במקום ניסור - החלו להרוס את הבתים באולפנה

כדי להימנע ממראות של הרס בתי מתנחלים החליט נתניהו להשקיע סכום עתק בהעתקת הבניינים לאתר אחר בבית אל. אולם, לאחר שהפינוי המורכב כבר החל - עלה פתאום דחפור על הבתים

עמיחי אתאלי | 28/11/2012 8:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי הצהרות פומביות על ניסור והעתקה של הבתים בשכונת האולפנה בבית אל במקום להרוס אותם, ולאחר השקעה של מיליוני שקלים בפרויקט הניסור, הגיעו אתמול (ג') במפתיע דחפורים לשכונה - והחלו להרוס את הבתים.
העתקת מבני האולפנה בתחילת החודש
העתקת מבני האולפנה בתחילת החודש צילום: עמיחי אתאלי


בתחילת יוני, בעיצומו של המשבר סביב חמשת הבניינים בשכונה שנבנו על קרקע פלסטינית, הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו לחברי סיעת הליכוד בכנסת תוכנית חדשה: ניסור והעתקת הבתים למקום חלופי בתוך שטח הישוב בית אל.

למרות שהניסור וההעתקה היו כרוכים בעלויות גבוהות פי כמה מהריסה ובנייה של בתים חדשים, העדיף נתניהו להימנע ממראות דחפורים שהורסים בתים בהתיישבות בעת שהוא ראש הממשלה.

בסופו של דבר, לאחר מו"מ ממושך בין שלוחיו של נתניהו לבין הרב זלמן מלמד, ראש ישיבת בית אל והמנהיג הרוחני של תושבי השכונה, הגיעו הצדדים להסכמה: במקום חמשת הבניינים שייהרסו ובהם כשלושים דירות, ייבנו בבית אל 300 יחידות דיור חדשות. בנוסף סוכם כי חמשת הבניינים לא ייהרסו אלא יפורקו לחלקים ויורכבו מחדש במיקום אחר בבית אל.

לפני כחודש תועדה במעריב תחילת עבודות הניסור. אולם, אתמול הגיע לשכונה במפתיע דחפור והחל להרוס את הבתים שנותרו במקום. צלמת סוכנות "תצפית‭,"‬ ענבל גרוס, ניסתה לצלם את עבודות ההריסה, וכשהפועלים הבחינו בה הם הפסיקו את עבודת הדחפור וניסו להרחיקה מהמקום.

ייתכן ועל גניזת תוכנית הניסור ניתן היה ללמוד מפניה של המדינה לבג"ץ. לפני כשבועיים ביקשה פרקליטות המדינה מבג"ץ לקבל ארכה של שישים יום לפינוי הבתים. בבקשה נכתב כי "כבר מלכתחילה היה ידוע שמדובר בסוג עבודה חריג הטומן בחובו סיכונים בטיחותיים רבים, ומפאת חדשנותו של הפרויקט, אין למשרד הביטחון ניסיון וידע בביצועו‭."‬

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: ממשלת ישראל מחויבת להשלים

את העתקת מבני האולפנה בבית אל, על-פי לוחות הזמנים שנקבעו בבג"ץ. עד כה הושלמו במלואן העבודות לניסור והעתקת שניים מתוך חמשת המבנים, ובימים אלה מתבצעות עבודות במבנים ‭.4-3‬ כדי לעמוד בלוחות הזמנים של בג"ץ, קרי השלמת העבודות עד 1 בינואר ‭,2013‬ נערך אגף אמו"ן במשרד הביטחון, כזרוע הביצוע של הממשלה, לפרק חלקים מהמבנים, במקביל להמשך תוכנית הניסור".

צילום: ענבל גרוס, סוכנות תצפית
דחפור הורס בית בשכונת האולפנה, אתמול צילום: ענבל גרוס, סוכנות תצפית
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים