ירדן נסוגה מפרוייקט תעלת הימים

מהלומה קשה לתוכנית התעלה שתחבר בין ים סוף לים המלח ותציל אותו מייבוש. הממלכה ההאשמית הודיעה כי לא תעמוד בעלויות

עדי חשמונאי | 5/12/2012 8:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חדשות רעות לפרויקט ההנדסי העצום המכונה "תעלת הימים‭,"‬ שיוצר כותרות כבר כמה עשורים: מה שאמור להיות שיתוף הפעולה הגדול ביותר בין ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית, שבמרכזו העברת מים מתוך ים סוף לים המלח, ספג מהלומה קשה. ירדן הודיעה כי תוכל להשקיע בפרויקט המכונה גם "תעלת השלום" רק חמישה אחוז מאשר בתכנון המקורי.
ההדמייה של פרוייקט תעלת הימים
ההדמייה של פרוייקט תעלת הימים הדמיית מחשב

"זו פעם ראשונה שירדן מבהירה פומבית שהפרויקט לא כלכלי ושהאזרח הירדני לא יוכל לעמוד בעלות המים שיותפלו במסגרתו‭,"‬ אמר אתמול גדעון בלומברג, מנכ"ל עמותת "ידידי כדור הארץ ישראל‭,"‬ מהארגונים הסביבתיים הבולטים במאבקם נגד הפרויקט. "בזבזו עשר שנים במקום לחפש חלופות ריאליות להצלת ים המלח, שהמפלס שלו ירד בשנים הללו 15 מטר‭."‬ אותם ארגונים נאבקים בפרויקט משום שלטענתם הוא עלול לגרום נזק סביבתי חסר תקדים לים המלח ולערבה.

את חלום "תעלת הימים" הגה לראשונה הרצל בספרו "אלטנוילד‭."‬ הוא הציע לחבר בין הים התיכון לים המלח ולנצל את הפרשי הגובה לייצור חשמל. בשנת 1998 הוצע לחפור תעלה בין ים סוף לים המלח. המתווה זכה לתמיכת נלהבת משמעון פרס, שהיה בשנת 2000 השר לשיתוף פעולה אזורי, וגם להסכמה של ממשלת ירדן. הוא שילב פתרון לייצוב מפלס ים המלח היורד בקצב מטריד, עם התפלת מים לאזור ושיתוף פעולה לחיזוק השלום עם ירדן והפלסטינים.

בוועידת כדור הארץ העולמית שנערכה לפני עשר שנים בריו הציגו רוני מילוא, שהיה אז השר לשיתוף פעולה אזורי, ועמיתו הירדני, תוכנית לפיה ירדן, הסובלת ממצוקת מים, תקים מתקן התפלה בעקבה שיטפל ב‭2,050-‬ מיליון קוב שיישאבו מים סוף. לאורך התעלה יוקמו מפעלים הידרו-אלקטריים לייצור חשמל. מי הרכז של המים המותפלים יועברו לים המלח ויצילו אותו מייבוש.
צילום: יהודה לחיאני
המפלס יורד בקצב מהיר. ים המלח צילום: יהודה לחיאני

בשנים האחרונות השקיע הבנק העולמי 16 מיליון דולר במחקר לבדיקת ההיתכנות ההנדסית, הכלכלית והסביבתית של הפרויקט שעלותו מיליארדים רבים. מסקנות המחקר, שהיו אמורות להתפרסם ב‭,2010-‬ עדיין תקועות. זה לא הפריע לפוליטיקאים להמשיך לחלום ולפזר הצהרות. ביולי השנה הכריז סילבן שלום, המשנה לראש הממשלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, כי הישראלים, הירדנים והפלסטינים אישרו את הסכמתם לתוצאות המחקרים, לפיהן הפרויקט בעל היתכנות כלכלית, הנדסית וסביבתית.

אבל בכתבה שהתפרסמה לפני ימים אחדים בעיתון "ג'ורדן טיימס‭,"‬ המזוהה עם הממשל הירדני, הצהיר לראשונה נציג רשמי של הממשל כי הפרויקט יצומצם דרמטית. שר המים וההשקיה, באסם טולפה, הסביר: "אין לנו את היכולת ליישם את הפרויקט בשל העלויות‭."‬

במשרד הסבירו כי בגלל הקושי לגייס משקיעים הוחלט לחלק את השקעת העתק לשלושה שלבים, הראשון שבהם היה אמור להתחיל השנה ולהסתיים ב‭.2018-‬

"התברר כי כבר עלות השלב הראשון תהיה גבוהה מההערכות שלנו והמחיר לקוב מים לא יהיה כדאי לאזרח הירדני‭,"‬ אמרו. 

מלשכתו של הנשיא פרס לא התקבלה תגובה. מהמשרד לשיתוף פעולה אזורי ולפיתוח הנגב והגליל נמסר: "הפרסום בעיתון ג'ורדן טיימס הינו זר לנו. ישראל, הפלסטינים והירדנים סמכו ידם על סקר של הבנק העולמי בעת קבלת ההחלטות. מטרת הפרויקט היא קידום שלום אזורי, תוך רצון להציל את ים המלח. מדובר בפרויקט שנעשו עליו בדיקות היתכנות כלכליות, סביבתיות והנדסיות במשך כמעט שש שנים".

"הפקת מי השתייה באמצעות התפלה היא האופצייה העיקרית לטובת שינוע מים לירדנים. מעבר לכך, ההשלכות הכלכליות הנוגעות בתיירות ושיתופי פעולה מעין אלה עולים עשרות מונים על השקעה כלכלית אשר תצלח לאורך זמן".

מפלס ים המלח שוב ירד בחודש שעבר ומבטא ירידת חודשית של 11 ס"מ. ירידת המפלס השנתית גבוהה ב-42.7 ס"מ מהירידה השנתית הממוצעת העומדת על 42.5 ס"מ. 

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום איכות הסביבה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים