פטור מגזענות

למרות נקודת הפתיחה הנמוכה, יוצאי אתיופיה מגיעים להישגים ומוכיחים שהאחריות לקליטת המהגר אינה מוטלת רק על החברה אלא גם על קהילות

בן דרור ימיני | 11/12/2012 8:55 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
ידיעה דרמטית שהופיעה אתמול חשפה את העובדה שהשנה יש 13 דוקטורנטים ממוצא אתיופי. שמחתי לרגע קט, אבל אז התברר שמדובר רק ב-13. זה ממש לא בסדר. הרי יש כ-10,000 דוקטורנטים, והאתיופים הם רק 0.1 אחוזים, בשעה ששיעורם באוכלוסייה הוא שני אחוזים. כלומר, זה לא בסדר שאין קרוב ל-200 דוקטורנטים ממוצא אתיופי, בהתאם, פחות או יותר, לשיעורם באוכלוסייה.

כך שצריך לעשות סדר בנתונים. ראשית, שיעור הזכאים לבגרות בקרב תלמידים ילידי ישראל הוא 57 אחוז; שיעור הזכאים בקרב ילידי או יוצאי אתיופיה הוא 42 אחוז. גם כאן, זה ממש לא בסדר שמדובר "רק" ב-42 אחוז ולא ב-57 אחוז, אלא שאין עוד קבוצת מהגרים בעולם - פשוט אין - שהגיעה להישגים כל כך אדירים, בפרק זמן כל כך קצר, עם תנאי פתיחה כל כך קשים.
"אין להם במה להתבייש". הפגנת אתיופים נגד גזענות צילום: אדי ישראל

גם כשעוברים לאוניברסיטאות, מתברר שהקפיצה - מתחילת שנות ה-90 עד השנים האחרונות - היא קפיצה מדהימה. אין עוד קבוצת אוכלוסייה עם זינוק מהיר כל כך. זה לא קרה בגלל הגזענות שמוצאת לה כותרות בתקשורת הישראלית, והרבה פחות ברחוב הישראלי. בכל 10,000 היתקלויות בין ישראלים ממוצא אתיופי לישראלים ותיקים יש היתקלות אחת שבה יש גילוי של גזענות. אבל 9,999 מקרים לא יגיעו לתקשורת. האחד והיחיד, של נהג אוטובוס שקילל, או בוגר שלא התקבל לעבודה, או שוטר שהתנכל, הוא זה שיגיע לכותרות.

אבל הפער בין הכותרות למציאות הוא אדיר. כאשר משווים את מצבם של יוצאי אתיופיה למצבן של קהילות מוצא אחרות - לראשונים אין במה להתבייש. בהתייחס לנקודת המוצא, שבה לדור ההורים ולדור העולים לא הייתה אפילו ידיעת קרוא וכתוב, הרי שההישגים של יוצאי אתיופיה והקליטה שלהם בישראל הם סיבה לגאווה. יש צורך לעשות עוד הרבה. יש מוקדי עוני. יש גטאות בחלק מהערים. יש גילויי אפליה. אבל בתמונת מאקרו - הרי שהצורך בעוד שיפורים אינו צריך לערפל את החלק החיובי, הגדול יותר, הרבה יותר, של התמונה.

אפשר גם להשוות לקהילות מהגרים בעולם. צריך להודות שיש גם סיפורים הרבה יותר מוצלחים. ההינדים בארה"ב ובאנגליה הצליחו יותר מקבוצות אחרות. ההישגים שלהם בחינוך עברו מזמן את קבוצת הרוב הלבן, וגם את ההישגים של היהודים, שהיו בעבר בפסגה. ולא רק ההינדים; גם קבוצות אסייתיות נוספות, מקוריאה, מסין ומיפן, מגיעות להישגים מדהימים. וקבוצות אחרות, גם הן מאסיה, ואחרות מאפריקה, נותרות הרחק מאחור, גם בקבוצת הדור השני והשלישי.

מה שמוביל אותנו לשאלה המאוד לא נעימה: האם זה בגלל החברה הקולטת או שמא בגלל הקהילה המהגרת? התשובה השגרתית, שמתחפשת לאקדמית, מפנה את האצבע המאשימה כלפי החברה הקולטת. גזענות ושאר ירקות. איך זה מסתדר עם העובדה שקבוצה בעלת צבע עור שחום, למשל ההינדים, בכל זאת מצליחה, ואפילו מצליחה מאוד? המחקר האקדמי, בדרך כלל, צמוד לכללי התקינות הפוליטית. כל תשובה שמטילה את האחריות גם על ה"אחר" הופכת

לתשובה שמרנית, ריאקציונית ואפילו גזענית.

העניין הוא שצריך להתבונן במציאות כפי שהיא. ובמציאות, הבדלי תרבות גורמים להבדלים בהישגים. זה לא שהחברה הקולטת פטורה מאחריות. אבל גם נתוני הרקע של הקהילה המהגרת חייבים להילקח בחשבון. אם נחזור לענייננו, הרי שנקודת המוצא של העולים מאתיופיה הייתה הנמוכה שבנמוכות. הרבה יותר נמוכה מכל קבוצת מוצא אחרת. ולמרות זאת, בגילאי תיכון הקבוצה מתקרבת מאוד להישגי כלל האוכלוסייה.

אין עדיין אחוז מתאים של יוצאי אתיופיה בקרב החוקרים במכון ויצמן, וזה ממש לא בסדר, ואפשר לעשות מזה כותרת. אבל אם נהיה רציניים, הרי שגם ליוצאי אתיופיה וגם לישראל הקולטת יש הרבה סיבות לגאווה. מכון ויצמן יכול לחכות קצת. אבל בקצב הנוכחי, גם לשם יגיעו יוצאי אתיופיה. ובתנאי שלא נעניק להם, ולא לאף אחד, פטור מאחריות עצמית. ובתנאי שלא נשכנע אותם, ואת עצמנו, שהסיפור שלנו הוא גזענות.

בלוגים של בן דרור ימיני
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

בן דרור ימיני

צילום: דעות

נולד בערב ליל הסדר, ולכן שמו בן-דרור. עיתונאי ומשפטן. פרסם את הספר "אגרוף פוליטי" והיה עורך העיתון הלוחמני "הפטיש"

לכל הטורים של בן דרור ימיני

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים