הוראה בצנחנים: אסור לשיר שירי הווי מיניים וגסים

מפקדי הפלוגה המסייעת בחטיבת הצנחנים הורו לחייליהם להפסיק לזמר את שירי ההווי, הכוללים לעתים גסויות ורמיזות מיניות. אחד הלוחמים: "זה חלק מהמורל שלנו, אנחנו לא פוגעים באף אחד"

אחיקם משה דוד | 26/11/2012 9:18 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במשך עשרות שנים הרכיבו חיילי המסייעת של גדוד 202
אסור לשיר שירים גסים. חטיבת הצנחנים בתרגיל
אסור לשיר שירים גסים. חטיבת הצנחנים בתרגיל צילום: יוסי אלוני
בחטיבת הצנחנים רפרטואר שירים שהפך ברבות הימים לחלק בלתי נפרד מההווי הפלוגתי.

שירי המסייעת, שאותם כל חייל בפלוגה יכול לדקלם גם מתוך שינה, כוללים בדרך כלל גם מגוון רחב, מקורי ויצירתי של מילים וביטויים מיניים גסים במיוחד. לאחרונה החליטו מפקדי הגדוד לשים סוף למנהג ולאסור על חייליהם לזמר בקולי קולות את השירים השנויים במחלוקת. ההחלטה, כצפוי, מעוררת את זעמם של הצנחנים.

זו לא הפעם הראשונה שבה יוצאים הקצינים הבכירים בגדוד נגד מה שהפך לאורך ההיסטוריה לסמלים המובהקים של לובשי הכומתות האדומות. זה החל לפני כשלושה חודשים במלחמת החורמה שהכריזו מח"ט צנחנים ומג"ד 202 על הפאצ'ולי, הכד הקטן שתלו לוחמי המסייעת על צווארם לאורך עשרות שנים כקמע, ומכיל בתוכו, על פי האגדות, נוזל מסוים מגוף האישה.

הקצינים טענו כי הקמע שהפך לסמל הפלוגתי גורם לביזוי נשים והורו ללוחמים להוריד אותו מצווארם. ההוראה גרמה להתמרמרות בקרב חיילי הפלוגה ששהו באותו הזמן בקו בלבנון. במחאה הם הוציאו את מזרניהם החוצה, ישנו מחוץ לחדרים וביצעו רק פעילות מבצעית הכרחית.

הפרשה עוררה הדים רבים ברחבי הארץ, וכמה ימים מאוחר יותר אף התקיימה הפגנה של ותיקי הפלוגה. חיילי המסייעת אמנם הורידו את כד הפאצ'ולי מעל צווארם בזמן האימונים, אך הקפידו להחזירו כשיצאו מהבסיס לביתם, הרחק מעיני הקצינים.

אלא שכעת מתברר שמאבקם של מפקדי החטיבה במסורת השנויה

במחלוקת רק החל. לאחרונה קיבלו הלוחמים בפלוגה פקודה חדשה, שלפיה אסור להם לשיר יותר את מזמורי המסייעת המפורסמים, הכוללים מילים גסות וביטויים מיניים.

רפרטואר השירים כולל בתוכו עשרות פזמונים שנאספו לאורך השנים: כמה מהם בוטים ואחרים עוסקים בגעגועים הביתה ובהווי המלחמתי. על פי המסורת, החיילים הוותיקים של הפלוגה מתחילים לשיר בערב שבת, לאחר פעילות מבצעית או בין אימונים, ואליהם מצטרפים שאר החיילים. תחילה מברך החייל הוותיק בפלוגה (המכונה "סבא פז"ם‭("‬ את שאר חבריו, ואז אלו מצטרפים אליו בשירה.

"כבר הרבה שנים מחפשים איך לדכא את הפלוגה"

יש לציין כי השירים הגסים אינם נחלתם הבלעדית של חיילי הפלוגה המסייעת, והם נפוצים גם בקרב יחידות רבות אחרות בצה"ל. כך למשל, "שיר הפקידה‭,"‬ הכולל בתוכו רמיזות מיניות, נאסר לשירה בקרב הפלוגה המסייעת, אף שהוא נפוץ ומוכר ללוחמים רבים אחרים. 

"כבר הרבה שנים מחפשים איך לדכא את הפלוגה, ועכשיו מנסים לצנזר לנו את השירים‭,"‬ סיפר אמש אחד הלוחמים. "הגיע מפקד חדש שרוצה לשנות את כל ההווי הפלוגתי, והוא החליט שאסור לנו לשיר שירים שהלוחמים פה שרים כבר הרבה מאוד שנים כי הם כוללים מילים גסות‭."‬

לוחם אחר תיאר את מצב הרוח בפלוגה וסיפר: "השירים האלה הם חלק מהמורל שלנו. בכל הזדמנות שיש לנו אנחנו שרים ולא פוגעים באף אחד. השירים האלה מחזקים את צעירי הפלוגה וגם את הוותיקים. כל השנים זה היה בסדר, ועכשיו זה לא מוסרי‭."‬

מדובר צה"ל נמסר כי "ביעור התופעה הינו צעד ערכי שנועד להבטיח את השמירה על כללי המוסר ורוח צה"ל עליהם מתחנכת הפלוגה‭."‬
ahikam77@gmail.com

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים