מערכת הביטחון נגד ההחלטה על הרחבת הבנייה בשטחים

חמישה שרים השתתפו בהתייעצות בסופה הוחלט להוסיף 3,000 יחידות דיור מעבר לקו הירוק. במערכת הביטחון הזהירו: "סנקציה מיותרת". ההכרעה התקבלה בשבוע שעבר, אך לא דווחה עד לרגע האחרון. הבית הלבן עודכן רק שעתיים לפני הפרסום

אלי ברדנשטיין, אריק בנדר ואסף גבור | 2/12/2012 7:11 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כיממה לאחר ההכרה בפלסטין כמדינה משקיפה באו"ם הגיעה התגובה: ישראל החליטה לאשר בנייה של עוד 3,000 יחידות דיור בירושלים וביהודה ושומרון. בנוסף יקודמו הליכי תכנון של אלפי יחידות דיור בירושלים ובגושי ההתישבות, לרבות בקטע המחבר בין מעלה אדומים לירושלים, המכונה E1.

- אולמרט: הרחבת הבניה – סטירה בפניו של אובמה

עבודות בנייה במעלה אדומים.
עבודות בנייה במעלה אדומים. צילום ארכיון: אי-פי
הבית הלבן עודכן בנושא רק שלשום בצהריים (יום ו'), שעתיים בלבד לפני ההודעה לתקשורת.

ההחלטה התקבלה בהתייעצות ביטחונית שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו למרות התנגדותה של מערכת הביטחון, שסברה כי יש להשתמש בסנקציה זו רק אם הפלסטינים יחליטו לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג שיפעל נגד ישראל.

בהתייעצות השתתפו חמישה שרים: משה (בוגי) יעלון, בני בגין, דן מרידור, אביגדור ליברמן ואהוד ברק, שהיה בדרכו לוושינגטון. אף שבישראל מוצגת ההחלטה כחלק ממפת הדרכים הביטחונית, הרי שמדובר בתגובה ברורה לאירועים באו"ם.
יצרו הטעייה

ההחלטה התקבלה כבר בתחילת השבוע שעבר אבל לא דווחה לתקשורת כדי לאפשר לממשל האמריקאי למצות את מאמצי השכנוע להניא את הפלסטינים מפנייה לאו"ם. נתניהו וליברמן יצרו הטעייה וגרמו לכולם להאמין שאין בכוונתם להגיב למהלך הפלסטיני, כדי לא להסיט את הלחץ לעבר ישראל.

יש להבהיר כי רוב יחידות הדיור שאושרו לבנייה הם בתוך גושי ההתיישבות או בירושלים ויישארו בידי ישראל בכל הסדר עתידי. מרבית הבנייה תתבצע ממערב לגדר. מלבד בשכונות המזרחיות בירושלים, תאושר בנייה בקרני שומרון, במעלה אדומים ובאריאל.

במרכז ההחלטה: קידום הליכי התכנון בשטח E1, למרות שראשי הממשלה,

כולל נתניהו, העניקו התחייבות ברורה לנשיאי ארה"ב ולגרמנים שלא יבנו בשטח זה. לאורך כל השנים נמנעו ממשלות ישראל מלקדם את תוכנית הבנייה במקום, וזאת משום שבנייה ישראלית במקום תמנע רצף עתידי של המדינה הפלסטינית.

מדובר בתכנית ששנים רבות יעברו עד שתמומש - אם בכלל - בשטח. צפויות לה לא מעט תלאות וכן דיונים ממושכים בוועדות שונות, לפני שתאושר, אם תאושר. מתוך 3,000 יחידות הדיור שעליהן החליט נתניהו, לפחות מ-1,000 יש תוקף ממשי וניתן לאשרן בקרוב. היתר נמצאות בשלבי אישור ראשוניים וכל התקדמות דורשת אישור של הדרג המדיני או של שר הביטחון.

מחאת הפלסטינים

כך או כך, הפלסטינים כבר מגיבים בתקיפות על ההחלטה. במסיבת עיתונאים שקיים אבו מאזן בניו יורק לאחר ההחלטה על צירופה של פלסטין כמדינה משקיפה ציין יו"ר הרשות: "ישראל ממשיכה להרחיב את הבנייה בהתנחלויות למרות שהדבר סותר את כל החלטות האו"ם. יש לנו עכשיו את האפשרות לפנות לבית הדין הבינלאומי בעקבות הבנייה בהתנחלויות, אבל אנחנו לא מתכוונים לפנות עכשיו. זו העמדה שהבהרנו בפני האיחוד האירופי והאמריקאים".

חברת אש"ף, חנאן עשראווי, אמרה: "החלטת הממשלה הישראלית היא התקפה על אדמות המדינה הפלסטינית, הפרה ברורה של אמנת ז'נבה ופשע מלחמה. היא פוגעת באופן ישיר באדמות מדינת פלסטין המשקיפה שנקבעה על ידי האו"ם".

תייסיר חאלד, חבר נוסף באש"ף, קבע כי ההחלטה של ממשלת ישראל מלמדת על החלטה אסטרטגית חדשה של ממשלת נתניהו. "ישראל פתחה בפרויקט מובנה שמושתת על תוכנית אינטרסים אסטרטגית שתפקידה לחתוך את המדינה הפלסטינית באמצעות בנייה של התנחלויות חדשות והרחבת קיימות. הם רוצים להפוך את המדינה הפלסטינית למובלעות שמחוברות באמצעות מנהרות תת-קרקעיות וגשרים, רוצים לסגור אותנו בתוך גדרות".

חאלד ועשראווי הציעו לפנות לבית הדין הבינלאומי ולהאשים את ישראל בפשעי מלחמה וכן לפנות למועצת הביטחון שתלחץ על ישראל להפסיק את מדיניות ההתנחלויות.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים