מורים למדעים: אוסרים עלינו ללמד על האבולוציה

לטענת מורים רבים, בהשתלמויות שהם עוברים נאמר להם לא ללמד על התפתחות המינים בכיתות. הסיבה: התחשבות במגזר הדתי. משרד החינוך: "הנושא נלמד בשיעורי הביולוגיה בתיכונים"

עמרי מניב | 28/11/2012 9:39 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות:
מורים רבים לתחומי המדעים חושפים כי בהשתלמויות נאמר להם כי אין ללמד את תחום האבולוציה בכיתות, וכי הקורסים שהם עוברים בנושא נועדו אך ורק להבנתם. מדריך המעביר השתלמויות למורים, המבקש לשמור על עילום שם, מעיד כי קיבל הנחיות ברוח זו מאנשי המשרד.

לפני שנה נחשף במעריב כי רק אחד מכל 200 תלמידים נבחן לבגרות בנושא האבולוציה, 515 תלמידים מתוך קרוב ל-90 אלף נבחנים, וכעת, על פי עדויות חדשות של מורים ומדריכים, משרד החינוך נוקט צעדים אקטיביים כדי למנוע את לימודי תאוריית התפתחות המינים. 
אבולוציה, לא בבית ספרנו
אבולוציה, לא בבית ספרנו 


"היינו בהשתלמות בנושא גנים ורצפים של DNA, וכל הזמן אמרו לנו שהגנים שלנו מאוד דומים לקופים ולחיות אחרות, אבל אסור להשתמש במילה אבולוציה, בטח לא בקונוטציה הזו", מספרת ר', מורה בתחומי המדעים.

"עברנו מערכי שיעור על הדמיון הגנטי בין גורילה, אדם וחיידק, ואף הוסבר לנו שהגורילה היא האב הקדמון שלנו, אבל נאמר לנו מפורשות שאסור לנו לומר על זה מילה בכיתה, אסור להשתמש במילה אבולוציה ואסור לערוך השוואה לגורילות. זה היה הכלל הראשון והוא חזר על עצמו שוב ושוב".

ר' מספרת כי היא, כמו גם שאר המורות שהשתתפו בהשתלמות, הגיבו בתדהמה. "המורים שאלו מה הסיבה לכך והוסבר שהמגזר הדתי לא מאמין באבולוציה וזו ההנחיה במשרד החינוך. אני מלמדת תלמידים, חלקם מבריקים, שרוצים לחקור בעתיד ולהוביל במדע, אבל אסור להם להשוות בין כרומוזומים שלנו לשל גורילה".
"קוברים את דרווין"

מורה נוספת, שהשתתפה בהשתלמות במכון ויצמן, אמרה: "אני מניחה שהנשיא ויצמן היה מצטמרר לדעת שבמוסד המחקר המדעי המפואר הזה מעבירים השתלמויות שבהן קוברים את דרווין". גם היא מספרת: "מסבירים לנו על אבולוציה, אבל כל הזמן מסייגים שזה רק לטובת ההבנה שלנו, שבכיתות אסור להשתמש במילה הזו. התשובה הזו לא מספקת אותי. מה זה, הדרום החשוך בארה"ב?".

מדריך בתחום המדעים, המעביר השתלמויות מטעם משרד החינוך, הודה בשיחה עם מעריב כי אלו הם אכן פני הדברים. "קיימת בעיה בתחום האבולוציה מול משרד החינוך בגלל הרגישות לבתי ספר דתיים", הוא אומר. "בהשתלמויות אנחנו עדיין מלמדים את זה, אבל נוקטים ברגישות הנאותה, למורים אומרים שהנושא לא מיועד לתוכנית הלימודים אלא רק להבנה שלהם".

יש לציין כי באופן רשמי לא יצאה הנחיה מטעם משרד החינוך האוסרת על לימודי האבולוציה, אך מדובר בתהליך לא פורמלי המתרחב עם השנים. במשרד טוענים כי הנושא שזור בתוכנית הלימודים, אולם לתאוריית מוצא המינים ולעיסוק באדם

בהקשר האבולוציוני, אין לו כל זכר.

כמעט כל התלמידים המסיימים 12 שנות לימוד אינם מכירים את התאוריה המדעית הסוברת כי המינים השונים התפתחו מאב קדמון משותף, ומכירים רק את תפיסת הבריאה הדתית. הנושא נלמד עד שנת 1993 כנושא חובה, אך התוכנית הנוכחית שנכנסה לתוקפה ב-2003 וזכתה למהדורה מעודכנת לפני שנתיים, צמצמה באופן משמעותי את מקומו של התחום. בפועל, הוא נלמד רק בתיכונים ספורים.

בשנת 2011, 15 אלף תלמידים ניגשו לבחינת הבגרות בביולוגיה. בתחום יש שלושה נושאי ליבה, אותם התלמידים מחויבים ללמוד. לצדם יש נושאי בחירה, והאבולוציה הוא אחד מהם. מנתוני משרד החינוך, שנחשפו במעריב, עולה כי רק 515 תלמידים בחרו בנושא. "בגלל רגישות הנושא אצל קבוצות מסוימות, העמקה בנושא האבולוציה נלמד רק כנושא בחירה", כתבה לפני שנה המפקחת-מרכזת של תחום הביולוגיה במשרד החינוך, רותי מנדלוביץ', בתשובה לפנייתה של ח"כ עינת וילף (עצמאות). "צר לי שלימוד הביולוגיה אינו חובה לכלל התלמידים".

"האבולוציה מצריכה בשלות נפשית"

הרב דוד סתיו, רב היישוב שוהם ויו"ר ארגון רבני צהר, העביר אתמול (ג') הרצאה בפני סטודנטים דתיים בנושא היחס בין תורת האבולוציה לתורת היהדות. "ישנן שתי גישות בחינוך הדתי לאומי לסתירות בין עולם האמונה לבין המדע", הסביר בשיחה עם מעריב.

"אחת מבטלת את המדעים הלא מדויקים. הגישה המרכזית, בהובלת הרב קוק, גורסת שבמהות לא יכולה להיות סתירה בין מדע, העוסק בחלקים החיצוניים, לבין אמונה בחלקים הפנימיים, מוסריים. השאלה כיצד נוצר האדם אינה שאלה היסטורית או ביולוגית. האמירה שבריאתו של האדם מקרית זו הערכה, לא מדע. הבעיה שלנו עם האבולוציה נטועה ביכולת שלנו לבוא לאדם בדרישות מוסריות ולא לראות בו בעל חי משוכלל".

הרב סתיו מוסיף כי "אנחנו לא מפחדים ממדע ומתורת האבולוציה, זה עניין של גיל, מאחר וזה מצריך בשלות נפשית".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "פרק האבולוציה נלמד בתיכונים העל יסודיים בלימודי הביולוגיה במסגרת יחידות החובה. מהמשרד לא יצאה כל הנחייה אחרת בעניין".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים