פליטים נעצרים - גם אם הם שהגישו את התלונה

"נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בפלילים" מאפשר לעצור אזרחים זרים גם כשאין נגדם ראיות: "נועד להתעמר במבקשי המקלט"

יובל גורן | 4/12/2012 16:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: פליטים
אישה שהתלוננה על אלימות מצד בעלה וחזרה בה נעצרה בחשד למתן עדות שקר, כשבמקביל בעלה נעצר בחשד שתקף אותה; החקירה נגד אדם שנעצר בחשד לאונס צעירה נסגרה מחוסר ראיות, אולם האיש נשלח למאסר ממושך; אדם נעצר בחשד להחזקת ציוד צבאי בדירתו, וגם לאחר שבעל הדירה סיפר כי מדובר בציוד שלו שנשאר אצלו מהמילואים האחרונים, הדייר לא שוחרר אלא נשלח למאסר שיימשך שלוש שנים.

אם האנשים המעורבים במקרים האלו היו אזרחים ישראלים, סביר להניח שהייתה קמה צעקה והיה מתפתח דיון ציבורי נוקב באשר למעצר מנהלי של אזרחים אף שנקבע כי הם לא ביצעו כל עבירה. אבל האנשים שמעורבים במקרים הללו לא נושאים באזרחות ישראלית - מדובר בפליטים ממדינות אפריקה שהגיעו לישראל בשנים האחרונות, והאכיפה נגדם מעוגנת ב"נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בדין פלילי" במסגרת התיקון לחוק למניעת הסתננות.

מבדיקת מעריב עולה כי מאז כניסתו לתוקף של הנוהל בספטמבר האחרון, שלפיו ניתן להחזיק במעצר מסתננים שנעצרו בחשד לעבירות פליליות גם אם לא הוכחה אשמתם, נשלחו למתקן סהרונים ולמתקני כליאה נוספים מאות מסתננים ומבקשי מקלט מאריתריאה, אף שבמרבית המקרים המשטרה החליטה לסגור את התיק נגדם מחוסר ראיות. לחלופין, במקרים מסוימים נעצרו הפליטים רק בשל הגעתם לתחנת המשטרה במטרה להגיש תלונה נגד אדם אחר לאחר שנפלו קורבן לדבר עבירה.

"המקרה של הזוג האריתריאי, שבו האישה התלוננה על אלימות וחזרה בה והמשטרה עוצרת את שניהם - אותה על עדות שקר ואותו על אלימות - מהווה דוגמה מובהקת לכשל ההיגיון שנוקטות הרשויות במקרים כאלה ולאבסורד שנוצר בעקבות הנוהל הזה", אומר עו"ד אסף וייצן, היועץ המשפטי של מוקד הסיוע לעובדים זרים. "לעצור אותה על עדות שקר ואותו על אלימות נגדה - זה מהלך משולל היגיון שלא היה קורה אלמלא הרשויות היו פועלות על פי הנוהל הזה שנועד להתעמר בחייהם של מבקשי המקלט בישראל ללא כל הבחנה".

זאת ועוד, בתקופה האחרונה התקבלו דיווחים במוקד הסיוע לעובדים זרים, שמהם עולה כי יישום הנוהל, שעל פי הגדרתו נוסח כדי להגן על אזרחי המדינה מעבירות ביטחון המדינה או פגיעה בשלום הציבור, עלול דווקא לפגוע באזרחים. זאת מאחר שבמקרים רבים שבהם נעצרו פליטים ונשלחו למאסר אף שלא הוכחה אשמתם או נאספו ראיות למעורבותם בעבירה - תיק החקירה נסגר, והעבריינים האמיתיים, לרבות חשודים בביצוע אונס, שוד או גניבה, ככל הנראה המשיכו להסתובב חופשי ברחובות הערים.

בתוך כך, ביום שני ה- 17 לחודש, ייערך אירוע ההתרמה השנתי של מוקד הסיוע לעובדים זרים, אשר כל הכנסותיו יועברו לטיפול בפליטים ומבקשי מקלט אשר נפלו קורבן לסחר בבני אדם ולהחזקה בתנאי עבדות בסיני. הכנסות ערב ההתרמה, במהלכו תופיע להקת תיסלם, יועברו למוקד הסיוע לעובדים זרים לצורך סיוע לקורבנות סחר בבני אדם, יצוגם המשפטי ולהעברתם למקלטים

על פי דו"ח שפרסם מוקד הסיוע לאחרונה, יותר

ממחצית הנשים שנכנסו לישראל והובאו בפני בית הדין למשמורת לאחר שנתפסו בגבול מצרים הצהירו בגלוי כי נאנסו על ידי מבריחים בדואים בסיני, מחצית מהמרואיינים על ידי אנשי המוקד סיפרו כי נחטפו לסיני ונשלחו לישראל בניגוד לרצונם ורובם ככולם סיפרו כי הוחזקו במשך חודשים במחנות העינויים בסיניף שם נפלו קורבן לעינויים קשים באמצעות חשמול גופם ואלימות קשה, בתמורה לדמי כופר ממשפחותיהם.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים