מבצע

שינוי בהוראות: לחיילים בגבול עזה אסור לירות

מציאות חדשה בדרום: חקלאים פלסטינים יכולים לעבד את אדמתם בסמוך לגדר, ולחיילים אסור לירות על חוליות גם אם הן מציבות משגר. אלוף פיקוד הדרום רוסו: "כרגע השינוי בשטח קיצוני"

אחיקם משה דוד | 28/11/2012 8:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שבוע לאחר מבצע "עמוד ענן‭,"‬ המציאות הביטחונית בגבול עזה מתעצבת מחדש: ידם של חיילי צה"ל נוקשה יותר על ההדק, חקלאים משני הצדדים מעבדים את אדמותיהם במרחק קצר מהגדר וגם אם חוליית חמאס תכוון משגר רקטות לעבר ישראל, לא ימהרו לירות עליה.
משקמים מנהרה שהופצצה בעמוד ענן, אתמול
משקמים מנהרה שהופצצה בעמוד ענן, אתמול צילום: אי-פי


במסגרת ההבנות שלאחר המבצע שונו הוראות הפתיחה באש. לפני המבצע היו יורים באופן כמעט קבוע בכל עזתי שמתקרב לגדר, אבל כעת המצב שונה לחלוטין. תושבי עזה מתקרבים לגדר לעיתים והוראות הפתיחה באש מחמירות יותר. גם אם הם פוגעים בגדר אין ירי אוטומטי ועל חיילי צה"ל לבצע לעברם נוהל מעצר חשוד עד ירי ברגליים ולא מעבר לכך.

גם בעומק עזה השתנו הפקודות. אם עד עתה, כאשר חוליית מחבלים הייתה מציבה משגר בדרך לירי, היו תוקפים אותה מהאוויר מיד. כעת נוצרים בצה"ל את האש ולא ירו לעברה, אלא אם החוליה תפעל לירות באופן ממשי.

כך למשל, ביום רביעי שעבר, שעתיים לאחר הפסקת האש, זיהו מפקדי צה"ל בגבול חוליה המציבה משגר רקטה וביקשו את אישור מפקד פיקוד דרום האלוף טל רוסו לירות לעברה - אך האלוף לא אישר את הירי. צה"ל מאפשר לחקלאים מעזה לעבד את אדמותיהם עד מרחק של מאה מטר מהגדר במקום מרחב גדול פי שלוש שהיה עד לפני המבצע וגם דייגי עזה קיבלו הקלות מאז תום המבצע.

בצה"ל אומרים כי חלק מההרתעה כלפי ארגוני הטרור הוא החשש שלהם שאם הם יפרו את ההבנות, גם ההטבות שקיבלו יפגעו. בצה"ל הופתעו לטובה מהשקט המיידי והמוחלט בגבול עזה לאחר הפסקת האש.

מלבד קביעת הנהלים החדשים מי שיכול לרשום לעצמו ניהול מוצלח של המבצע עם מינימום תקלות ונפגעים הוא האלוף רוסו, שמתמודד בימים אלו על תפקיד סגן הרמטכ"ל. אתמול אמר: "נדרש פרק זמן סביר עד שנדע האם השגנו את היעדים. כרגע השינוי בשטח קיצוני. גמרנו את המבצע עם סוג של הסדרה ובשטח יש שקט מוחלט‭."‬

בפיקוד

דרום החלו אתמול (ג') בתחקירים ראשוניים של המבצע וההערכה היא כי שוקמה ההרתעה של צה"ל. על פי נתוני המבצע החמאס ספג מכה קשה מאוד, גם בשל חיסול אחמד ג'עברי ובכירים נוספים, אולם בעיקר בגלל חיסול כמעט מוחלט של מערך השיגור ארוך הטווח שלו לאחר עבודת איסוף.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים