מבצע

חשד: בדואים סייעו לטווח בסיסים של צה"ל ברקטות

במהלך מבצע "עמוד ענן" נעצרו בדואים ישראלים שהסתובבו סמוך לבסיסים ולריכוזי כוחות. בצה"ל חושדים כי הם סייעו לארגוני הטרור לכוון טוב יותר את הרקטות אל מטרות ישראליות

אחיקם משה דוד | 27/11/2012 7:57 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מה חיפשו בדואים ישראלים בתוך שטחים צבאים סגורים במהלך מבצע "עמוד ענן‭?"‬ במערכת הביטחון חושדים כי לפחות חלקם סייעו בהעברת מידע בזמן אמת לארגוני הטרור בעזה, כדי לסייע להם לדייק בשיגור הרקטות אל המטרות בישראל.
כוחות צה''ל בגבול עזה, בדואים סייעו לפגוע בבסיסים?
כוחות צה''ל בגבול עזה, בדואים סייעו לפגוע בבסיסים? צילום: אי-פי-אי


במהלך שמונת ימי המבצע שהסתיים בשבוע שעבר התמודדה ישראל מול יותר מ‭1,000-‬ טילים ורקטות ששוגרו לעברה מרצועת עזה, כמה עשרות מהם נפלו בשטח בנוי ואף גרמו לאבידות בנפש. כעת עולה החשד כי מי שסייע לארגוני הטרור בעזה לטווח את הירי אל מקומות הומי אדם, בהם בסיסים של צה"ל, הם בדואים אזרחי ישראל שהסתובבו בשטחים צבאיים האסורים לכניסה.

ארגוני הטרור בעזה - החמאס, הג'יהאד האיסאלמי וארגונים נוספים, ניסו במהלך המבצע לפגוע ביישובים אזרחיים ברחבי המדינה אבל מבחינתם פגיעה בבסיסים צבאיים ובריכוזי כוחות של חיילים נחשבה להישג גדול בהרבה. לכן ברור שהם היו מוכנים להשקיע הרבה כדי לפגוע במטרות כאלה.

רוב אזור עוטף עזה הוכרז במהלך המבצע כשטח צבאי סגור, כמו גם מקומות רבים נוספים באזור הדרום, בעיקר בקרבת בסיסים צבאיים וריכוזי כוחות, אולם כעת מתברר כי נעשו ניסיונות רבים של אזרחים שלא הורשו להיכנס לשטחים הצבאיים, לחדור בכל זאת פנימה. במערכת הביטחון חושדים כי הם סייעו בטיווח טילים ששוגרו מעזה ו"כיוונו" את המחבלים באמצעות מסירת מידע על מקום נפילת הטילים.

באחד המקרים זה נגמר במרדף מלווה בירי באוויר של חיילים מילואים של גדוד סיור צנחנים ששהו באזור בסיס האימונים בלכיש, אחרי אנשים שנכנסו אל שטחים צבאיים סגורים. החיילים נסעו בטיולית לשטח האימונים. במהלך הנסיעה נשמעה אזעקה. הם עצרו בצד הדרך כדי לתפוס מחסה מפני הטילים ולפתע עקף אותם במהירות טנדר טויוטה שבו נסעו בדואים שטיפסו על גבעה סמוכה המשקיפה לבסיס.

החיילים הבינו שמדובר באירוע חריג ופתחו במרדף, תוך שהם חושדים כי נוסעי הטנדר מסייעים בזמן אמת למחבלים לטווח את הבסיס. הם אף ירו באוויר כדי לעצור את הרכב, שהמשיך בנסיעה מהירה. "היה לנו ברור שהם מתצפתים על הבסיס מהכיפה שצופה אליו‭,"‬ סיפר אחד החיילים. "הם נסעו בפראות, חתכו אותנו עם הרכב מיד כשנשמעה אזעקה ועלו על הגבעה. התחיל מרדף, ירינו באוויר, אבל הם כבר נמלטו‭."‬

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך 'עמוד ענן'

הפעיל צה"ל מאמצים רבים לשמירה על סודותיו, כבסיס להצלחת המבצע. כמו כל מבצע אחר בצה"ל, יתוחקר גם 'עמוד ענן' בצורה יסודית, בהיבטים הלוגיסטיים, בהיבטים המבצעיים ובהיבט ביטחון הכוחות. במהלך המבצע היו ניסיונות רבים של גורמים בלתי מורשים להיכנס לאזורים שהוגדרו כ'שטח צבאי סגור‭.'‬ בכל מקרה כזה עוכבו אותם אנשים והועברו לטיפול משטרת ישראל ומערכת הביטחון, לבחינת כוונותיהם ומתוך מאמץ לסכל דליפה של מידע מסווג‭." ‬

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים