העבר נותן לי כוח אדיר לפעול כי אני מאמין בשותפות הגורל שלנו ובדו קיום בין שני העמים. צריך לשים את השנאה בצד, אין לנו ברירה. צריך לשלב ידיים ולפעול באהבה".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים