צו גיוס לנוער הגבעות במקום "תג מחיר"

בסדרת מפגשים הצליח מפקד הבקו"ם לשנות את דעתם של הצעירים על המדינה והצבא. עשרות כבר התגייסו לשירות קרבי, חלק ליחידות מובחרות

עמיחי אתאלי | 14/12/2012 10:11 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי שנים של ניתוק ואיבה מצד "נוער הגבעות" למדינה ולמוסדותיה, שלוותה לא פעם בפעולות אלימות, החל לאחרונה מפקד הבקו"ם, אלוף משנה גיל בן שאול, להיפגש עם עשרות נערים במטרה לסייע להם להתגבר על החסמים כלפי הממסד ולהתגייס ולצה"ל.

מאז החלו צעירים מהמגזר הדתי-לאומי לעבור לחוות ולמאחזים ביהודה ושומרון, החלה להתרקם החברה שזכתה לכינוי "נוער הגבעות". רוב בני הנוער המשתייכים אליה מתנגדים לחיים במסגרות רשמיות, וחשים ריחוק מהמדינה ומצה"ל מאז ביצוע תוכנית ההתנתקות. חלק מהם פשוט מכנים את צה"ל "צבא הגירוש". רבים מהם השתתפו בפעולות "תג מחיר" הידועות לשמצה, ובמקרים אחדים אף לא נרתעו מלפגוע ברכוש צה"ל.

על רקע המצב הזה הרב אביחי רונצקי, ראש הישיבה באיתמר ולשעבר הרב הצבאי הראשי, החליט לנצל את ההיכרות שלו עם שני הצדדים כדי לנסות לגשר על הפערים. לפני כחמישה חודשים הוא הזמין לראשונה את אלוף משנה גיל בן שאול לחוות גלעד, שנחשבת אחד ממעוזי "נוער הגבעות", כדי להיפגש עם הנערים.
צילום ארכיון: איי-פי
צעירים פעילי ימין עוקפים מחסום של צה''ל. מראה שלא יחזור על עצמו? צילום ארכיון: איי-פי
"אפשר להתגבר על השנאה"

הפגישה ההיא, שאמורה הייתה להיות קצרה יחסית, נמשכה בסופו של דבר ארבע שעות. בתחילה הרצה אל"מ בן שאול בפני קבוצה של כשלושים נערים, אך בסופה, ללא שהדבר תוכנן מראש, הוא החל בסבב של ראיונות אישיים עמם.

"אחרי ההרצאה של גיל כל החבר'ה ניגשו אליו אחד-אחד, וכולם אמרו את אותו משפט:'אני רוצה להתגייס לקרבי'", מספר הרב רונצקי. "הוא פשוט פתר בעיות במקום. בדק את הנתונים שלהם, והציע באופן מיידי לבחורים שכבר עברו את גיל הגיוס בארבע שנים: 'אתה רוצה להתגייס מחר לגבעתי?'"

לדברי רונצקי, הצעירים היו המומים, אבל רובם נתנו באופן מיידי תשובות חיוביות להצעות של מפקד הבקו"ם. כעשרים מתוך אותם שלושים נערים שהשתתפו במפגש עם אל"מ בן שאול התגייסו מאז לצה"ל, וכולם משרתים כלוחמים, חלקם בסיירות החטיבתיות

של גבעתי והצנחנים.

שני הצדדים, שראו כי טוב, החליטו למסד את המפגשים, ולטובת העניין נרתמה גם המועצה האזורית שומרון. במסגרת זו ביום רביעי הקרוב יגיע אל"מ בן שאול למועדון הקהילתי בהתנחלות איתמר, ויפגוש כשמונים צעירים המשתייכים ל"נוער הגבעות".

הפעם כבר יגיע אל"מ בן שאול עם מספר חיילים וקצינים מהבקו"ם שיסייעו לו. הם יצוידו במחשבים ניידים עם מסופים שבהם יוכלו לבדוק במקום את נתוניהם של הנערים. בסופו של המפגש לפחות 50 "נערי גבעות" אמורים לקבל תאריך גיוס ושיבוץ ליחידות קרביות.

"בפעם הקודמת יצאתי עם דמעות מהמפגש", מספר הרב רונצקי. "לחבר'ה האלה יש כל כך הרבה כוחות והוכחנו שאפשר להתגבר על כל המרחק, הניתוק ומה שחשבנו לשנאה. אני מקווה שהפעם נצליח שוב ובמספרים עוד יותר גדולים".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים