הולכים

בעקבות התקלה: הפריימריז בליכוד יימשכו גם היום

לאחר שבעיות טכניות בעמדות ההצבעה שיבשו את הבחירות במפלגה, החליטה ועדת הבחירות של הליכוד לאפשר לבוחרים להצביע גם היום בחמישים קלפיות ברחבי הארץ, מאחת עשרה עד תשע בערב. עד כה הצביעו יותר ממחצית החברים

זאב קם | 25/11/2012 16:11 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בליכוד החליטו: יום בחירות נוסף. בעקבות התקלות הקשות במערכת ההצבעה הממוחשבת, ששיבשו את הליך ההצבעה בקלפיות רבות, החליטה ועדת הבחירות בליכוד כי חברי המפלגה יוכלו לבחור היום ולהשלים את רשימת הליכוד לכנסת.

יום הבחירות השני יחל בשעה 11:00 ויסתיים ב-21:00 בערב, כאשר הבוחרים יוכלו להגיע ל-50 קלפיות ברחבי בארץ. המטרה היא לוודא שמי שנמנע ממנו להצביע ביום הבחירות הראשון יוכל לממש את זכותו. למרות התקלות, נרשם עד כה שיעור הצבעה גבוה יחסית - כמחצית מחברי המפלגה.

- הפריימריז בליכוד: מי מהח"כים יחזור לכנסת אחרי הבחירות?
- שלמה מעוז: הציעו לי כסף תמורת קולות

עריכה: עדי קינן. כתבת: רינת אקשטיין. צלם: יוגב אטיאס
עריכה: עדי קינן. כתבת: רינת אקשטיין. צלם: יוגב אטיאס
עריכה: עדי קינן. כתבת: רינת אקשטיין. צלם: יוגב אטיאס

בשעות הבוקר אירעו תקלות רבות בעמדות ההצבעה ביישובים רבים ברחבי הארץ. חברי מפלגה, בהם גם שרים וחברי כנסת, נאלצו לחכות דקות ארוכות על מנת להצביע. במקומות מסויימים התארכה ההמתנה אף לשעתיים.
"זילות ההליך הדמוקרטי"

שר החינוך, גדעון סער, קרא לקיים את הפריימריז במועד מחודש וכינה את התקלות החוזרות ונשנות "פארסה". "כשאנשים מגיעים להצביע ולא יכולים להצביע זה זילות של ההליך הדמוקרטי", הוסיף.

גם שרת התרבות והספורט לימור לבנת קראה להיערך באופן מיידי להמשך הפריימריז מחר, תוך הפקת לקחים מהכשלים היום: "האופן שבו מתנהל הפריימריז עד כה אינו מוסיף כבוד להליך הדמוקרטי", מתחה ביקורת.

שלל התקלות הטכניות עוררו זעם בקרב בכירים בליכוד על חברת המחשבים "אמנת אמן מערכות", המפעילה את מערך המחשוב של הפריימריז. "בליכוד ישקלו את צעדיהם לנוכח הכישלון החמור של החברה שלא עמדה בהתחייבויותיה", הזהירו.

החברה הגיבה לטענות ומסרה כי היא "מביעה

צער על התקלות שאירעו היום במערכת הטכנית שליוותה את יום הבחירות בליכוד, למרות שקודם להפעלת המערכת בוצעו בהצלחה בדיקות למערכת וניסוי כלים נרחב. מיד עם היוודע התקלה חברת אמן הפעילה צוות חירום מיוחד אשר כלל מומחים ואנשי תוכנה על מנת להביא לפתרונה המהיר".

עוד נמסר מהחברה כי "במהלך חיפוש המקור לתקלה עלו שאלות אשר יחקרו בקפדנות והממצאים יוגשו לרשויות", וכי "החל מהצהריים התייצבה המערכת, וכרגע היא עובדת במלואה עד לסגירת הקלפיות. החברה נמצאת בקשר ישיר עם ועדת הבחירות של הליכוד ופועלת בשיתוף פעולה מירבי ומקצועי על מנת למזער את הפגיעה בהליך ההצבעה".

יו"ר ועדת הבחירות בליכוד, השופט בדימוס יהושע גרוס, אמר בשיחה עם nrg מעריב כי "החברה שנבחרה לקיים את ההצבעה בפריימריז היא חברה בעלת מוניטין רב. עשינו סקר שוק ובחרנו את החברה על פיו. עשינו בדיקות מקדימות לפני יום הפריימריז עצמו, ועל פי הבדיקות הכול היה בסדר גמור".

"אני בודק יחד עם ועדת הבחירות המרכזית מה לעשות בהמשך, הוועדה תשקול ונחליט ביחד", אמר גרוס, שלא מיהר לקחת על עצמו את האשמה לתקלה. "זה עדיין לא הזמן למסקנות אישיות. אני לא יוצא בהחלטות לפני שנבדוק, נראה מה קרה ואז נחליט. אנחנו לא שולפים החלטות מהשרוול".


צילום: גיל יוחנן, פול
נתניהו מגיע להצביע. לו זה דווקא עבר חלק צילום: גיל יוחנן, פול
בעבודה לא רוצים "פארסה" דומה

במקביל, גם במפלגת העבודה חוששים מ"פארסה" דומה ביום הפריימריז המתקרב. דוד דרומלביץ', מתמודד ברשימת העבודה לכנסת, שיגר מכתב אל יו"ר ועדת הבחירות ודרש ממנו לחזור לאלתר לבחירות בשיטה הידנית.

"הניסיון בליכוד מראה כי עלינו להיערך בהתאם ולחזור להצבעה בשיטה הישנה, זאת על מנת שה'פארסה' הזו, כפי שהוגדרה על ידי המתמודדים בליכוד, לא תחזור על עצמה ביום חמישי ותפגע בהליך החשוב של הבחירות המקדימות במפלגה", כתב דרומלביץ'. "אני שומע יום יום קולות ביקורת על אופן ההצבעה ועל פריסת מרכזי ההצבעה, כולי חשש כי תקלות במערכת המחשוב יביאו לאחוזי הצבעה נמוכים".

מתמודדת העבודה איילת נחמיאס ורבין הצטרפה לקריאה, וקראה להיערך לאלתר לבחירה ידנית של המועמדים. "אין ביכולתנו לסמוך על המזל בבואנו לתת לחברי המפלגה את ההזדמנות לממש את זכותם ולקבוע מי יהיו נציגיהם בכנסת", אמרה.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים