האנגלים מפנים גב לאיחוד האירופי

מפלגת העצמאות הבריטית, הדוגלת בהתנתקות מהגוש, זכתה להישג בבחירות מיוחדות וכבר עוקפת את הליברלים בסקרים

סוכנויות הידיעות | 3/12/2012 10:14 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: בריטניה
לאחר קרוב לשני עשורים שבהם זכתה בעיקר ללעג, מפלגת "יוקיפ" (המפלגה העצמאות הבריטית), אשר חרתה על דגלה את ההתנגדות להיטמעות באיחוד האירופי, מתקרבת למרכז הבמה הפוליטית בממלכה המאוחדת.
 
מנהיג מפלגת העצמאות הבריטית, נייג'ל פאראג'.
מנהיג מפלגת העצמאות הבריטית, נייג'ל פאראג'. צילום: רויטרס
 
כבר ב-2009 זכתה המפלגה במקום השני בבחירות לנציגים הבריטים בפרלמנט האירופי, וביום חמישי האחרון הגיע הישג נוסף, כשנציגיה זכו ביותר מ-20 אחוזים מהקולות בבחירות לשלושה מושבים שהתפנו בפרלמנט הבריטי.

על אף שנחשבה עד לאחרונה לכוח שולי, "יוקיפ" אינה מפלגה בדלנית מהסוג המתמקד בשנאת זרים, אלא מפלגה שמרנית שמבקשת לשמור על עצמאותה של בריטניה מול כוחו הגדל של האיחוד האירופי. לאור זאת, יש לה את הפוטנציאל להפוך לכוח מרכזי בפוליטיקה הבריטית.

ואכן, סקר שפורסם אתמול ב"אובזרבר" מצביע על מהפך דרמטי, במסגרתו צפויה "יוקיפ" לעקוף את המפלגה הליברלית ולהפוך לראשונה לכוח הפוליטי השלישי בגודלו במממלכה. על פי הסקר, זכתה המפלגה לנתון שיא של 13 אחוזי תמיכה.

פרשנים רבים מעריכים כי המפלגה צפויה לנצח בבחירות הבאות לנציגי בריטניה בפרלמנט האירופי, שייערכו ב-2014. "הממסד הפוליטי פשוט צריך להתרגל לכך ש"יוקיפ" נמצאת כאן כדי להישאר", אמר מנהיג המפלגה נייג'ל פאראג', שמראהו מזכיר לעתים קומיקאי בריטי יותר מאשר מנהיג פוליטי, ואשר הוגדר על ידי כמה פרשנים כבעל "כריזמה מוזרה".

כדי להבין את גודל ההישג של "יוקיפ", יש לציין כי בבחירות הכלליות שנערכו ב-1997 זכו מועמדיה ב-0.3 אחוזים בלבד מהקולות. המפלגה, שלפני 15 שנים הואשמה בשנאת זרים ובגזענות, מציגה כיום לראווה מועמדת ממוצא ארגנטינאי, מועמד יליד ג'מייקה, ואחרים שאינם עונים לסטריאוטיפ ה"לבן" שהודבק לה.

אולם על אף

ההישג המרשים, "יוקיפ" עדיין רחוקה מזכייה במושב בפרלמנט הבריטי. שיטת הבחירות בממלכה, במסגרתה נבחרים הנציגים במחוזות, ולא על פי כוחה היחסי של מפלגתם בכל המדינה, תקשה עליה לתפוס נתח גדול מהפרלמנט. למרות זאת, הצלחתה של "יוקיפ" מכניסה ללחץ את המפלגות האחרות.

הליברל-דמוקרטים, שנחשבו לכוח השלישי בגודלו בפוליטיקה הבריטית (לאחר הלייבור והשמרנים), חוששים מאובדן כוח המשיכה שלהם למצביעי מחאה. גם השמרנים, שראש הממשלה מטעמם, דייויד קמרון, כינה בעבר את אנשי "יוקיפ" "חבורה של מטורללים, מטורפים וגזענים בארון", שוקלים ברצינות עסקה פוליטית עם המפלגה, כדי לנטרל את הנזק האלקטורלי שהיא צפויה לגרום להם בבחירות.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''אירופה''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים