תמיכה אירופית גוברת במהלך הפלסטיני באו"ם

ספרד, שווייץ ודנמרק הצטרפו לצרפת ומדינות נוספות שהודיעו כי יצביעו מחר בעד הבקשה הפלסטינית לקבל מעמד של "מדינה לא חברה" בעצרת הכללית. בריטניה ואוסטרליה יימנעו, גרמניה תצביע נגד

סוכנויות הידיעות | 28/11/2012 12:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
המהלך הפלסטיני לקבלת הכרה באו"ם צובר תאוצה: ספרד הצטרפה היום (ד') למדינות האירופיות שהצהירו כי הן מתכוונות לתמוך מחר בהצבעה בעצרת הכללית על קבלת בקשת הפלסטינים לקבל מעמד של "מדינה לא חברה". גם בשווייץ הביעו תמיכה ביוזמת הרשות הפלסטינית, בעוד אוסטרליה ציינה כי תימנע בהצבעה.
 
צילום: רויטרס. עריכה: עדי קינן
צילום: רויטרס. עריכה: עדי קינן
צילום: רויטרס. עריכה: עדי קינן

 
- הפנייה הפלסטינית: לא יהיו סנקציות ישראליות
- צרפת תתמוך בבקשה הפלסטינית
 
"ספרד תצביע 'בעד' מחר על בקשת הפלסטינים, בהתאם להיסטוריה שלנו ומאחר שאנחנו מאמינים כי זה הפתרון הראוי ביותר כדי לנוע לעבר השלום", אמר שר החוץ, חוזה מנואל גרסיה-מרגיו, לחברי הפרלמנט במדריד.
 
אבו מאזן באו
אבו מאזן באו"ם. צילום ארכיון: אי-פי
   
"בתור ממשלה, היינו מעדיפים אם לא היינו צריכים להגיע להצבעה כי זה היה אומר ששיחות השלום התקדמו", הוסיף השר הספרדי.

גם בשווייץ הבהירו כי הם יתייצבו מאחורי הבקשה הפלסטינית. המועצה הפדרלית אמרה כי נוסח ההחלטה שהוצג בפני העצרת הכללית "מועיל ופרגמטי" ולכן בכוונת המדינה להצביע בעד ההכרה ברשות הפלסטינית בתור "מדינה בלתי חברה".

שר החוץ של דנמרק הכריז "בשמחה" כי ארצו מצטרפת לתומכי ההצעה. "מדובר בנוסח מתון שמדגיש את הצורך בשיחות שלום ובפתרון מוסכם של שתי מדינות שיבטיח לפלסטינים מדינה בטוחה ובת קיימא לצד ישראל", אמר וילי סובנדל.
צילום: אי-אפ-פי
הנציגים הפלסטיניים באו''ם סוחבים כיסא סמלי לעצרת הכללית. צילום: אי-אפ-פי
ארה"ב נגד צרפת

אין רק תומכות: גרמניה הודיעה בשעות הצהריים כי היא תצביע נגד המהלך הפלסטיני, כך מסר דובר של הממשלה. בריטניה החליטה שלא לבחור צד והודיעה שתימנע.

כבר אתמול הודיעו כמה מדינות אירופיות, ובראשן חברת מועצת הביטחון הקבוצה צרפת, כי הן יתמכו בפלסטינים מחר. "נצביע בעקביות ובבהירות", אמר שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס. "במשך שנים, עמדתה העקבית של צרפת הייתה להכיר במדינה פלסטינית". בלגיה, לעומת זאת, תימנע.

הממשל האמריקאי, שיחד עם ישראל מוביל את ההתנגדות לבקשה הפלסטינית, ביקרו את ההחלטה הצרפתית. "אנחנו לא מסכימים עם בת בריתנו הוותיקה בנושא הזה. הם יודעים את זה", אמרה דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולנד. "אבל זו ההחלטה הריבונית שלהם".

ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, הכריזה כי ארצה תימנע בהצבעה

מחר, וזאת אחרי שעשרה משרי הממשלה הזהירו כי היא תעמוד בפני מרד בתוך המפלגה אם היא תמשיך להתנגד לבקשה הפלסטינית. בעקבות זאת, דרש נשיא הפדרציה הציונית באוסטרליה, פיליפ צ'סטר, לקיים שיחה דחופה עם גילארד כדי לקבל הבהרות.

המשלחת הפלסטינית באו"ם מסרה כי אמש הועבר רשמית נוסח ההחלטה למזכירות העצרת הכללית, וכי למרות הלחץ הישראלי והאמריקאי לא בוצעו שינויים בטיוטה, בעיקר בכל הנוגע ליכולתה של הרשות הפלסטינית לפנות לבית הדין הבינלאומי.

בהודעת משרד החוץ הפלסטיני נאמר כי ההחלטה לגשת לאו"ם היא "זכות מובנית של העם שלנו" וכי היא נובעת מכישלון המשא ומתן המדיני וההמשך התוקפנות ומדיניות ההתנחלות של ישראל. ברשות הביעו את תודתם לכל המדינות שהסכימו לאמץ את ההחלטה בעצרת הכללית.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים