ניסו שחם יואשם בביצוע מעשים מגונים

לראשונה בתולדות משטרת ישראל, יועמד ניצב לדין פלילי בהאשמות של עבירות מין, מרמה והפרת אמונים כנגד 9 שוטרות: "עשה שימוש במעמדו כדי לפרוס חסות על שוטרות צעירות"

אבי אשכנזי | 28/11/2012 20:08 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: ניסו שחם
המחלקה לחקירות שוטרים החליטה להעמיד לדין את ניסו שחם, שכיהן כמפקד מחוז ירושלים במשטרה. לראשונה בתולדות המשטרה, יועמד ניצב לדין פלילי בהאשמות של עבירות מין, מרמה והפרת אמונים.
האשמות קשות. ניסו שחם
האשמות קשות. ניסו שחם צילום: פלאש 90


לאחר חקירה שנמשכה למעלה משלושה חודשים, החליטה המחלקה לחקירות שוטרים, כי אספה מספיק ראיות להעמיד לדין את ניצב שחם. הוא יואשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, מעשים מגונים והטרדות מיניות כנגד 9 שוטרות שהיו תחת מרותו.

עפ"י החשדות, שחם חשוד כי במהלך שירותו בקצין במשטרה, "עשה שימוש במעמדו כדי לפרוס חסות על שוטרות צעירות, בתפקידים זוטרים ובפער גילאים משמעותי ממנו, שהיו כפופות אליו וניהל איתן קשרים מיניים בהסכמתן, אך בניגוד לחובות החלים עליו כקצין משטרה בכיר וכמפקד", כך עפ"י הודעה שפרסמה המחלקה לחקירות שוטרים.

לטענת מח"ש, למרות קשריו המיניים עם השוטרות הזוטרות, לא נמנע ניצב שחם מלדון בעיניינם ובהזדמנויות שונות דאג להן מתוקף תפקידו ועל פי החשד, עזר להן לקבל בקשות שונות שהתבקש על ידן. בין היתר הוא דאג לשיבוצם בסיוע ללימודים או לשינוי מקום שירות על פי בקשתן של השוטרות.
פגע באמון הציבור והמשטרה

בחלק מהמקרים, לטענת חוקרי מח"ש, השיבוצים וההחלטות השיבוציות בוצעו בניגוד לעמדות של מפקדם הישירים, שאף הם היו כפופים לו. במח"ש טוענים כי עפ"י החשד, ניצב ניסו שחם פעל במקרים כאלה שהוא במצב של ניגוד עניינים מבלי שדיווח לממונים עליו על שלו עם אותן שוטרות: "בפעולתו זו, פעל באופן שיש בו לפגוע באמון השוטרים ובמפקדיהם, בתפקידה של המשטרה ואמון הציבור בה", נכתב בהודעה.

יחד עם זאת, העבירה החמורה של ניצול מרות, לא הוכחה ע"י חוקרי מח"ש. בהודעה שפרסמה המחלקה לחקירות שוטרים נאמר: "לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שהסכמתן של השוטרות הושגה עקב ניצול יחסי מרות, אך לנוכח הצטברות המעשים, מעמדו הרם של הקצין ומעורבותו האישית בענייני

השוטרות, תוך ניגוד עניינים לכאורי, התגבש החשד לביצוע העבירות של מרמה והפרת אמונים", נאמר בהודעה.

חוקרי מח"ש יודעים כי בחקירה נמצאה תשתית מערכתית וכי 4 שוטרות זוטרות שהיו כפופות לקצין שחם, הוא ביצע בהן מעשים מגונים או מעשים שיש בהם הטרדה מינית, שבחלק מהמקרים שלא בהסכמתן.

במהלך החקירה נדרש שחם שלוש פעמים להתייצב בחדרי החקירות של מח"ש בירושלים  והוא אף עומת עם חלק מהשוטרות, חוקרי מח"ש הודיעו כי הוא השיב על מרבית שאלות החוקרים. בשעות הערב זומנו סנגוריו של שחם למחלקה לחקירות שוטרים, שם נמסר להם עיקרי טיוטת כתב האישום שמח"ש מתכוונים להגיש והם יידרשו להתכונן לשימוע שייערך לשחם כבר בזמן הקרוב.

אווירה קשה במחוז ירושלים

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב סבאג, הסנגוריות של ניצב משנה שחם אמרו כי "אנו סבורות שלא נעברו ע"י ניצב שחם עבירות פלילות וננסה לשכנע בכך את מח"ש בהליך השימוע. אנחנו מאמינות שבמסגרת הליך זה ייבדקו הדברים לעומקם ותיבחן עצם השאלה אם להגיש כתב אישום בפרשה. מח"ש עצמה הודיעה שטרם הוגשה עמדתה הסופית וההחלטה תיפול רק לאחר שיישמעו הטיעונים שלנו".

במחוז ירושלים האווירה קשה ,בין היתר, בעקבות הודעת מח"ש על ההתנהלות במחוז לגבי חלק מן
השוטרות המעורבות בפרשה שזכו להעדפות פיקודיות לאחר שקיימו מערכת יחסים מינית עם מפקדם.
"זה בהחלט יום קשה למשטרה ולמחוז, אמר קצין בכיר במחוז,  "אני יכול להגיד שכל השוטרות כבר לא נמצאות במחוז ומח"ש העביר אותן לתפקידים אחרים, אבל זה בהחלט לא נעים שכך התנהלו הדברים".

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו ששוהה כעת בערב שמקיימת המשטרה בנושא אלימות כנגד נשים בהיכל
התרבות בכפ"ס, מסרב לפי שעה להתייחס לפרשה. בסביבתו אומרים "עסקנו בפרשה הזו רבות המפכ"ל אמר את דבריו לגביה וכעת זה אינו הזמן להמשיך ולהתייחס לנושא".

כזכור, שחם עזב את תפקידו כמפקד מחוז ירושלים של המשטרה בעקבות חקירה סמויה שנערכה במחלקה לחקירות שוטרים. אז נחשד בקשר לעבירות של הטרדה מינית, מעשה מגונה ובעילה אסורה בהסכמה שביצע לכאורה בשוטרות תחת פיקודו. בחקירתו בקיום יחסים בהסכמה עם קצינה שלא הייתה בפיקודו הישיר ולא היו ביניהם יחסי מרות.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים