ליברמן הגיש את התפטרותו: משפט מהיר ובלי קלון

לאחר שהודיע כי הוא פורש מתפקידו בעקבות כתב האישום בפרשת השגריר בבלרוס, מקווים יו"ר ישראל ביתנו ופרקליטיו לנהל משפט מהיר שלא יותיר לו קלון עד הבחירות שיסתיים בלי שיוטל עליו קלון. המטרה: להספיק ולכהן כשר בכיר גם בממשלה הבאה

אלי ברדנשטיין, חור אוריאל ניזרי וזאב קם | 16/12/2012 7:33

שר החוץ, אביגדור ליברמן, מסר הבוקר (ראשון) לרה"מ בנימין נתניהו את התפטרותו מהממשלה, שתיכנס לתוקף בתוך 48 שעות.
אביגדור ליברמן במהלך הסופ
אביגדור ליברמן במהלך הסופ"ש, עם בקבוק משקה מגולגל בעיתון אריק סולטן


ליברמן, אשר הגיע לישיבת הממשלה, אמר: "לפני כחמש דקות הגשתי את מכתב ההתפטרות לראש הממשלה. ההתפטרות תכנס לתוקף ביום שלישי מ-10 בבוקר. סה"כ היו לי כמעט ארבע שנים מרתקות בממשלה ובמשרד החוץ. נהניתי לעבוד עם ראש הממשלה, עם הממשלה, כמובן כמו תמיד היו עליות ומורדות אבל בגדול זו הייתה תקופה מרתקת ביותר.

"אני נפרד באופן זמני. מ-96' אני נמצא במשרד הזה, נכנס ויוצא. אני מניח כי הפעם ההפסקה תהיה קצרה ביותר. אני לא מוטרד באופן אישי ואין שום דאגה. הדאגה היחידה שלי היא לציבור הבוחרים.
בפעם האחרונה הצביעו עבור ישראל ביתנו 400 אלף איש שעשו איתנו דרך ארוכה ולא פשוטה תוך כדי התקפות והאשמות עלילות ולכן כל מה שאני עושה הוא מתוך דאגה לציבור הבוחרים.

"היתרון הוא שזה ישאיר לי יותר זמן לפעילות לקראת הבחירות. פגישות עם הפעילים, כנסים. אני מתכוון להגביר את הפעילות שלי במערכת הבחירות. אין לי ספק מה תהיה התוצאה כי ברור לכולנו שישראל זקוקה לראש ממשלה חזק עם ממשלה יציבה ורוב מוצק בכנסת ולא להיות תלוי ברסיסי מפלגות.

לגבי ההליך המשפטי אמר: "אני מאוד מקווה שזה יהיה תהליך מהיר. הכוונה היא לא עסקת טיעון אלא ללכת לבית משפט. אני חושב שזו הדרך הנכונה והראוייה - עם כל מה שכרוך בזה. וצריך לוודא שזה יקרה בתהליך מאוד מהיר.

"אני לא יודע מאיפה נפוצות כל השמועות - אני יכול להגיד ב-200% אחיות שלא החלפתי מילה אחת ולא חצי מילה עם פינקלשטיין לא על ההתפטרות ולא על ההליך המשפטי. וגם מי שדאג איזה בקבוק היה אצלי אתמול ביד - זה בסך הכל בקבוק שמן זית שנטף. ראיתי הרבה גרסאות.

"אבל זה רק שמן זית ולכן לקחתי אותו עטוף בעיתונים. אבל עיתונים של אתמול כבר עטפו, והעיתונים של היום אם לא עטפו דגים אז עטפו בקבוקים. הכל בסדר. אני מודה לכל התקשורת, הכל גן עדן".Get Microsoft Silverlight
עבירה בדרגת "עוון" בלבד

ביום חמישי בערב נתן שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לכולם להבין שאין בכוונתו להתפטר בעקבות ההודעה על כתב האישום שיוגש נגדו בפרשת השגריר בבלרוס. כך גם הבינו חברי מפלגתו.

ביום שישי, רגע לפני כניסת השבת, הוא הודיע לפתע כי למרות שאינו חייב, בכוונתו כן להתפטר. ההודעה נשלחה לכתבים כמה שעות לאחר שליברמן סיים פגישה עם עורכי דינו - וההחלטה להתפטר נפלה. ליברמן עדכן מיד את ראש הממשלה על החלטתו. היום הגיש את מכתב ההתפטרות לנתניהו - וחסינותו תוסר באופן אוטומטי.

במהלך ההתייעצויות שקיים בימים האחרונים קיבל ליברמן חוות דעת משפטית הקובעת כי הוא אינו חייב, לאור נסיבות הענין ופרטי כתב האישום, להתפטר מהכנסת וכן מתפקידו כיו"ר תנועת ישראל-ביתנו.

משמעות הדבר היא שמבחינת ליברמן אין שום מניעה מלהמשיך להתמודד בבחירות לכנסת במספר 2 ברשימת הליכוד-ביתנו, אלא רק לחדול מעיסוקו כשר בממשלה עד להכרעה במשפט או במידה ויגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות. 

החלטת ליברמן להתפטר מורכבת ממספר שיקולים.

ליברמן הסביר שלא השתנה דבר בין חמישי לשישי, שאם היו מקשיבים היטב לדבריו היו זוכרים שאמר שעדיין לא קיבל את ההחלטה, ושאילו היו שמים לב היו מבחינים שהוא אמר בבירור שאחד השיקולים המרכזיים שלו אם להתפטר תהיה מידת הפגיעה בציבור הבוחרים - הן אלה שהצביעו בעבור ישראל ביתנו בבחירות האחרונות (כ‭400-‬ אלף במספר) והן באלה שתומכים ברשימה המאוחדת עם תנועת הליכוד.

ליברמן חשש שהישארותו בתפקיד תגרום לו לנזק בהיבט המשפטי. הוא גם העריך שהיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, צפוי היה לקבוע בחוות דעתו כי העבירה שעבר לכאורה חמורה וכי עליו להתפטר. ליברמן גם חשש מבג"צים שעלולים להשפיע על התהליך המשפטי עצמו, בין אם יגיע לעסקת טיעון ובין אם ילך למשפט.

יתרה מזאת, כיוון שהאישום נגדו בפרשת השגריר בן אריה בבלורוס היא בדרגת "עוון" בלבד, הערכאה בה מתבררת עבירה מסוג זה היא בית משפט השלום. במקרה שהנאשם הוא שר, כמו ליברמן, למרות שמדובר בעוון, הערכאה הייתה עולה לבית משפט מחוזי.

צילום: יוסי אלוני
נשאר חבר כנסת בכל מקרה. אביגדור ליברמן צילום: יוסי אלוני
הליך מול שופט אחד

ליברמן הבין שאם יתפטר, הערכאה שבה ייערך משפטו יהיה בית משפט השלום, בפני שופט יחיד. במקרה זה, יש סיכוי שהוא יספיק לסיים את ההליך המשפטי - עסקת טיעון או משפט בזק - עד לבחירות או עד להרכבת הממשלה. עם זאת, בליכוד סבורים שזה שמדובר בהליכים שיארכו עוד חודשים רבים.

עם זאת, יש היבט נוסף שהשפיע על החלטתו להתפטר. במטה הבחירות של "הליכוד ביתנו" שררה הבנה כי המשך כהונתו של ליברמן בחודש וחצי שנותרו עד לבחירות תפגע בסיכויי ההצלחה של הרשימה המשותפת.

ליברמן עצמו אמר כי מספר המנדטים שהסקרים נותנים היום לרשימה המשותפת אינם מספיקים וכי חייבים להשיג גוש גדול של ‭50-45‬ מנדטים. ליברמן הבין שאם יישאר, היריבים בגוש המרכז והשמאל ינגחו קשות את הרשימה המשותפת.

בינתיים, ליברמן יישאר כאמור חבר כנסת ויו"ר מפלגת "ישראל ביתנו" וימשיך לקחת חלק פעיל - אמנם מאחורי הקלעים - בקמפיין הבחירות. את תפקיד שר החוץ עד הבחירות ייקח על עצמו ראש הממשלה נתניהו.

יצוין כי מרגע שליברמן הודיע על התפטרותו, אמור סגנו דני אילון לעזוב אף הוא את תפקידו באופן מיידי. עם זאת, ליברמן המליץ לנתניהו להשאיר את אילון כסגן שר עד השבעת הכנסת הבאה.

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מבזקי בחירות

טוויטר