הולכים

קדימה תנסה לטרפד עריקת חברי סיעה לרשימת לבני

תרגיל פרלמנטרי בוועדת הכנסת עלול למנוע היום את אישור בקשת הפילוג של שבעת הח“כים מקדימה המבקשים לחבור למפלגת "התנועה" ולהעביר אליה את מימון המפלגות: "אם זה לא יילך, נחשוף חומרים על לבני"

אריק בנדר | 3/12/2012 8:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פחות משבוע לאחר שהכריזה על התמודדותה בראש מפלגת
התנועה נתקלת בינתיים בקשיים. מצנע ולבני
התנועה נתקלת בינתיים בקשיים. מצנע ולבני צילום: ראובן קסטרו
"התנועה‭,"‬ הרשימה של ציפי לבני נמצאת בישורת האחרונה של גיבושה. אתמול כבר הודיע יו"ר העבודה לשעבר, עמרם מצנע, על הצטרפות ללבני והוא יהיה במקום השני ברשימה.

היום תתכנס ועדת הכנסת כדי לאשר את התפלגותם של שבעה חברי כנסת מקדימה, שהודיעו על הצטרפות למפלגתה החדשה של לבני. הח"כ השביעי שלבני ניסתה לגייס בימים האחרונים אותר לבסוף אתמול: זהו מאיר שטרית, שהודיע על חבירתו למפלגתה של לבני.

ששת הח"כים ששטרית מצטרף אליהם היו ידועים עוד קודם לכן: רחל אדטו, אורית זוארץ, מגלי והבה, יואל חסון, רוברט טיבייב ושלמה מולה. שטרית, שהודיע אתמול ליו"ר קדימה שאול מופז על החלטתו, קיבל הבטחה מלבני להיות הח"כ הבכיר מבין השבעה. לפי מה שסוכם בין השניים, הוא צפוי לקבל מקום בחמישייה הראשונה של מפלגת "התנועה‭."‬

בקדימה הודיעו אתמול כי הם מתכוונים להיאבק בפילוג הצפוי, וכי עד הדיון בוועדה ינוסחו הנימוקים המשפטיים המבקשים למנוע את המהלך. אנשי לבני חוששים כעת כי תרגיל של הקואליציה עלול למנוע מהם את אישור בקשת הפילוג.

לקדימה שני נציגים בוועדת הכנסת, יואל חסון ושלמה צפוי לפרוש. מולה. הסיעה תדרוש היום להחליף אותם, משום שהם חלק מהקבוצה שמבקשת להתפלג, ולמנות במקומם שני חברי כנסת אחרים מקדימה, הנאמנים למופז.

ההחלפה תיעשה באמצעות מסירת הודעה בע"פ במליאת הכנסת, המתכנסת היום לכינוס פגרה מיוחד. החשש בקרב אנשי לבני הוא שהקואליציה, בעלת הרוב בוועדת הכנסת, לא תתמוך בבקשת הפילוג משום שב"ליכוד ביתנו" לא מעוניינים לאפשר ללבני לקבל מיליוני שקלים למימון מפלגות ולזמן שידור.

לפי התרחיש, את הדיון ינהל יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין שעשוי לתמוך בבקשת הפילוג, ואילו שאר חברי הקואליציה ייעדרו או יימנעו בהצבעה. במקביל יתנגדו שני נציגי קדימה ובכך הבקשה לפילוג תטורפד.

ח"כ יואל חסון אמר אמש: "אנחנו מודעים לאפשרות של התרגיל הזה אבל לא נרים ידיים. לא ייתכן שבגלל תרגיל פרלמנטרי הבקשה שלנו לא תאושר, ואם זה אכן יקרה נעתור לבג"ץ‭."‬ הפילוג, אם יצא לפועל, יכניס לקופת "התנועה" מקדמות בסך ‭5.6‬ מיליון שקל עבור מימון הבחירות, סכום שיגדל עד לכעשרה מיליון שקלים לאחר הבחירות, בהתאם למספר המנדטים שתקבל. בנוסף לכך, כל חבר כנסת מתפלג זכאי לדקת שידור בתעמולת הבחירות ברדיו ובטלוויזיה, על חשבון הזמן שהוקצה לקדימה.

גורמים בקדימה אמרו אמש: "אם לא נצליח

לבלום את המהלך, נחשוף חומרים הנוגעים ללבני ולהתנהלותה, והיא תצטרך להסביר מדוע פילגה מפלגה עבור כסף‭."‬

אם כל המגעים יבשילו לשביעות רצונה של לבני, החמישייה הראשונה תכלול גם את האלוף במיל' אלעזר שטרן, ד"ר יועז הנדל, שהיה ראש מערך ההסברה של נתניהו, ושר החינוך לשעבר ח"כ מאיר שטרית, שהודיע על פרישתו מקדימה והצטרפותו ל"התנועה‭."‬

הנדל ושטרן טרם הצטרפו רשמית, ובינתיים הקימו רשימה עצמאית משלהם בשם "מפלגה לאומית ליברלית‭."‬ עד לאחרונה היו השניים במגעים עם ח"כ חיים אמסלם, העומד בראש מפלגת "עם שלם‭."‬

כמו כן הצטרפו למפלגה מרב כהן, חברת מועצת עיריית ירושלים מטעם תנועת הצעירים "התעוררות‭,"‬ שצפויה להתברג בחמישייה השנייה. גם בועז נול, ממובילי מחאת הפראיירים, צפוי להצטרף לרשימה. במקביל, לבני הציעה לעיתונאי מעריב, בן דרור ימיני, להצטרף לרשימה.

מועמדים אחרים הם השר דן מרידור, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, האלוף במיל' יצחק בן ישראל, סגנית ראש המועצה לביטחון לאומי בעבר ישראלה אורון, הרב מיכאל מלכיאור, הקונסול בעבר דניאל שק ועו"ד יובל אלבשן, סמנכ"ל עמותת "ידיד‭."‬ מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס סירב להצעתה של לבני, וכך גם האלוף במיל' שלמה ינאי.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים