ישראל: ארה"ב מאפשרת לאבו מאזן לפנות לאו"ם

בירושלים הביעו ביקורת קשה על עמדת הבית הלבן מול יוזמן הפלסטינים להכרה. גורם במשרד החוץ: "נגרום לפלסטינים להצטער"

אלי ברדנשטיין | 25/11/2012 7:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מבקרים את הבית הלבן: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן מותחים ביקורת חריפה על הממשל האמריקאי, על כך שאינו לוחץ מספיק כדי למנוע מהפלסטינים לפנות לאו"ם ביום חמישי הקרוב ולקבל אותם כמדינה משקיפה.

עוד בנושא:
- גלעד ארדן: אבו מאזן הוא חמסאניק בתחפושת
- עידן חדש של אחדות בין פת"ח לחמאס
- "למרות המבצע, חמאס גובר על אבו מאזן"

נחוש לשדרג את מעמד הרשות. אבו מאזן באו
נחוש לשדרג את מעמד הרשות. אבו מאזן באו"פ, בספטמבר שעבר צילום ארכיון: רויטרס
גורם מדיני בירושלים אומר: "האמריקאים מתנגדים לפנייה הפלסטינית ואף הבהירו להם זאת, אבל משום מה לא מפעילים את הלחץ והאמצעים הדרושים כדי להוריד אותם מהעץ. היינו מוכנים 'לבלוע' הצהרה או מסגרת לחידוש המשא ומתן שלא נוחה לנו כדי שהפלסטינים לא יילכו לאו"ם אבל האמריקאים לא מוכנים לכך‭."‬

הביקורת הישראלית הועברה לוושינגטון ואף עלתה בשתי הפגישות שקיימו נתניהו, ליברמן וברק עם קלינטון בשבוע שעבר. קלינטון העריכה שיו"ר הרשות אבו מאזן נחוש להביא להצבעה את הבקשה לשדרג את מעמד הפלסטינים למדינה משקיפה.

לפי פרסום בעיתון "הארץ‭,"‬ קלינטון אף הפצירה בשלושה לא להעניש את אבו מאזן ולא להשית על הפלסטינים סנקציות חריפות, מחשש שיביאו להתפרקות הרשות הפלסטינית. הם הביעו את התנגדותם לכך. גורם בכיר במשרד החוץ: "המהלך הפלסטיני יאפשר לנו להפעיל אמצעים שיגרמו לפלסטינים להצטער על כך‭."‬

במקביל שיגר נתניהו את שליחו לענייני תהליך השלום, עו"ד יצחק מולכו, לסיור בבירות אירופה, במטרה לסכל המהלך הפלסטיני. בביקור בארמון האליזה נפגש מולכו עם פול ז'אן אורטיז, היועץ המדיני של הנשיא פרנסואה הולנד, וביקש שצרפת תפעיל את השפעתה על אבו מאזן שלא יביא את הבקשה להצבעה באו"ם, ולהבהיר לו שישראל רצינית בכוונותיה לשלום ולאחר הבחירות בישראל המשא ומתן יחודש.

תמונת המצב כרגע היא שמאמציה של ישראל לסכל את הפנייה הפלסטינית לאו"ם נכשלו. המטרה היא ש‭27-‬ מדינות הגוש האירופי

יתנגדו כגוש אחד להצעת הפלסטינים. החל מהיום תבקש ישראל להשפיע על מדינות מרכזיות שיצביעו נגד היוזמה של הפלסטינים או שיימנעו בהצבעה כדי למנוע מהם לגיטימציה בהחלטה שישיגו.

המטרה היא להוריד את מספר המדינות שיתמכו במהלך הפלסטיני מכ‭160-‬ לכ‭120-‬ ולהשאיר את אבו מאזן עם החלטה משוללת לגיטימציה. בשלב זה ברור שמדינות האיחוד האירופי התומכות באופן נחרץ בפלסטינים הן אירלנד, לוקסמבורג, פורטוגל ומלטה. בריטניה הודיעה שתתנגד וגרמניה תימנע או תתנגד. החוליה החלשה היא צרפת, שצפויה לתמוך בפלסטינים.

חשש נוסף בישראל הוא השימוש שיעשו הפלסטינים בשדרוג מעמדם באו"ם כדי לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ולהתקבל כחברים, ולנצל זאת כדי לתבוע את ישראל על הבנייה בהתנחלויות. אבו מאזן דחה את בקשת ארה"ב ואירופה להכניס להצעה שיעלה באו"ם התחייבות שלא יפנה לבית הדין בהאג.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים