טלטלה

מצרים: בעוד שבועיים – משאל עם על יישום החוקה האיסלאמית

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, קיבל לידיו את טיוטת חוקת המדינה החדשה, הקובעת כי חוקי המדינה יתבססו בראש ובראשונה על חוקי הדת. ועדת החוקה המצרית השלימה את ניסוח המסמך בהליך בזק, כדי לעקוף את התנגדותה של מערכת המשפט

אסף גבור | 1/12/2012 22:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מצרים בדרך לשלטון דתי? הנשיא המצרי, מוחמד מורסי, קיבל היום (שבת) לידיו את טיוטת החוקה החדשה, הקובעת כי החוק העליון במדינה יתבסס על השריעה והדת האיסלאמית. מורסי הודיע כי בעוד שבועיים בדיוק ייערך בארצו משאל עם על יישומה של החוקה החדשה.

- שופטי בית המשפט העליון במצרים: מורסי הכאיב לנו
- מורסי: "אני לא פרעה החדש, ישבתי בכלא כי הגנתי על החוק"

תומכי מורסי בקהיר.
תומכי מורסי בקהיר. "הקוראן הוא החוק" צילום: אי-אף-פי
בנאום שנשא לאחר קבלת המסמך מידי חברי ועדת החוקה, קרא מורסי לקיים דיאלוג פנים מצרי כדי לסיים את האלימות בין תומכיו ובין מתנגדי השלטון.

"אנחנו מקווים שאזרחי מצרים יביע ואת דעתם באמצעות משאל העם ומזמין את הגופים ואת המפלגות שלא הצטרפו עד כה לדיונים על עתידה של מצרים לקחת חלק בהם", קרא הנשיא, איש תנועת "האחים המוסלמים".

"טיוטת החוקה אימצה את עקרונות האזרח כעניין המהותי, ניצחון החוקה הוא ניצחון העם ובסופה יינתן כוח  משמעותי לעם על חשבון סמכויותיו של נשיא הרפובליקה המצרית", הוסיף. "זהו הישג של שאיפות ורצונות העם בהרבה מובנים".

בתחילת נאומו שיבח מורסי את עבודתם המהירה של חברי אסיפת החוקה, שפעלו תחת לחץ כבד. הוא ציין גם את קורבנות המהפכה - "הם לא מתו לחינם, הם הובילו לשחרורה של מצרים ולגיבוש החוקה החדשה".

יושב ראש אסיפת  החוקה, חסאם אלגריאני אמר כי "חברי האסיפה עשו מאמצים כדי להכין את טיוטת החוקה בזמן המהיר ביותר, אנחנו מקווים שמשאל העם יביע אמון בחוקה שגיבשנו".
"הקוראן הוא החוק"

טיוטת החוקה קובעת מעל הכל כי חוקי המדינה יתבססו על חוקי השריעה והדת האיסלאמית והועברה לאישורו של הנשיא המצרי בהליך בזק, במטרה למנוע ניסיון התנגדות מצד מערכת המשפט.

חברי ועדת החוקה הספיקו להשלים את ניסוחה בזריזות, ועשו זאת זמן קצר לאחר ששופטי בית המשפט העליון הודיעו כי בכוונתם לפרק את הוועדה המגבשת את החוקה.

הליברלים במצרים, מתנגדיו של מורסי, טוענים כי חברי אסיפת החוקה  לא מייצגים את העם אלא את המפלגות האיסלאמיות. בתגובה,

ענה להם דובר האסיפה, מוחמד אלצאווי, כי גם אם בית המשפט יחליט לפזר את ועדת החוקה, העם עדיין יוכל להצביע על הנוסח שגובש לה.

במהלך סוף השבוע התקיימו הפגנות מחאה נגד הנשיא ונגד ההחלטה שלו לקחת את הסמכויות השיפוטיות מידי הרשות השופטת במצרים. מנגד, בשבת האחרונה נערכה בקהיר הפגנת תמיכה בנשיא של חברי תנועת האחים המוסלמים והמפלגה הסלאפית. המפגינים הביעו שביעות רצון מנוסח החוקה החדש, וקראו במהלך העצרת: "הקוראן הוא החוק".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים