הולכים

הפרלמנט באום אל פחם מצביע ללבני

יושבת ראש "התנועה" היא הכוכבת המפתיעה של הקבועים בקפה "אלמדאן". "חנין זועבי? לא מייצגת אותנו, אנחנו נגד גזענות"

חן קוטס-בר | 14/12/2012 9:50 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"מוציאים לך את החשק", אומר מחמיד אדיב על הפוליטיקאים. הוא מהדק את מעיל הרוח שלו, מכניס ידיים לכיסים ומחדד: "שוברים את החשק". "בגלל זה", הוא פוסק, "כל הבחירות מיותרות". "לא ישתנה כלום".

הפרלמנט באום אל פחם
הפרלמנט באום אל פחם צילום: אריק סולטן
הוא לא הצביע כבר חמש או שש פעמים. מתישהו ויתר והפסיק לספור. כן צופה בערוץ הכנסת. "בגלל שאין לי חשק, אבל יש לי סקרנות", הוא מסביר כל חייו עברו באום אל פחם. 38 שנים עבד בבניין. עכשיו הוא בפנסיה. בן 59, נשוי ואב לשמונה. מיואש. "כולם מדברים ובסוף לא עושים כלום", הוא אומר. "פוליטיקה זו מחלה של אנשים שרק רוצים כיסא".

"כל דבר יש לו את העונה שלו", אומרים בפרלמנט של קפה "אלמדאן" באום אל פחם. "כמו לתותים ולתפוחי העץ. עכשיו זאת העונה של הבחירות". פרלמנט יומי קבוע. משמונה בבוקר עד אחת עשרה. משחקים שש בש כדי "לבזבז את הזמן".

סעיד אגבריה, 62, נשוי ואב לעשרה. מוחמד אגבריה, 52, נשוי פלוס שבעה. מוחמד מחז'נה, 60, נשוי עם שמונה ילדים. עטיה ג'ברין, 68, נשוי , גם הוא עם שמונה ילדים. עיסאם ג'ברין, 65, נשוי , אב לשמונה. ומחמיד אדיב. פנסיונרים ומובטלים. "מדברים לפי החדשות" אומר אדיב.

פוליטיקה? "כל יום כל השנה", אומר מוחמד אגבריה. "האוכל שלנו זה פוליטיקה". מצביעים לשמאל. השמאל זה בעיקר ציפי לבני. מי שלא מצביע לשמאל לא מעז להגיד את זה כאן. מאוכזבים מהמפלגות הקטנות. לבני, הם מאמינים, תקבל 20 מנדטים הם אומרים ש"שלי עדיין לא מנוסה מספיק".
נתניהו - הממשיך של רבין

"הלוואי שמצנע היה בראש מפלגה", אומר עטיה ג'ברין. על מפלגת העבודה הוא אומר שהיא "זבל". עיסאם ג' ברין מצביע חד"ש. "בעד אחווה יהודית ערבית". גם מוחמד אגבריה מצביע לחד"ש. "פעם הצבעתי מרצ". חנין זועבי? "לא מייצגת אותנו. לא רוצים גזענות משני הצדדים".

אגבריה זוכר שפעם, כשעבד בבנייה, ילדה יהודייה זיהתה שהוא ערבי ו"חשבה שיש לו זנב", לדבריו. "גזען אחד אומר מילה אחת בטלוויזיה, פוגע במיליון וחצי איש", הוא אומר "אנחנו פה מיליון שנה. ליברמן עשרים". אבל אם היו בחירות רק לראשות הממשלה, יש סיכוי שהיו שמים פתק לנתניהו. הם קוראים לו "הממשיך של רבין" "משופשף פוליטית, הבעיה היא הסובבים אותו", מסביר מוחמד "הפה שלו נקי", אומר

מחמיד אדיב. "אמר שהוא רוצה מחשב ופייסבוק לכל ילד מערביי ישראל". עיסאם ג' ברין: "אבל ליברמן ונתניהו יחד מזמינים אינתיפאדה שלישית".

לא אוהבים את המילה קיפוח "יש לנו 80 אחוז מהזכויות". 20 אחוז פחות בגלל שאנחנו לא עושים צבא". מדאיג אותם מה שקורה בארץ. רוצים שיעשו אוטובוס באום אל פחם, עד לפרלמנט, שיקימו מפעלים.

מתוך 1,500 זוגות שמבקשים לרכוש אדמה באום אל פחם הם אומרים, רק חמישים זוכים "כמו לזכות בפיס". " חושבים על העתיד של הילדים שלנו" אומר עטיה ג'ברין. אם כל ערביי ישראל היו מצביעים בבחירות הם היו משיגים 17 או 18 מנדטים, מחשבים בפרלמנט. "שיזכרו שאנחנו חלק ממהדינה", אומר סעיד. "לא רק ביום הבחירות".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים