בחירות

סקר nrg מעריב קובע: נתניהו וליברמן יצאו בשלום ממבצע "עמוד ענן"

אף שהפסקת האש ספגה ביקורת, שום מפלגה לא מאיימת על "הליכוד ביתנו" שזוכה ל-37 מנדטים. ציפי לבני, שרומזת על חזרתה לפוליטיקה זוכה ל-8 מנדטים. אך מי שניזוק באופן המשמעותי ביותר הוא יאיר לפיד, שמפלגתו "יש עתיד" זכתה ל-5 מנדטים בלבד

מזל מועלם ואריק בנדר | 23/11/2012 9:05 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סקר nrg מעריב קובע: הביקורת הקשה שספג בנימין נתניהו מימין בעקבות סיומו "בטרם עת" של מבצע "עמוד ענן‭,"‬ ללא מתקפה קרקעית נגד חמאס בעזה, אינה פוגעת במעמדו יוצא הדופן כמתמודד היחיד על ראשות הממשלה. סקר ראשון שנערך אתמול (ה') לאחר הפסקת האש עבור nrg מעריב על ידי מכון "מאגר מוחות" מעניק למפלגת "הליכוד ביתנו" 37 מנדטים ולגוש הימין 70 מנדטים.

עוד בחדשות:
- הותר לפרסום: נלכד מבצע הפיגוע בת"א
- מבצע עמוד ענן: הודעות סיכנו חיי חיילים
- עידן חדש של אחדות בין פת"ח לחמאס

אילו היו הבחירות נערכות היום, היה נתניהו מרכיב בקלות קואליציה על טהרת שותפיו הטבעיים מימין. מתברר שהוא וליברמן, מנהיגי הגוש, יוצאים בשלום מהמבצע, גם לאחר שפעלו לכאורה בניגוד לאינטרס הפוליטי שלהם, והתעלמו מהדרישה של קהל בוחריהם לפעולה אגרסיבית יותר.

נתניהו אמנם ספג מאות תגובות נזעמות בדף הפייסבוק שלו שלשום לאחר הפסקת האש, אך הוא מצליח לשרוד היטב את המומנטום השלילי כלפיו מתוך המחנה שלו. הוא התקשה, ביחד עם ליברמן, להציג תמונת ניצחון מול חמאס, והשאיר חיילי מילואים מתוסכלים. אם נתניהו וליברמן שווים 37 מנדטים בשבוע קשה מבחינתם, הם יכולים להיות מרוצים. חודשיים של שקט עד הבחירות יסייעו להם להתרומם.

מתברר שנתניהו פעל נכון כאשר חתר לאיחוד כוחות עם ליברמן. המהלך הזה, שהתקבל בזעם בליכוד, מגן כעת על המפלגה מפני זליגת מנדטים משמעותית. בדרך כלל בעתות כאלה "ישראל ביתנו" הייתה המרוויחה העיקרית. כעת למנדטים המאוכזבים אין אלטרנטיבה, ורובם, חרף הביקורת והכעס, נאלצים להישאר ב"ליכוד ביתנו‭."‬

מי שאוסף אל חיקו חלק מהמאוכזבים הוא הכוכב העולה במחנה הדתי-לאומי, נפתלי בנט, יו"ר "הבית היהודי‭."‬ בנט מיצב את עצמו בשבוע האחרון כסמן הימני הכי עדכני בפוליטיקה. צעיר הייטקיסט ומטכ"ליסט שמדבר בנועם, אך קורא בכל הכוח לכיבוש עזה. תשעה מנדטים למי שהיה עד לפני שבועות ספורים דמות אנונימית הם הישג גדול.
צילום: אורי לנץ
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן בהכרזה על איחוד המפלגות צילום: אורי לנץ

על רקע מה שנראה כמו חימום מנועים מצד יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, שרומזת שהיא בדרכה חזרה לפוליטיקה, הסקר בדק את תמונת המנדטים של המפלגות הקיימות בתוספת מפלגה עצמאית בראשותה. התוצאה: שמונה מנדטים בלבד בשיאו של שבוע מדיני-ביטחוני שבו היא חרכה כמעט כל מסך טלוויזיה. זו תוצאה מאכזבת עבור מי שרואה את עצמה מתמודדת על ראשות הממשלה. מתברר שהציבור לא רואה בה מושיעה.

על פי הסקר, לבני נוגסת בארבעה מנדטים מ"יש עתיד", ‬בשלושה מנדטים מהעבודה ובאחד מקדימה, שלא עוברת את אחוז החסימה.

לבני, שהופיעה אמש בתוכנית "משעל חם‭,"‬ אמרה כי קיבלה החלטה לגבי תוכניותיה הפוליטיות, אך תפרסם אותה רק בשבוע הבא. על פי מקורביה של לבני, היא עתידה להקים מפלגה עצמאית, שאליה יחברו ח"כים של קדימה ופעילים למען השוויון בנטל.

רשימתה של לבני תישען על מפלגת "חץ" בראשות ח"כ לשעבר אברהם פורז, הרשומה אצל רשם המפלגות. לדברי פורז, הוא טרם החליט אם להצטרף לרשימתה של לבני. לפי גורמים בקדימה, גם יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, שוקלת את האפשרות להצטרף לרשימתה של לבני.לבני, שהופיעה אמש בתוכנית "משעל חם‭,"‬ אמרה כי קיבלה החלטה לגבי תוכניותיה הפוליטיות, אך תפרסם אותה רק בשבוע הבא. על פי מקורביה של לבני, היא עתידה להקים מפלגה עצמאית, שאליה יחברו ח"כים של קדימה ופעילים למען השוויון בנטל.

רשימתה של לבני תישען על מפלגת "חץ" בראשות ח"כ לשעבר אברהם פורז, הרשומה אצל רשם המפלגות. לדברי פורז, הוא טרם החליט אם להצטרף לרשימתה של לבני. לפי גורמים בקדימה, גם יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, שוקלת את האפשרות להצטרף לרשימתה של לבני.

מי שיינזק באופן משמעותי מכניסת לבני הוא יאיר לפיד, שגם לו השבוע הביטחוני לא סייע. לפיד מגיע לנקודת שפל עם חמישה מנדטים בלבד. לעומת לפיד, מי שמצליחה לשרוד יפה את השבוע הביטחוני היא שלי יחימוביץ‭.'‬ על פי הסקר, העבודה זוכה ל‭19-‬ מנדטים, והיא המפלגה השנייה בגודלה. זהו הישג מכובד עבור יחימוביץ‭,'‬ שמצביע על כך שהצליחה לבסס מאגר בוחרים קשיח שמזוהה איתה ועם העבודה.

צילום: כפיר בולוטין
ציפי לבני במרכז הבינתחומי בהרצליה צילום: כפיר בולוטין
ברק עבר את אחוז החסימה

לעומת זאת, למרות סדר היום הביטחוני, שאול מופז אינו מצליח להתאושש והסקר חוזה למפלגתו היעלמות מהמפה הפוליטית. מאזן המנדטים בגוש המרכז-שמאל עגום למדי בתום שבוע של לחימה, ועומד על 50 מנדטים בלבד. אלה אינם מספרים שיכולים לייצר מהפך שלטוני.

ואחרון חביב הוא שר הביטחון, אהוד ברק. לראשונה בסקרי nrg מעריב הוא מצליח לעבור את אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים. מבצע "עמוד ענן" עשה לו טוב.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים