הערכה במערכת הביטחון: המהומות ברשות יתרחבו

לאחר מספר אירועים, שבשיאם הירי של הלוחמת לעבר מחבל אמש, מעריכים בצה"ל כי האכזבה שדבר לא השתנה לאחר ההכרזה באו"ם מובילה לעלייה באלימות

כתבי nrg מעריב | 13/12/2012 8:27 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הריגתו של הצעיר, מוחמד זיאד בן עואד סלימה בן ה‭,16-‬ מהווה את שיאו של גל האלימות הגדול בשטחים שהחל בדיוק לפני חודש, עם חיסולו של רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי, ופתיחת מבצע "עמוד ענן‭."‬
חשש מהתלקחות. חיילים בסיור בסמטה בחברון
חשש מהתלקחות. חיילים בסיור בסמטה בחברון צילום: אי-אף-פי


מאז המבצע נהרגו שלושה פלסטינים מאש כוחות הביטחון בהפרות סדר וניסיונות פיגועים. בעקבות האירוע אתמול בחברון תהיה היום דריכות גבוהה בגזרות השונות ביו"ש מחשש שאירועי אמש יובילו להפרות סדר נוספות בגזרה הנמצאת על סף רתיחה בחודש האחרון.

בצה"ל אמרו אתמול לאחר האירוע כי אכן יש עלייה בכמות האירועים מאז "עמוד ענן" אולם אירועים נמצאים בשליטה ולא נראה כי אינתיפאדה שלישית בדרך על פי הערכות המצב. יחד עם זאת באוגדת איו"ש מתכוננים גם לתרחיש שבו אירועי החודש האחרון יובילו לאירועים חריפים ונרחבים יותר, דבר שלא היה בשטחים כבר שנים ארוכות. ההערכה במערכת הביטחון היא כי הסתיים עידן השקט המוחלט.

החשש בצה"ל הוא שהאכזבה של הפלסטינים מכך שלמרות ההכרזה באו"ם על מדינה וחגיגות הניצחון הגדולות שום דבר לא משתנה בשטח, יכולה להוביל להתנגשויות ברחבי יו"ש. אירוע בודד, כמו הירי אתמול בחברון, יכול להצית את הגזרה כולה.
צילום:הצלה יו''ש
האכזבה באו''ם גורמת לייאוש. אקדח דמה של המחבל מאמש צילום:הצלה יו''ש
"יד קלה על ההדק"

הפלסטינים בחברון יידו לאחר האירוע אבנים לעבר הצבא שהגיע בכוחות מתוגברים. הם טענו שנעשה שימוש בגז מדמיע לפיזור ההפגנות.

אביו של ההרוג נפגע במהלך העימותים והובהל לבית חולים, אחיו נעצר על ידי כוחות הביטחון הישראלים לחקירה. גורמים פלסטינים ציינו כי האח הגדול של המשפחה, באסל סלימה, שוחרר במסגרת עסקת שליט וגורש לרצועת עזה.

תושבי חברון זעמו אמש על התקרית וטענו שהאצבע של חיילי צה"ל בעת האחרונה קלה על ההדק. "הטענות של הצבא הישראלי שהילד הזה היה עם אקדח לא

נכונות‭,"‬ אמר גורם ביטחוני בחברון. "מדובר בילד שהיו לו בעיות שמיעה, הוא החזיק ביד איזה צעצוע ולא שמע את החיילים צועקים לו להתרחק‭."‬ הגורם הוסיף: "חבל שהצבא הישראלי גורם לתסיסה בחברון‭."‬

גורם רפואי שהתראיין לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען סיפר כי שמע קולות ירי מביתו הסמוך למקום ואז ירד כדי להגיש עזרה. הוא טען שכוחות הביטחון הישראלים מנעו ממנו להתקרב ורק אחרי שהחלו התפרעויות וזריקות אבנים הוא הצליח להגיע לגופה.

צילום ארכיון: פלאש 90
האם זה יגלוש למקומות אחרים? צעירים ערבים מתפרעים בהר הבית צילום ארכיון: פלאש 90
עלייה במקרי האלימות

מאז מבצע עמוד ענן חלה כאמור עלייה במספר האירועים בשטחים: במהלך המבצע נהרגו שני פלסטינים בהפרות סדר וישראלית נפצעה קשה בראשה מזריקות אבנים ליד ביתר עילית. כמו כן נרשמה ב"עמוד ענן" עלייה תלולה באירועים אלימים באיו"ש ובמזרח ירושלים ומיד לאחר המבצע עצרו בצה"ל ובשב"כ עשרות פעילי חמאס וארגונים נוספים.

גם לאחר המבצע נמשכה האלימות ובשבוע האחרון חלה עליית מדרגה נוספת. שלשום החלה התפרעות בכפר נעלין כאשר פלסטינים ניסו לפגוע בגדר ההפרדה וזרקו בקבוקי תבערה לעבר רכבים של צה"ל. כלי רכב אחד התלקח ללא נפגעים.

בשבוע שעבר נתקלו חיילי צה"ל בשוטרים פלסטינים במהלך סיור בחברון והותקפו באבנים. הם צולמו כשהם מנהלים את האירוע בתוך אטליז בעיר כשמסביבם התפרעות המונית. יממה לאחר מכן שוב אירעה תקרית אלימה, הפעם בכפר קדום כאשר חיילי הנדסה קרבית שהיו בסיור הותקפו באבנים על ידי פלסטינים ונסוגו בלי שהפעילו אמצעים לפיזור הפגנות, דבר שזכה לביקורת מבכירים בצה"ל. הלוחמים טענו כי הוראות הפתיחה באש לא ברורות ואינן מאפשרות להם לבצע את עבודתם.

בהכנת הידיעה השתתפו: אחיקם משה דוד, עמיחי אתאלי, יוחאי עופר ואסף גבור

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים