וינשטיין הודיע: אישום נגד ליברמן - רק בתיק המשני

היועץ המשפטי לממשלה ניקה את שר החוץ מהחשדות לשוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד בתיק המרכזי נגדו, פרשת חברות הקש. נגד ליברמן יוגש כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת מינוי השגריר בבלארוס

חור אוריאל ניזרי | 13/12/2012 16:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (ה') כי שר החוץ, אביגדור ליברמן, לא יועמד לדין פלילי בתיק המרכזי נגדו - פרשת חברות הקש. עם זאת הודיע וינשטיין כי הוחלט להגיש נגד שר
החוץ כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים בתיק המשני, פרשת השגריר מבלארוס.

ההחלטה - נגד עמדת פרקליט המדינה. ליברמן
ההחלטה - נגד עמדת פרקליט המדינה. ליברמן צילום: אורי לנץ
הודעת היועץ ניקתה למעשה את ליברמן, לאחר 12 שנים, ממרבית החשדות נגדו, בהם שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. זאת לאחר התייעצויות שערך וינשטיין עם פרקליט המדינה משה לדור ועם אנשי הפרקליטות, שסברו כי יש להעמיד את ליברמן לדין גם בתיק חברות הקש.

בשלב זה נראה כי ליברמן לא יתפטר בשל הגשת כתב האישום נגדו. הבטחתו של ליברמן לפני כשלוש שנים, לפרוש מתפקידו אם יוגש נגדו כתב אישום, התייחסה לתיק חברות הקש ולא לתיק השגריר, בו נפתחה החקירה רק שנה מאוחר יותר.

"לאחר סקירת מכלול הראיות הגעתי למסקנה, כי לא ניתן להוכיח ברמת הודאות הנדרשת במשפט פלילי קיומה של זיקה פסולה שכזו בין ליברמן לחברות ולכספים שהתקבלו בהן, כי הוא דיווח דיווחים כוזבים או העמיד עצמו במצב של ניגוד עניניים פוטנציאלי. על כן, החלטתי שלא להאשימו בעבירות של מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או עבירה אחרת בהקשר זה", הסביר וינשטיין את ההחלטה.

"למען הסר ספק, אבקש להדגיש את העקרון הבסיסי שהנחה אותי בהחלטתי, לפיו המבחן הראייתי להחלטה אם להעמיד לדין אחד הוא לכל - מבחן הסיכוי הסביר להרשעה", הבהיר וינשטיין. "בשקלנו האם מתקיים תנאי זה, הנדרש לשם העמדה לדין, דין אחד הוא לאיש ציבור, בכיר ככל שיהיה, ול'אחד האדם'".

וינשטיין ציין כי לדור ובכירים נוספים בפרקליטות אמנם סברו כי יש מקום להגשת כתב אישום נגד ליברמן גם בפרשה המרכזית, אך "לאור קשיים ומורכבות מתחום דיני הראיות וסדרי הדין, ובהתחשב בקושי הצפוי בהבאת עדים וראיות אשר מצויים מעבר לים", קיבל לדור את העמדה התומכת בסגירת התיק.
האישום: קידם שגריר שהדליף לו מידע על חקירתו

מטיוטת כתב האישום בתיק השגריר עולה כי ליברמן מואשם במינויים פסולים של שגריר ישראל בבלארוס לשעבר, זאב בן אריה. על פי החשד, דאג ליברמן כי בן אריה יועסק בתפקידים שונים במשרד החוץ ואף הציע לו לשמש כיועצו המדיני - זאת, לכאורה, לאחר שקיבל מבן אריה מידע על בקשה שהגישה משטרת ישראל לממשלת בלארוס בעניין החקירה נגד ליברמן, כאשר בן אריה שימש השגריר במדינה.

וינשטיין מסר במקביל לטיוטת כתב האישום כי  "החלטתי להגיש כתב אישום נגד ליברמן בגין כך שהציע לממשלה למנות את שגריר ישראל לשעבר בבלארוס לשגריר במדינה אחרת, וזאת למרות שעל פי הראיות, ליברמן ידע כי בן אריה מעל בתפקידו ומסר לו מידע חסוי שהגיע אליו בתוקף תפקידו, הכולל פרטים מתוך חיקור דין שנגע לליברמן".

וינשטיין הוסיף כי ליברמן מואשם בכך שעוד קודם לכן העביר את השגריר

לשעבר לעבוד בקרבתו, במטה המדיני של משרד החוץ, למרות שידע כי מעל בתפקידו. ל"השלמת התמונה", ציין וינשטיין כי לאחרונה הורשע השגריר, עקב מעשהו האמור, בעבירות של גילוי בהפרת חובה ושיבוש מהלכי משפט, ונדון לארבעה חודשי מאסר בעבודות שירות. 

עורכי הדין של אביגדור ליברמן, ירון קוסטליץ ועודד גזית ממשרד יעקב וינרוט וגיורא אדרת ונתי שמחוני ממשרד אדרת-שמחוני מסרו, כי הם מכבדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה וילמדו אותה.

"בעניין פרשת הדיווח על מעשי השגריר", הוסיפו, "נציין כבר עתה כי בית המשפט העליון כבר קבע בעבר בנסיבות דומות כי 'באי הבאה של מלוא המידע הרלוונטי על ידי נושא מישרה - ולו מישרה רמה - עובר לקבלת החלטה, לא טמונה חומרה כה קיצונית המחייבת שבית משפט יורה להעבירו מתפקידו'. הדברים הללו מדברים בעד עצמם".


בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים