מבצע עמוד ענן: הודעות סיכנו חיי חיילים

מתברר כי במהלך המבצע העבירו מפקדים מידע רגיש ופקודות מבצעיות בזמן אמת באמצעות אפליקציית ההודעות הפופולארית "ווטסאפ"

אחיקם משה דוד | 23/11/2012 10:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במחלקת ביטחון מידע של צה"ל נקטו במהלך מבצע "עמוד ענן" צעדים כדי למנוע זליגת מידע אלקטרונית, אך לא תמיד בהצלחה. כעת מתברר כי במהלך הלחימה העבירו קצינים וחיילים רבים, חלקם בתפקידים בכירים ורגישים, מסרים מסווגים ופקודות מבצעיות דרך תוכנת ווטסאפ, האפליקציה להעברת הודעות חינם.

מסרונים סיכנו חיי חיילים. מבצע עמוד ענן
מסרונים סיכנו חיי חיילים. מבצע עמוד ענן צילום: רובי קסטרו
באפליקציה הפופולרית נפתחו בחודשים האחרונים מספר קבוצות צה"ליות המחולקות לתחומים שונים על פי העיסוק הצבאי, והחיילים נוהגים להשתמש בתוכנה באופן יום-יומי, וכך היה גם במהלך המבצע. במקרים שנתגלו למעריב השתמשו קצינים באפליקציה כדי להעביר פקודות למפקדים זוטרים באזור גבול רצועת עזה - אזור החשוף ליירוט מידע בידי חמאס - בהן הופיע מידע סודי שיכול היה לסכן חיים של חיילים ואזרחים.

"את כל החיים שלנו אנחנו מנהלים בווטסאפ‭,"‬ אמר אחד החיילים. "ובכלל, אף אחד לא אמר שאסור להשתמש באפליקציה, ואנחנו משתמשים בה כבר הרבה זמן‭."‬ כבר בתחילת המבצע נשלחו הודעות לטלפונים הניידים של הקצינים בדרישה להקפיד על ביטחון מידע. בנוסף לכך נתלו שלטים בכניסות לשטחי הכינוס, שבהם נקראו חיילים וקצינים להימנע מהעברת מידע בדואר אלקטרוני.

זאת ועוד, ליתר ביטחון נלקחו הטלפונים הניידים של חיילים שהמתינו בשטחי הכינוס והם לא הורשו ליצור קשר עם קרוביהם עד שישובו לבסיסם, זאת מחשש לדליפת מיקומם לחמאס. למחלקת ביטחון מידע ידוע כי לחמאס ולארגונים הנוספים בעזה יכולות טכנולוגיות לא מבוטלות: הם מנסים לבצע האזנות ומעקבים אחרי טלפונים ניידים

ומחשבים כדי לדלות כל בדל מידע.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מודע לסכנות דלף המידע מהמכשירים הסלולריים, ופועל נמרצות להעברת הסיכונים לדלף המידע לכלל אוכלוסיית צה"ל. בנוגע לטענות הכתב, הנושא אינו מוכר במחלקת ביטחון מידע. חשוב להדגיש כי מבצע 'עמוד ענן' טרם סוכם‭." ‬

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים