קהיר: גז מדמיע נורה על מפגינים בכיכר תחריר

כוחות הביטחון מנסים להדוף מאות מפגינים בכיכר תחריר אחרי יממה של הפגנות המוניות נגד החלטתו של הנשיא מוחמד מורסי לקחת לעצמו סמכויות שלטון נרחבות. במהלך הלילה הוצבו משרדים של האחים המוסלמים באלכסנדריה ובערים נוספות. שגרירות ארה"ב: העם המצרי אמר שנמאס לו מדיקטטורה

חיים איסרוביץ | 28/11/2012 8:48 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בכיכר תחריר שבמרכז קהיר התחדשו הבוקר (ד') העימותים בין כוחות הביטחון המצריים לבין מאות מפגינים שמוחים על החלטתו של הנשיא מוחמד מורסי לקחת לידיו סמכויות שלטון נרחבות. במהלך הלילה הוצתו משרדים של האחים המוסלמים, תנועתו של הנשיא האיסלאמיסטי.

- מצרים: הפגנת ענק אלימה נגד מורסי
- קצינים מצרים תומכים במפגינים
- מצרים: מורסי נטל סמכויות נרחבות

בצילומים מכיכר תחריר, נראו אנשי הביטחון יורים גז מדמיע לעבר קבוצות המפגינים. רשת אל ערבייה דיווחה כי כוחות הביטחון מנסים למנוע מההמונים לצאת מהכיכר לעבר מתחם השגרירות האמריקאית.
 
מפגינים נגד מורסי סמוך לקהיר.
מפגינים נגד מורסי סמוך לקהיר. צילום: אי-פי-אי

במהלך הלילה הוציאו המפגינים את זעמם על מפלגת השלטון של הנשיא מורסי. משרדי תנועת האחים המוסלמים בעיר אלכסנדריה הוצתו ועדי ראייה סיפרו כי המפגינים השליכו רהיטים וציוד לרחוב כשהם צועקים "העם רוצה את הפלת המשטר".

"כוחות הביטחון המרכזי סירבו לאבטח את המשרד של מפלגת החירות והצדק (הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים) כדי שלא להיות מעורבים בעימותים", אמר גורם בשירות הביטחון של אלכסנדריה בשיחה עם אל מסרי אל יום, אחרי שנשאל מדוע לא היו אנשי ביטחון בזירה.

גם במנסורה, בירת מחוז דקהלייה שממזרח לקהיר, עלו המשרדים של מפלגתו של הנשיא מורסי באש אחרי שעשרות מפגינים השליכו בקבוקי תבערה לעבר המבנה. שישה בני אדם נפצעו בעימותים בין מתנגדי הנשיא לבין תומכיו. ובעיר דמנהור, מאות בני אדם ניסו להסתער על משרדי האחים המוסלמים, אולם כוחות הביטחון הצליחו להדוף אותם באמצעות ירי מסיבי של גז מדמיע.

בעיר מחאלה שבדלתא של הנילוס היו עימותים קשים בין תומכי המשטר לבין מתנגדיו. מפלגת החירות והצדק דיווחה כי 200 מתומכיה נפצעו בהתנגשויות והאשימה את המשטרה כי היא לא עצרה את המפגינים וכי המפגינים מנעו מחברי האחים המוסלמים שנפגעו את הטיפול הרפואי.
צילום: אי-פי-אי
מפגינים בכיכר תחריר . צילום: אי-פי-אי
מובארק "עוקב בעניין"

אתמול היה יום המחאה הנרחב ביותר נגד החלטתו של הנשיא מורסי לקחת לידי סמכויות נרחבות, שבין השאר מבטלות את הרשות השופטת. יותר מ-200 אלף מפגינים התקבצו בכיכר תחריר, בהם גם אזרחים שהצביעו בבחירות עבור הנשיא האיסלאמיסטי. "אני פה כדי למחות על ההחלטות הרודניות של מורסי", אמר הסטודנט להנדס, מוחמד רשוון.

גורמים במצרים סיפרו כי הנשיא המודח, חוסני מובארק, עוקב "בעניין רב" אחרי האירועים מבית הכלא טורה יחד עם בניו עלאא וגמאל. לפי הדיווחים, מובארק אמר כי מה שמתרחש במדינה כיום הוא "כאוס" וכי זה המצב הבלתי נמנע שממנו הוא הזהיר בעבר. מובארק גם יצא נגד הצו הנשיאותי של מורסי, שלוקח לעצמו סמכויות נרחבות, וציין כי אפילו הוא לא נקט בצעדים כאלה.

עד כה נהרגו שלושה בני אדם בעימותים על רקע צעדיו של הנשיא. אתמול נהרג מפגין מהמפלגה הליברלית אחרי שנפגע משאיפת עשן. טלעת פהמי, בכיר במפלגת הברית העממית הסוציאליסטית, סיפר כי "גז מדמיע נורה על ידי כוחות הביטחון לעבר האוהל בו נמצא הפעיל. הוא התעלף, הועבר לטיפול נמרץ בבית החולים ושם מת לאחר רבע שעה".מוחמד עות'מן, יושב ראש חבר עורכי הדין בצפון קהיר, הכריז במסגרת תהלוכה שקיימו עורכי הדין לעבר כיכר תחריר, כי "מיליון המפגינים לא יעזבו את הכיכר עד שיבוטלו כל הצווים החדשים עליהם הכריז מורסי". עות'מן הוסיף: "הניסיון של מורסי לסגור עסקאות עם ועד השופטים, ובכך לנסות להעביר את הצו המבטל את סמכות בית המשפט, לא יצליח."

בממשל האמריקאי ציינו כי הם עוקבים בדאגה את ההתרחשויות במצרים, אולם נמנעו מלצאת ישירות נגד מורסי. "אני חושבת שאנחנו עדיין לא יודעים מה יהיה התוצאות של המעשים האלה. אבל זה עדיין רחוק משלטון יחיד", אמרה דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולנד.

בשגרירות האמריקאית בקהיר היו פחות נייטרלים. "העם המצרי הבהיר במהפכה של 25 בינואר שנמאס להם מדיקטטורה", נכתב בציוץ בחשבון הטוויטר של הנציגות הדיפלומטית.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים