האיום

תרשים סודי חושף: איראן עובדת על פצצה חזקה פי 3 מהירושימה

לידי סוכנות הידיעות "איי פי" הגיעו סימולציות שערכו מדענים איראנים, המציגות פצצה שעוצמתה מגיעה ל-50 קילוטונים. לשם השוואה, עוצמת הפצצה שהוטלה על יפן ב-1945 הגיעה ל-15 קילוטונים. מדליף המסמכים: ככל הנראה מתנגד לתכנית הגרעין

nrg מעריב | 27/11/2012 20:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סוכנות הידיעות איי-פי איתרה גרף נדיר החושף סימולציות ממוחשבות שבוצעו על ידי מדעני גרעין איראנים, המעידות על תכנון לייצר כוח גרעיני גדול פי שלושה מזה של פצצת האטום שהוטלה בהירושימה במלחמת העולם השנייה. המסמך מציג חישוב של עוצמת כוח הנפץ של הנשק הגרעיני - שלב הכרחי בפיתוח נשקים מסוג זה.

- ספינות איראניות יעגנו שוב בנמל בסודן
- המל"ט המתקדם של איראן נחשף כזיוף
- נשיא לבנון נגד אחמדינג'אד

תרשים גרעין איראני שהגיע לידי סוכנות איי-פי
תרשים גרעין איראני שהגיע לידי סוכנות איי-פי צילום: איי פי
באיי-פי טוענים כי הגרף הודלף על ידי בכירים ממדינה המתנגדת לתכנית הגרעין של איראן במטרה לחזק את טענתה כי יש לעצור את תוכנית הגרעין האיראני לפני שיצליחו ליצור פצצה ובתנאי כי לא תתפרסם זהות המדינה.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית – ”כלב השמירה“ של האו"ם על פעילות גרעינית – דיווחה בשנה שעברה כי יש בידיה גרפים המעידים כי איראן נמצאת בתהליכי חישוב של "עוצמת הנפץ הגרעיני" של הנשק שלהם.

דיפלומט בכיר אשר נחשב לניטראלי בסוגיית הגרעין האיראני, אישר לאיי-פי כי הגרף הוא אכן אחד מאותם גרפים שצוינו בדו"ח הסוכנות לאנרגיה אטומית. אף הוא ביקש להישאר בעילום שם מפני שהוא אינו מוסמך לדבר על הנושא.
הכוח הגרעיני האיראני גדול פי שלושה מהפצצה שהוטלה על הירושימה

דו"ח הסוכנות אמנם הזכיר גרפים אלו כבר בשנה שעברה, אך לא פירט על תוכנם. הגרף הנוכחי שהוצג על ידי איי-פי משווה בין משתני זמן במיקרו-שניות, כוח ואנרגיה הנמדדים בקילו-טונים. כך נהוג לעמוד תפוקת אנרגיה, כמו גם את עוצמת הכוח ההרסני של נשקים גרעיניים. העקומה מגיעה למקסימום שלה ב-50 קילוטונים כבר אחרי 2 מיקרו שניות - דבר המשקף את מלוא עוצמת הנשק הנבחן בסימולציה.

בהשוואה לפצצה במודל זה, הפצצה שארה"ב הטילה על הירושימה (יפן) במלחמת העולם השנייה הגיעה רק ל-15 קילו-טונים בעוצמה המקסימאלית שלה. בכיתוב הגרף נכתב בפרסית "שינוי תפוקת האנרגיה המשתחררת כפונקציה של הזמן באמצעות מודד כוח". אין תאריך על המסמך, אך המספר 5 כתוב בכותרת הגרף, דבר המרמז כי גרף זה, ובעצם סימולציה זו, הינה חלק מסדרה של ניסויים דומים.

על מנת להבין לעומק את משמעות

הגרף, פנתה סוכנות הידיעות איי-פי לדויד אלברייט, האחראי על המרכז למדעים וביטחון בינלאומי, אליו נוהגת ארה"ב לפנות בנוגע לסוגיות הגרעין האיראני. אלברייט הסביר כי הגרף נראה אמין אך ייתכן כי הוא ניסיון להבנות תהליך גרעיני מסוים ולאו דווקא מבוסס על חלק מתכנון ליצירת נשק אמיתי.

"התפוקה גדולה מידי," אמר אלברייט וציין כי הניסויים הראשונים בתחום, בצפון קוריאה, הגיעו לעוצמות של קילוטונים בודדים. הוא הוסיף כי מכיוון שהגרף הוא כנראה אחד מתוך סדרת גרפים, סביר כי האחרים מראים תפוקות נמוכות יותר, וקרובות יותר למה שפיצוץ מבוקר בניסוי יכול להפיק.
בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הסבירו כי ברשותם סידרה של מסמכים דומים לגרף, אשר השיגו בעזרת שירותי מודיעין של מדינות החברות בסוכנות, על מנת לחקור חשדות כי איראן מנסה לייצר נשק גרעיני.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים